Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Plastry dla biegaczy

29.04.2021

Plastry dla biegaczy

Plastry dla biegaczy

Otarcia, odciski, ból, opuchlizna i napięte mięśnie to pojęcia znane wszystkim biegaczom. Każdy aktywny sportowiec jest narażony na kontuzje i wiążą się one, a nawet są częścią sportowego życia. Biegacz powinien zaopatrzyć się w produkty, które wspomogą regenerację i uśmierzą ewentualny ból. W tym artykule skupimy się na plastrach dla biegaczy, które mogą być użyteczne przy urazach. 

Plastry dla biegaczy

W swojej apteczce biegacz powinien umieścić plastry rozgrzewające i chłodzące. Działają one miejscowo, zazwyczaj są stosowane na większe partie ciała. Warto mieć je w swojej apteczce, w razie wystąpienia nagłego bólu stawów bądź mięśni. Plastry są stosowane w miejscu występowania bólu i napięć. Łagodzą je i wspomagają regenerację. Są to produkty przeznaczone do jednorazowego użytku i nie można stosować ich wielokrotnie. Powinny być nakładane na oczyszczoną wodą i osuszoną skórę oraz pozostawione na maksymalny czas zalecany przez producenta. Należy przykleić plaster dokładnie, tak aby nie powstały żadne bąbelki, gdyż w takim przypadku substancja nie będzie równomiernie uwalniana. Czas działania plastrów jest różny. Średnio są to produkty, których działanie utrzymuje się ok. 12 – 24 godziny. 

Możemy znaleźć je w dwóch postaciach:

  • plastry suche
  • plastry hydrożelowe

W suchej formie są naklejane jednorazowo, bez możliwości zmiany ich ułożenia, co jest możliwe w przypadku plastrów hydrożelowych, które są miłe w dotyku i łatwo się je usuwa z powierzchni skóry. Oba rodzaje plastrów wykazują podobne właściwości i są równie skuteczne. 

Plastry rozgrzewające dla sportowców, a może chłodzące?

Na wybór odpowiednich plastrów wpływ będzie mieć rodzaj bólu. Mięśnie, które potrzebują rozluźnienia powinny być ogrzane, natomiast na siniaki i obrzęki sprawdzą się plastry chłodzące.

Plastry rozgrzewające

Plastry rozgrzewające mają za zadanie rozluźnić napięte i sztywne mięśnie, pobudzić krążenie krwi oraz zmniejszyć odczucie bólu. Są to preparaty, które podnoszą temperaturę przez zwiększenie miejscowego krążenia krwi, dzięki czemu łagodnie rozgrzewają ciało i łagodzą ból. W tym celu stosowane są substancje tj. węgiel aktywowany, sproszkowane żelazo, ekstrakt pieprzowy, kamfora, węgiel drzewny czy kapsaicyna. Plastry te rozgrzewają głębokie partie mięśni, dzięki czemu przynoszą długotrwałą ulgę.

Plastry chłodzące

Plastry chłodzące również łagodzą napięcie mięśni, zmniejszają obrzęki i dają miejscowe uczucie ukojenia. Składnikiem chłodzącym zazwyczaj jest mentol, który pomaga przy nadwyrężeniach mięśni, stłuczeniach, skręceniach, obrzękach, zapaleniach ścięgien czy też przykurczach mięśniowych. Jest to również produkt, który warto zastosować po ciężkim treningu. 

Alternatywą dla plastrów chłodzących są jednorazowe okłady chłodzące. Zastępują one domowe mrożonki i skutecznie schładzają miejsce wystąpienia bólu. Zazwyczaj występują w formie żelowej. Dla uzyskania efektów należy zaaplikować je jak najszybciej po wystąpieniu bólu i powtarzać tą czynność kilkakrotnie w ciągu dnia, w odstępie ok. 2-3 godzin. Przy stosowaniu okładów należy pamiętać o zabezpieczeniu skóry. Bezpośrednie przyłożenie okładu może spowodować odmrożenie. By temu zapobiec na skórę warto zaaplikować warstwę wazeliny bądź przyłożyć zwilżony ręcznik. Po przyłożeniu okładu na skórę należy zawiązać go folią i bardzo delikatnie docisnąć do miejsca występowania bólu. Okłady chłodzące to środki stosowane również w celu złagodzenia bólu głowy i migreny.

Plastry na pęcherze i odciski

Mówiąc o plastrach, warto również dodać o plastrach na pęcherze i odciski. Podczas ruchu w nowych butach biegacz non stop jest narażony na otarcia. Może prowadzić to do powstania pęcherzy. Pot i powstająca w jego wyniku wilgoć również są przyczyną ich powstawania. Opisywane plastry łagodzą ból, absorbują wilgoć i ograniczają ucisk pęcherzy podczas biegu. Co więcej, dzięki zatamowaniu tarcia przyśpieszają proces gojenia. Wśród dostępnych plastrów na pęcherze można wyróżnić plastry hydrokoloidowe, które są opatrunkiem chroniącym przed otarciami, a także aktywnie przyśpieszają proces gojenia – oczyszczają i zakwaszają ranę oraz zapewniają odpowiednie nawilżenie.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów

Plastry mogą okazać się skutecznym remedium na miejscowy ból. Są jednak przypadki, w których zamiast pomóc mogą zaszkodzić. Kiedy nie warto ich stosować?

  • Gdy skóra, gdzie występuje uraz, jest uszkodzona bądź posiada rany,
  • gdy wcześniej był stosowany inny produkt do łagodzenia miejscowego,
  • w trakcie wykonywania aktywności, gdy organizm się poci, 
  • podczas kąpieli,
  • przy zaburzeniach czucia i krążenia,
  • po podrażnieniach słonecznych,
  • po oparzeniach.

Co więcej, plaster nie powinien być przycinany oraz dociskany do miejsca występowania bólu. Nie powinno się go stosować na noc, gdyż podczas snu organizm się poci oraz może zostać on przypadkowo dociśnięty. Każdy producent określa czas działania plastrów oraz odstęp czasu, który musi zostać zachowany przed ich ponownym użyciem. Z tego względu należy dokładnie zapoznać się z ulotką, gdyż poza bólem może dojść do dodatkowego podrażnienia skóry. 

Zastanawiasz się, co jeszcze powinno znaleźć się w Twojej awaryjnej apteczce? Sprawdź, jakie maści są przydatne dla biegaczy!
https://sbiegacza.pl/2021/04/19/masci-dla-sportowcow-po-jakie-powinni-siegac-biegacze/