Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Maści dla sportowców – po jakie powinni sięgać biegacze?

19.04.2021

Maści dla sportowców – po jakie powinni sięgać biegacze?

Maści dla sportowców – po jakie powinni sięgać biegacze?

Bieganie jest sportem wymagającym dużego i regularnego wysiłku. Podczas niego aktywnie pracują mięśnie nóg i stawy. Z tego względu aktywni biegacze są narażeni na nieoczekiwane urazy i kontuzje, którym powinno się regularnie zapobiegać, ale również szybko reagować w przypadku ich wystąpienia. W tym celu skuteczne mogą okazać się maści, które dzięki odpowiednim składnikom będą stymulować do pracy układ krążenia, a także zapewnią regenerację i ulgę w bólu. Po jakie maści powinni sięgać biegacze? Sprawdźmy!

Maści dla biegaczy

Maść dla sportowców na ścięgna, urazy czy kolana to najczęstsze produkty, jakie możemy spotkać na sklepowych półkach. Mają one różne składniki, mogą być zarówno naturalne, jak i z bardziej złożonym składem. Na rynku bez recepty dostępne są następujące preparaty:

 • niesteroidowe maści 
 • maści chłodzące, 
 • maści rozgrzewające,
 • maści ziołowe. 

Podobne składniki, jakie zawierają wymienione maści, często można spotkać również w formie żelu, a nawet sprayu. Do profilaktyki, jako dodatek do ćwiczeń czy wspomaganie rehabilitacji sprawdzą się maści ziołowe zawierające naturalne olejki. Więcej o działaniu olejków napiszemy w dalszej części artykułu. Sportowcy często sięgają również po maści niesteroidowe. Preparaty zawierające leki przeciwbólowe nie powinny być jednak stosowane przez dłuższy okres czasu bez konsultacji z lekarzem. 

Pamiętajmy, że nie wolno lekceważyć mocnego bólu i leczyć go własnymi sposobami, gdyż może to prowadzić do poważnych urazów i kontuzji. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta u lekarza. Dodatkowo wymienione wcześniej preparaty to zarówno maści na ścięgna, mięśnie czy stawy, które działają miejscowo i nie powinny być stosowane przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem.

Niesteroidowe maści

Są to produkty, które w składzie zawierają niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niektóre z nich możemy znaleźć bez recepty, ale są również mocniejsze maści, które musi przepisać lekarz. Wykazują one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Są to preparaty, które mają hamować występowanie bólu mięśni i stawów oraz łagodzić obrzęki. Są również stosowane w przypadku występowania pourazowych stanów zapalnych ścięgien i więzadeł. Wśród stosowanych w nich substancji aktywnych można wyróżnić:

 • ibuprofen,
 • metamizol,
 • diklofenak,
 • ketoprofen,
 • naproksen.

Dzięki ich aplikacji bezpośrednio na miejsce występowania bólu, działanie jest szybsze niż w przypadku zażycia zawartych substancji aktywnych doustnie. Jest to spowodowane większą koncentracją produktu miejscowo, przez co działanie jest mocniejsze i bardziej odczuwalne.

Maść dla sportowców na kolana

Kolano jest stawem aktywnie wykorzystywanym przez biegaczy. Jest ono narażone na wiele kontuzji, które w mocnym przebiegu powinny być leczone pod okiem specjalisty. Jednak ból kolan może być również chwilowy i wynikać z jednorazowego przesilenia, a można wspomóc się maściami z domowej apteczki. Przy bólu stawu kolanowego warto zdecydować się na taką, w składzie której wysoko będą znajdować się składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne. 

Maść Tygrysia

Maść Tygrysia, czy też potocznie nazywana maść z kotkiem, to mieszanka ziołowych składników. Jest to naturalny produkt stosowany od wielu lat w krajach azjatyckich, skąd pochodzi, a także szeroko znany w Polsce. Posiada dwie wersje:

 • Maść Tygrysia czerwona

To specyfik rozgrzewający, który zawiera w sobie olejki roślinne tj. olejek kajeputowy, goździkowy czy cynamonowy oraz miętę i kamforę. Jest to maść stosowana na bóle mięśni i stawów oraz obrzęki. Jest wykorzystywana przy rozgrzewce oraz w masażu leczniczym. Znajduje zastosowanie również w przypadku przeziębień. Sprawdza się jako środek łagodzący bóle głowy, metoda na rozgrzanie organizmu podczas grypy oraz na złagodzenie kataru, a także jest stosowany na ukąszenia owadów.

 • Maść Tygrysia biała 

Jest to maść o działaniu chłodzącym, które zapewniają składniki tj. mentol czy olej pichtowy. Jest to środek, po który sportowcy sięgają w celu stymulacji układu krążenia, co sprawdzi się przypadku zakwasów, obrzęków i w bólach stawowych. Jest to produkt, który jest polecany po treningu. 

