Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Odrobina szaleństwa – sposób na ruch

28.05.2021

Odrobina szaleństwa – sposób na ruch

Odrobina szaleństwa – sposób na ruch

Odrobina szaleństwa – oczywiście w bezpiecznej dawce – może zachęcić zarówno dzieci, jak i dorosłych do podjęcia aktywności fizycznej. Dla niektórych bowiem trochę adrenaliny to znakomita zachęta do tego, by wyjść z domu. Hulajnoga wyczynowa, rolki czy BMX to sprzęty, które mogą być impulsem do uprawiania sportu.

  1. Hulajnoga wyczynowa – sprzęt do zadań specjalnych
  2. BMX – nadal na czasie
  3. Rolki – niezależnie od wieku

Podstawową zasadą wyboru odpowiedniej aktywności jest to, że powinna ona sprawiać przyjemność. Wtedy częściej poświęcamy jej czas i staje się ona naszą pasją – wtedy też częściej się ruszamy, a to wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Zasada dopasowania aktywności fizycznej do temperamentu czy upodobań dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. W tym drugim przypadku może sprawić, że wczesne rozsmakowanie się w danej aktywności poskutkuje tym, iż stanie się ona pasją na całe życie. Dla osób troszkę starszych będzie to powód do rozruszania się, a dla starszych w większym stopniu – powód do rozprostowania kości i poczucia powiewu młodości.

Hulajnoga wyczynowa – sprzęt do zadań specjalnych

Hulajnogi przeżywają dziś prawdziwy renesans. I choć pierwsza hulajnoga powstała prawie dwa wieki temu, od tego czasu ten sportowy sprzęt podlegał modyfikacji. Dziś popularne są tradycyjne hulajnogi, na których poruszamy się, odpychając się nogą oraz hulajnogi elektryczne. Jednak prawdziwym hitem, który dodaje trochę pazura jeździe na hulajnodze, jest hulajnoga wyczynowa. Jak się łatwo domyślić, taka hulajnoga służy do wykonywania różnych tricków (można to porównać do freestylu na deskorolce). W związku z tym hulajnoga wyczynowa jest o wiele bardziej wytrzymała od tych tradycyjnych – dzięki czemu jej konstrukcja znosi duże obciążenia. Na pierwszy rzut oka takie hulajnogi wyglądają jak te „zwykłe”, ale nie da się ich złożyć i dopasować do wzrostu poprzez regulację. Ważne jest też, aby hulajnogi wyczynowe były przy całej swojej wytrzymałości lekkie. Taka kombinacja ułatwia robienie tricków. Hulajnogi wyczynowe można składać samemu, jednak najlepiej, gdy nie mamy doświadczenia, pierwszy sprzęt kupić w całości. Prototypem hulajnogi był rower biegowy, a skoro jesteśmy przy rowerach…

BMX – nadal na czasie

RoweryBMX to po hulajnogach kolejny dowód na to, że niektóre sprzęty sportowe wciąż budzą pożądanie. I choć wszystkie rowery BMX mogą się wydawać do siebie podobne – szerokie koła, małe siodełko i tylny ręczny hamulec – to poszczególne różnią się od siebie w zależności od tego, jakie akrobacje chcemy na nich wykonywać. Bo – jakby nie było – ten typ roweru służy właśnie do tego. Takie rowery są solidnie skonstruowane z bardzo wytrzymałych materiałów powstałych przy użyciu zaawansowanej technologii. Do najbardziej uniwersalnych należą rowery typu street/freestyle nadają się one do „sztuczek” w skateparkach czy miejskich murkach i schodach. Dirt, flatland czy BMX racing to typy rowerów bardziej specjalistycznych. BMX to znakomity prezent dla młodych ludzi, którzy interesują się ekstremalną jazdą na rowerze. Jednak tak jak w przypadku hulajnogi wyczynowej, tak i w przypadku roweru BMX korzystanie z tego sprzętu wymaga założenia kasku oraz ochraniaczy. 

Rolki – niezależnie od wieku

Choć hulajnoga czy BMX to sprzęty przeznaczone raczej dla młodych ludzi, tak rolki, które dają duże poczucie wolności – można rozwinąć na nich naprawdę niezłą prędkość – nie podlegają ograniczeniom wiekowym. Poza tym po opanowaniu techniki jazdy korzystanie z rolek jest mało kontuzyjne. Pozwala za to spalić tkankę tłuszczową i wyrobić niezłą kondycję. Bardzo dobre w rolkach jest to, że można jeździć na nich całą rodziną. Wśród rolek istnieje podział na te do jazdy bardziej amatorskiej i wyczynowej. Istotne jest, aby dobrać rozmiar rolek – zapewnia to stabilizację nogi, a więc i bezpieczeństwo. Trzeba też pamiętać o tym, iż im wyższe liczby podane przy parametrach kół  – dotyczące średnicy i miękkości – tym większa możliwość szybkiej jazdy i… mniejsza przyczepność. Do jazdy na rolkach także przydadzą się kask i ochraniacze.

Przebywanie na świeżym powietrzu w ruchu to samo dobro nie tylko dla naszej kondycji fizycznej, ale i psychicznej. Dlatego też, skoro pora roku temu sprzyja, warto zainteresować się odpowiednim sprzętem sportowym – czy to na prezent dla kogoś, czy dla samego siebie.