Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
20
> Dieta > Cytrulina to lepsza tolerancja wysiłku i większe możliwości

10.06.2021

Cytrulina to lepsza tolerancja wysiłku i większe możliwości

Cytrulina to lepsza tolerancja wysiłku i większe możliwości

Niemal każdy marzy o smukłej sylwetce z zarysowanymi mięśniami. W związku z tym spędzamy dziesiątki godzin na treningu czy to w siłowni, czy na świeżym powietrzu. Jak zwiększyć efektywność ćwiczeń? Odpowiedź może przynieść suplement diety o nazwie cytrulina.

Osoby aktywne fizycznie chcą, aby każdy trening był efektywny, a rezultaty widoczne i  odczuwalne w ciele. Intensywna praca, dobra dieta i suplementacja mogą przynieść zadziwiające rezultaty. Pojawia się jednak pytanie o odżywki, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Często osoby początkujące, ale także zaawansowani sportowcy mają dylemat, jaki składnik wybrać albo z czym go połączyć, aby uzyskać najlepsze efekty. Czy cytrulina jest magicznym środkiem? Z pewnością to wartościowy suplement, który pomoże osiągnąć Twoje cele.

Czym jest cytrulina?

Opisywana substancja organiczna należy do grupy aminokwasów. Cytrulina jest związkiem endogennym, oznacza to, że wytwarza się wewnątrz organizmu, który jej potrzebuje. Cały proces zachodzi w organellach komórkowych, które są odpowiedzialne za oddychanie komórek, czyli w mitochondriach. Jego zadaniem jest przetworzenie toksycznego dla organizmu amoniaku w nietoksyczny mocznik. Ponadto, wspomniany cykl bierze udział w  innych ważnych rekcjach metabolicznych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie komórek człowieka. Cytrulina uczestniczy także w innych kluczowych procesach, dotyczących funkcjonowania naczyń krwionośnych i mięśni.

Poczuj wsparcie w trakcie treningu

Nadal pozostajemy przy medycznej nomenklaturze, gdyż ta najprecyzyjniej oddaje zalety działania cytruliny. Ta ostatnia (l-cytrulina) przekształca się w argininę, która przyczynia się do powstania NO – tlenku azotu (II). Jest on jednym z kluczowych modulatorów odpowiedzialnych prawidłowy przepływ krwi. Rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. U osób chorujących na miażdżycę, nadciśnienie czy cukrzycową chorobę naczyniową odnotowuje się jego niedobory. Tlenek azotu wpływa na naczynia krwionośne, a więc odpowiada także za erekcję.

Dlaczego warto suplementować L-cytrulinę?

Cytrulina nie jest suplementem, który daje wyczuwalnego „kopa”, ale jej właściwości sprawiają, że to ważny składnik dla każdego sportowca i nie tylko.

Suplementacja wpływa na:

  • poprawę pamięci,
  • poprawę erekcji,
  • poprawę sztywności tętnic,
  • lepsze oddychanie komórkowe podczas wzmożonych ćwiczeń,
  • hamuje zmiany miażdżycowe (przy suplementacji z innymi przeciwutleniaczami).

Liczne badania tego suplementu pokazują, że podawanie l-cytruliny z przeciwutleniaczami w  połączeniu z umiarkowaną aktywnością fizyczną, obniżyło liczbę zgonów wśród badanej grupy z chorobami sercowo-naczyniowymi. Obecnie trwają analizy wpływu cytruliny na efektywność i jakość wysiłku fizycznego.

Aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego wsparcia dla organizmu. Samo uzupełnianie płynów i dieta mogą nie wystarczyć, aby dostarczyć niezbędnych dla zdrowia składników. Suplementy diety pomagają uzupełnić wszystkie niedobory. Cytrulina ma wiele prozdrowotnych zastosowań i uwzględnienie jej w swoim menu przyda się na siłowni i poza nią.

Równie ważnym produktem jest glicyna. O tym, jak działa oraz jak ją stosować, dowiesz się, czytając artykuł https://sbiegacza.pl/2021/08/06/kiedy-zdecydowac-sie-na-zastosowanie-glicyny/!

Mogą Ci się spodobać:

25 kw.
Współczynnik aktywności fizycznej PAL – jak go określić jako biegacz?

Współczynnik aktywności fizycznej PAL – jak go określić jako biegacz?

Współczynnik aktywności fizycznej PAL to jeden z głównych parametrów branych […]

31 maj
Intermittent fasting – post przerywany. Czy taki styl odżywiania sprawdzi się u biegacza?

Intermittent fasting – post przerywany. Czy taki styl odżywiania sprawdzi się u biegacza?

Dieta biegacza ma być jednym z jego głównych sojuszników w […]

24 cze
Napoje izotoniczne – skuteczne nawodnienie organizmu

Napoje izotoniczne – skuteczne nawodnienie organizmu

Napoje izotoniczne to funkcjonalny rodzaj płynów. Ich głównym zadaniem jest […]

08 maj
Najlepsze źródła wapnia dla biegaczy

Najlepsze źródła wapnia dla biegaczy

Jedną z zalet biegania jest wzmacnianie kości – to nie […]

24 lut
Zapomnij o magicznych sposobach na chudnięcie. Jedyne, czego potrzebujesz, to rozsądna dieta

Zapomnij o magicznych sposobach na chudnięcie. Jedyne, czego potrzebujesz, to rozsądna dieta

Apelujemy do rozsądku każdej osoby, która chciałaby pozbyć się niechcianej […]

11 sie
Zdrowe przekąski, dla których warto biegać – 10 propozycji

Zdrowe przekąski, dla których warto biegać – 10 propozycji

Biegasz, aby jeść i nie tyć? Szlachetna motywacja, a jaka […]