Maść końska

Zwykle występuje w dwóch wersjach – chłodzącej i rozgrzewającej. Posiada specyficzny, mocno ziołowy zapach, który zawdzięcza wyciągom z kasztanowca, mięty, rozmarynu, kamfory, arniki, mentolu, jałowca, tymianku czy szyszek chmielu, w zależności od konkretnego składu. 

Jej rozgrzewająca wersja świetnie sprawdzi się przed treningiem, by dodatkowo pobudzić mięśnie do pracy np. w przypadku zakwasów. Poprawia krążenie przez rozszerzenie ścianek naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność, jednocześnie zwiększa ich ukrwienie. Dzięki tym właściwościom jest w stanie przygotować mięśnie do biegu. Maść końska chłodząca jest idealnym produktem, który ochłodzi i ukoi mięśnie po wysiłku, ale również da ulgę przy lekkich urazach i obrzękach. 

Maść przeciwzapalna dla sportowców

Maści przeciwzapalne sprawdzą się do łagodzenia obrzęków, siniaków i bólu. Są to tak naprawdę produkty wielokierunkowe, zarówno na urazy stawów, jak i mięśni. Co zawierają maści przeciwzapalne? Często znajdziemy w nich wyciągi z ziół, co wiąże się z ich specyficznym zapachem. Stosowane są rośliny tj.. undaria, konopie, gorzkla właściwa, aloes oraz zielona glinka. Składniki te mogą wykazywać działanie przeciwzakrzepowe, antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Taka maść dla biegaczy znajdzie zastosowanie podczas kontuzji, a także przy przeciążeniu mięśni bezpośrednio po treningu. Co więcej, maści przeciwzapalne zawierają bardzo często paracetamol, który jest środkiem przeciwbólowym. 

Maść dla sportowców na zakwasy po bieganiu– czy jest skuteczna? 

Maść dla sportowców na zakwasy jest produktem łagodzącym ból miejscowo. Skuteczne w tym celu mogą okazać się maści przeciwbólowe i zapalne, a także maści chłodzące i rozgrzewające. Mogą one również występować w formie żelu. Pamiętajmy jednak, że zakwasy są elementem życia biegacza i łagodzenie ich środkami przeciwbólowymi powinno być ostatecznością. Na mocne zakwasy polecamy zastosowanie maści naturalnych, np. wymienionej wyżej maści końskie i tygrysiej. 

Olejki dla sportowców, czyli alternatywa dla maści

Jako dodatek do pielęgnacji biegacze mogą dołączyć olejki, które będą nie tylko nawilżać skórę, ale również przyniosą ulgę zmęczonym mięśniom po biegu i wspomogą ich regenerację po wysiłku. Można również zaopatrzyć się w olejki energetyzujące, które stosuje się przed biegiem. Wpłyną one na lepsze krążenie krwi, co zwiększa elastyczność mięśni i podnosi efektywność biegu.

Olejki mogą stanowić dodatek do masażu, które w dodatku będą się lepiej wchłaniać, przy pobudzonej do krążenia krwi. Należy pamiętać, że olejków eterycznych nie powinno nakładać się bezpośrednio na skórę. Warto wymieszać je z innym olejkiem bazowym (nie eterycznym) bądź kremem do ciała. Na jedną porcję wystarczy kilka kropel olejku eterycznego. Na rynku można również znaleźć gotowe olejki rozgrzewające oraz łagodzące mięśnie przygotowane specjalnie dla sportowców. Występują one również w postaci maści np. Tei-Fu.

Wśród substancji mających pozytywny wpływ na mięśnie można wyróżnić olejki z:

 • lawendy,
 • eukaliptusa,
 • mięty pieprzowej,
 • rozmarynu,
 • goździków,
 • cynamonu,
 • palczatki cytronelowej,
 • imbiru.

Olejek tajski

Swoją nazwę zawdzięcza tajskim bokserom, którzy taką mieszankę stosowali przed i po walce, rozgrzewając tym sposobem mięśnie oraz chroniąc ciało przed ewentualną kontuzją. Jest to produkt polecany zarówno przed treningiem w celu rozgrzania mięśni i stawów, jak i po dla regeneracji, złagodzenia bólu, napięć i obrzęków. W swoim składzie posiada m.in. chłodzący mentol i olejek eukaliptusowy, który działa przeciwbólowo i poprawia ukrwienie mięśni oraz zawiera składniki pochodzenia naturalnego. Według opinii sportowców produkt w tej formule przy regularnym stosowaniu działa dłużej niż kremy i maści o tym samym przeznaczeniu. Olejek tajski często jest zamiennikiem dla sportowców, którzy wolą sięgnąć po naturalny olejek niż po chemiczną maść dla sportowców na urazy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o produktach przydatnych dla biegaczy? Sprawdź nasz artykuł, gdzie rozwijamy temat plastrów! https://sbiegacza.pl/2021/04/29/plastry-dla-biegaczy/