Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Sprzęt na siłownię do domu – na jakie urządzenia postawić?

14.05.2021

Sprzęt na siłownię do domu – na jakie urządzenia postawić?

Sprzęt na siłownię do domu – na jakie urządzenia postawić?

Możliwość dbania o kondycję i sylwetkę niezależnie od tego, co aktualnie dzieje się na świecie, jest dzisiaj na wagę złota. Nie dziwi więc już nikogo, że coraz więcej osób decyduje się na własną domową siłownię. Ci, którzy mają więcej miejsca, mogą spokojnie zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne urządzenia. Niestety najczęściej trzeba się ograniczyć, bo jednak sprzęt do ćwiczeń trochę miejsca zajmuje. Co zatem wybrać?

Trening aerobowy – bieżnia, rowerek czy orbitrek?

Bez wątpienia trening aerobowy należy do jednych z najpopularniejszych, dlatego też urządzenia dedykowane właśnie do tego typu ćwiczeń stanowią najchętniej kupowany sprzęt na siłownię domową. W czołówce znajdują się trzy maszyny: rowerek stacjonarny, bieżnia i orbitrek. Wszystkie pozwalają na realizację treningów cardio o różnym stopniu natężenia, jednak każda pracuje nieco inaczej i kształtuje konkretne partie ciała.

Bieżnia jest urządzeniem, które umożliwia zarówno szybki chód, jak i bieganie. W zależności od swojego zaawansowania może oferować przeróżne tryby treningowe – w tym np. treningi imitujące wbieganie pod górę. Urządzenie to jest zatem świetnym sposobem na budowanie kondycji, jednak orbitrek stanowi dla niego sporą konkurencję, ponieważ przy mniejszym obciążeniu stawów, oferuje jeszcze bardziej zaawansowany trening, który angażuje dolne i górne partie ciała.

To, co łączy oba sprzęty to spore gabaryty i niestety, żeby zmieścić porządną bieżnię czy orbitrek w domowej siłowni, potrzebujemy nieco miejsca. Dlatego najbardziej kompaktowym i uniwersalnym rozwiązaniem jest rowerek stacjonarny, jednak tutaj ćwiczyć możemy tylko dolne partie ciała. Wybór konkretnego urządzenia jest zatem podyktowany zarówno tym, jak kompleksowo chcemy ćwiczyć oraz tym, jaką przestrzenią dysponujemy w naszej domowej siłowni.

Co z treningiem siłowym?

Tradycyjne siłownie oferują nam bardzo dużo pod względem treningu siłowego, co w warunkach domowych bywa trudne do osiągnięcia. Nie znaczy to jednak, że poza siłownią nie można budować swojej siły. Hantle, kettlebellsy czy sztangi spokojnie gdzieś zmieścimy. Gorzej, jeśli chcielibyśmy postawić na bardziej zaawansowany sprzęt na siłownię, taki jak np. maszyny ze stosem. Jeśli jednak mamy na tyle miejsca, że możemy ustawić gdzieś tego typu urządzenia, to warto postawić na coś uniwersalnego w formie tzw. atlasa do ćwiczeń. Dysponując większą przestrzenią, nie można zapomnieć także o ławce pod sztangę.

sprzęt na siłownię - jaki wybrać

Sprzęt na siłownię a brak miejsca

A co zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy miejsca praktycznie na żadne większe urządzenie do ćwiczeń? Czy w takich okolicznościach można w ogóle budować swoją formę i sylwetkę w domowych warunkach? Jak najbardziej tak! Wiadomo, że urządzenia do ćwiczeń są efektywne, jednak bez nich także możemy zadbać o swoją kondycję i mięśnie.

W tym przypadku najlepiej postawić na akcesoria do fitnessu i treningu funkcjonalnego, które zajmują niewiele miejsca i można schować je w standardowej szafie czy komodzie. Są to przede wszystkim gumy do ćwiczeń czy hantle. Świetnym rozwiązaniem jest także zainstalowanie drążka do ćwiczeń. Warto także zainteresować się ćwiczeniami z użyciem ciężaru własnego ciała.

Wybierając sprzęt, warto oczywiście sięgać po nowoczesne rozwiązania. Jak je jednak rozpoznać? Sprawdź, czytając artykuł https://sbiegacza.pl/2021/08/23/nowoczesne-akcesoria-sportowe-po-czym-je-poznamy/!