Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Dlaczego warto stosować opaski kompresyjne na łydki?

09.06.2021

Dlaczego warto stosować opaski kompresyjne na łydki?

Dlaczego warto stosować opaski kompresyjne na łydki?

Opaski kompresyjne to produkty stosowane przez wielu sportowców. Sięgają po nie zarówno biegacze, jak i piłkarze, siatkarze czy kolarze. Zdziwić może fakt, że jest to produkt, przy którym dobór odpowiedniego rozmiaru jest tak samo ważny jak przy wyborze butów. Czym są opaski, dlaczego się je stosuje i jak dobrać odpowiedni rozmiar? Odpowiadamy!

Po co stosować opaski kompresyjne? 

Opaski kompresyjne to swego rodzaju skarpetki na łydki. Służą one jednak zdecydowanie w innym celu. Wspierają pracę mięśni łydek oraz stabilizują i amortyzują je. Ich głównym zadaniem jest kompresja łydki, która wpływa na poprawę krążenia mięśni łydek. Dzięki sprawniejszej cyrkulacji krążenia, co powoduje szybszy transport tlenu, mięśnie szybciej się regenerują, spowalniając uczucie zmęczenia oraz zmniejszając ewentualne zakwasy. Odpowiednia kompresja nie tylko poprawia wydajność mięśni, ale również chroni je przed powstawaniem kontuzji i skurczów. Nie ma większych przeciwwskazań w stosowaniu tej odzieży. Ważne jest jednak, by była odpowiednio dobrana. 

Wskazania do stosowania opasek kompresyjnych na łydki 

Po opaski na łydki sportowcy sięgają w celu poprawienia swoich wyników, szybszej regeneracji i zminimalizowania możliwości powstawania bólu. Mogą stosować je zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Są jednak przypadki, w których noszenie opasek kompresyjnych podczas aktywności jest szczególnie wskazane:

  • po przeciążeniach mięśni łydek,
  • podczas zapalenia ścięgna Achillesa,
  • po urazach,
  • podczas bólu podudzia u biegaczy tzw. shin splints,
  • gdy sportowiec posiada lekkie obrzęki stawu skokowego.

Jak wybrać odpowiednią opaskę kompresyjną na łydki? 

Dobór odpowiedniego rozmiaru opaski ma duże znaczenie, gdyż ucisk powinien być dopasowany do wielkości mięśnia. Zbyt mała kompresja nie da żadnego efektu, a opaska będzie tylko dodatkowym akcesorium. Natomiast zbyt duży ucisk może utrudnić wykonywaną aktywność i spowodować ból. Podczas aktywności fizycznej zwykle stosuje się opaski 1 i 2 stopnia, czyli o niskim oraz średnim ucisku. Dobrze dopasowana opaska kompresyjna powinna swobodnie przylegać do ciała i dawać uczucie optymalnego ucisku. 

opaski kompresyjne na łydki dla biegaczy
Opaski kompresyjne mogą być wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.

Producenci zwykle oferują kilka rozmiarów, spośród których mogą wybierać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Głównie są to produkty uniwersalne. Przy doborze opaski kompresyjnej należy zmierzyć obwód łydki w najszerszym miejscu. Tak wykonany pomiar należy porównać z rozmiarami konkretnego modelu i odpowiadającymi im zakresami w centymetrach. Przy wartości granicznej zaleca się wybór mniejszego rodzaju.

Opaski na łydkę – wykorzystywane technologie

Opaski często mają zastosowane różnorodne technologie. Mają one zapewnić maksymalny komfort wykonywanej aktywności oraz zminimalizować ryzyko powstawania bólu i urazów na uciskanym obszarze. W tym celu warto zwrócić uwagę, czy zastosowane są następujące technologie:

  • Odpowiednia wentylacja – jest istotna, gdyż nagromadzony pod opaską pot może powodować odparzenia. W celu zapobiegnięcia tej sytuacji warto sięgać po opaski, które posiadają oddychającą tkaninę, wspomagającą odprowadzanie ciepła. 
  • Szybkoschnący materiał – jest to niezwykle ważne, nie tylko w przypadku pojawienia się potu, ale i również czynników zewnętrznych, np. deszczu. 
  • Materiał i taśmy antypoślizgowe eliminujące otarcia.
  • Anatomiczne dopasowanie – konstrukcja opaski powinna dostosowywać się do budowy ciała sportowca, tak aby zapewniała komfort wykonywanych ruchów.
  • Wykorzystywanie stref naprzemiennej kompresji – opaski, które zmieniają siłę kompresji w danym punkcie (tzw. kompresja dynamiczna), zapewniają szybszą cyrkulację krwi i lepsze dotlenienie tkanek. 

Przegląd modeli opasek kompresyjnych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli opasek na łydki. Przy wyborze warto sprawdzić nie tylko właściwy rozmiar, ale i wyżej wymienione technologie. Przyjrzyjmy się wartym uwagi modelom. 

Opaski na łydkę Salomon S/LAB NSO Calf 

Produkt uniwersalny dostępny w 6 rozmiarach. Posiada szybkoschnący materiał, który jest rozciągliwy w 4 kierunkach, dzięki zastosowaniu elastycznej przędzy. Wśród zalet tych opasek można wymienić użycie technologii eNosyntex™, która wpływa na ograniczenie zmęczenia mięśni oraz przyspiesza ich regenerację. Produkt zawiera również oddychające wstawki NSO z tlenkami mineralnymi, które mają oddawać i aktywować energię i poprawiać napięcie mięśniowe. Opaski Salomon S/LAB NSO Calf są wykonane z lekkiego materiału oraz zawierają siateczkę wspomagającą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Co więcej, zastosowana została technologia faitplast™, która zapobiega przesuwaniu się opaski, a w efekcie powstawaniu otarć.  

Opaska na łydkę Salomon SPEED CALF

Opaska z średniej półki cenowej dla kobiet i mężczyzn. Posiada do wyboru 6 rozmiarów. Jest to produkt z technologiami, które zapewniają odporność na tarcia oraz posiadają włókna niewchłaniające potu i zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza.

Opaska SALOMON S-LAB PERFORMANCE

Opaska posiada do wyboru 4 rozmiary. Zawiera kompresję stopniowaną w przedziale 14-18 mmHg. Odpowiednio dopasowuje się do budowy łydki, zapewniając równomierny ucisk. Posiada panele wentylacyjne, które usprawniają cyrkulację powietrza i zapobiegają nadmiernej wilgoci. 

Ile kosztują opaski kompresyjne?

Opaski są rodzajem odzieży sportowej, które są warte inwestycji. Wysokiej jakości opaski z zastosowanymi technologiami posłużą wiele lat, a efekty ich działania będzie można odczuć podczas każdej aktywności. Na rynku można znaleźć opaski już od 50 zł, jednak warto również rozważyć droższe modele, które będą aktywnie wspomagać trening. Ceny skutecznych i wygodnych opasek kompresyjnych wahają się w granicach od 100 do 250 zł za parę.