> Dieta > Cytrulina to lepsza tolerancja wysiłku i większe możliwości

10.06.2021

Cytrulina to lepsza tolerancja wysiłku i większe możliwości

Niemal każdy marzy o smukłej sylwetce z zarysowanymi mięśniami. W związku z tym spędzamy dziesiątki godzin na treningu czy to w siłowni, czy na świeżym powietrzu. Jak zwiększyć efektywność ćwiczeń? Odpowiedź może przynieść suplement diety o nazwie cytrulina.

Osoby aktywne fizycznie chcą, aby każdy trening był efektywny, a rezultaty widoczne i  odczuwalne w ciele. Intensywna praca, dobra dieta i suplementacja mogą przynieść zadziwiające rezultaty. Pojawia się jednak pytanie o odżywki, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Często osoby początkujące, ale także zaawansowani sportowcy mają dylemat, jaki składnik wybrać albo z czym go połączyć, aby uzyskać najlepsze efekty. Czy cytrulina jest magicznym środkiem? Z pewnością to wartościowy suplement, który pomoże osiągnąć Twoje cele.

Czym jest cytrulina?

Opisywana substancja organiczna należy do grupy aminokwasów. Cytrulina jest związkiem endogennym, oznacza to, że wytwarza się wewnątrz organizmu, który jej potrzebuje. Cały proces zachodzi w organellach komórkowych, które są odpowiedzialne za oddychanie komórek, czyli w mitochondriach. Jego zadaniem jest przetworzenie toksycznego dla organizmu amoniaku w nietoksyczny mocznik. Ponadto, wspomniany cykl bierze udział w  innych ważnych rekcjach metabolicznych, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie komórek człowieka. Cytrulina uczestniczy także w innych kluczowych procesach, dotyczących funkcjonowania naczyń krwionośnych i mięśni.

Poczuj wsparcie w trakcie treningu

Nadal pozostajemy przy medycznej nomenklaturze, gdyż ta najprecyzyjniej oddaje zalety działania cytruliny. Ta ostatnia (l-cytrulina) przekształca się w argininę, która przyczynia się do powstania NO – tlenku azotu (II). Jest on jednym z kluczowych modulatorów odpowiedzialnych prawidłowy przepływ krwi. Rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. U osób chorujących na miażdżycę, nadciśnienie czy cukrzycową chorobę naczyniową odnotowuje się jego niedobory. Tlenek azotu wpływa na naczynia krwionośne, a więc odpowiada także za erekcję.

Dlaczego warto suplementować L-cytrulinę?

Cytrulina nie jest suplementem, który daje wyczuwalnego „kopa”, ale jej właściwości sprawiają, że to ważny składnik dla każdego sportowca i nie tylko.

Suplementacja wpływa na:

  • poprawę pamięci,
  • poprawę erekcji,
  • poprawę sztywności tętnic,
  • lepsze oddychanie komórkowe podczas wzmożonych ćwiczeń,
  • hamuje zmiany miażdżycowe (przy suplementacji z innymi przeciwutleniaczami).

Liczne badania tego suplementu pokazują, że podawanie l-cytruliny z przeciwutleniaczami w  połączeniu z umiarkowaną aktywnością fizyczną, obniżyło liczbę zgonów wśród badanej grupy z chorobami sercowo-naczyniowymi. Obecnie trwają analizy wpływu cytruliny na efektywność i jakość wysiłku fizycznego.

Aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego wsparcia dla organizmu. Samo uzupełnianie płynów i dieta mogą nie wystarczyć, aby dostarczyć niezbędnych dla zdrowia składników. Suplementy diety pomagają uzupełnić wszystkie niedobory. Cytrulina ma wiele prozdrowotnych zastosowań i uwzględnienie jej w swoim menu przyda się na siłowni i poza nią.

Równie ważnym produktem jest glicyna. O tym, jak działa oraz jak ją stosować, dowiesz się, czytając artykuł https://sbiegacza.pl/2021/08/06/kiedy-zdecydowac-sie-na-zastosowanie-glicyny/!