Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
18
> Trening > Rekordy w bieganiu – sportowe, zaskakujące, interesujące

03.02.2021

Rekordy w bieganiu – sportowe, zaskakujące, interesujące

Rekordy w bieganiu – sportowe, zaskakujące, interesujące

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie – biegają osoby młode, dojrzałe i nieco starsze, biegać można w mieście, po parkach i lasach, nie trzeba do tego drogiego sprzętu i specjalistycznych akcesoriów. Nie może więc dziwić, że z bieganiem związanych jest mnóstwo rekordów – zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich, czasem nawet nieco zaskakujących czy… zabawnych.

Chcecie poznać najciekawsze rekordy, jakie padły w konkurencjach sportowych, związanych z bieganiem? Oto kilka z nich!

  • Najszybszy mężczyzna świata

Miano to należy bez wątpienia do jamajskiego sprintera Usaina Bolta, ośmiokrotnego mistrza olimpijskiego (z Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro) oraz jedenastokrotnego mistrza świata. Mimo zakończenia przez Bolta profesjonalnego uprawiania sportu, do niego należą niebotyczne rekordy świata w biegach na 100 i 200 m. Oba ustanowił podczas mistrzostw świata w Berlinie w 2009 r. w odstępie zaledwie… czterech dni. 16 sierpnia czasem 9,58 ustanowił rekord świata w biegu na 100 m, zaś 20 sierpnia – czasem 19,19 w biegu na 200 m.

Eksperci twierdzą, że rekordy te przez długi czas pozostaną niepobite, choć niektórzy bukmacherzy przy okazji imprez lekkoatletycznych (mistrzostwa świata, Europy, najważniejszych mityngów) udostępniają zakłady, w których można typować, czy najlepsi obecnie biegacze ustanowią nowe globalne rekordy. Być może niebawem dojdzie do tego typu sensacji i któryś z graczy wzbogaci się dzięki poprawnemu wytypowaniu takiego zakładu bukmacherskiego (sprawdź, czy da się takie zakłady obstawiać w STS i co najlepiej typować).

  • Najszybsza kobieta świata

Tu palmę pierwszeństwa dzierży amerykańska sprinterka Florence Griffith-Jones, która w lipcu 1988 r. podczas kwalifikacji do igrzysk olimpijskich ustanowiła rekord świata w biegu na 100 m (10,49), a już podczas igrzysk w Seulu we wrześniu tego samego roku – także na 200 m (21,34). Wyników tych nie udało się jak dotąd pobić żadnej sprinterce.

Florence Griffith-Jones zdobyła trzy złote medale olimpijskie w Seulu (na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4×100 m), a także dwa srebrne krążki – w biegu na 200 m w Los Angeles i w sztafecie 4×400 m w Seulu. Niestety, zmarła przedwcześnie w 1998 r. podczas nocnego ataku padaczki.

  • Rekord w ilości przebiegniętych maratonów w ciągu roku

Kiedy u Dunki Annette Fredskov Jensen zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, kobieta postanowiła nie dać się chorobie. W ciągu roku – czyli 365 dni kalendarzowych – przebiegła łącznie… 366 maratonów na pełnych dystansach, wynoszących 42,195 km (ostatniego dnia ukończyła dwa takie biegi). Jej zmagania można było śledzić poprzez profil w aplikacji Endomondo. Najlepszy czas ukończonego biegu wyniósł 4:32:26, najsłabszy – 6:09:18.

Oczywiście warto pamiętać, że organizowane na całym świecie maratony to profesjonalne imprezy, w których startują zarówno amatorzy, jak i zawodowi biegacze, a ich wyniki można typować u legalnych bukmacherów. W sezonie zakłady wzajemne na biegi maratońskie mają w ofercie m.in. firmy STS, Fortuna oraz Betfan.

  • Najstarsi maratończycy na świecie

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w temacie maratonów. Jak już wspomniano, w biegach tego typu biorą udział zarówno zawodowcy, jak i amatorzy – i to w bardzo różnym wieku! Najstarszym mężczyzną, który ukończył maraton jest pochodzący z Indii Fauja Singh urodzony w 1911 r. – w 2012 r. w czasie 8:11:06 przebieg maraton w Londynie. Z kolei wśród kobiet rekord ten należy do Amerykanki Gladys Burril. W wieku 91 lat w 2010 r. przebiegła ona maraton w Honolulu w czasie 9:53:16. Pani Burril prowadziła zresztą bardzo aktywne życie. Już w dość zaawansowanym wieku pokonywała co tydzień 60-80 km spacerując, pilotowała samoloty, przemierzała pustynie i odbywała wyprawy w rakietach śnieżnych.

  • Najdłuższy przebiegnięty dystans

Rekord w tej dziedzinie należy do kobiety – w 2013 r. specjalizująca się w biegach ultradystansowych 47-letnia Nowozelandka Kim Allen bez przerwy na sen, w tych samych butach biegowych, pokonała dystans 500 km w ciągu 86 godzin 11 minut i 9 sekund. Wyczerpana biegaczka ostatnie kilometry biegła już truchtem.

Hazard związany jest z ryzykiem. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny.

Chcesz poznać innych rekordzistów? Sprawdź listę najlepszych biegaczy krótkodystansowych na https://sbiegacza.pl/2021/08/05/najlepsi-biegacze-na-krotkie-dystanse/!

Mogą Ci się spodobać:

28 lis
Ćwiczenia w 3. trymestrze ciąży dla biegaczek

Ćwiczenia w 3. trymestrze ciąży dla biegaczek

Nadszedł 3. trymestr ciąży. Twoje ciało już się sporo zmieniło. […]

26 lut
Bieganie naturalne i bieganie ze śródstopia – jak zacząć? 10 kroków do biegania naturalnego

Bieganie naturalne i bieganie ze śródstopia – jak zacząć? 10 kroków do biegania naturalnego

Jeśli biegasz na co dzień od pięty i zawsze tak […]

09 kw.
VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

VO2max trening biegacza. Jak zwiększyć pułap tlenowy? Bieganie świadome dla aktywnych

Wytrzymałość biegacza to pojęcie ciężkie do oszacowania. Poruszając ten temat […]

20 maj
Rozciąganie dla biegaczy jest ważne. Oto 10 powodów, dla których biegacz musi się rozciągać.

Rozciąganie dla biegaczy jest ważne. Oto 10 powodów, dla których biegacz musi się rozciągać.

Wielu myśli o ćwiczeniach rozciągających, jak o czymś, co jest […]

02 maj
Technika biegu – jak poprawić wybicie podczas biegania?

Technika biegu – jak poprawić wybicie podczas biegania?

Wybicie to moment, w którym robisz użytek ze swojej energii […]

28 lis
Czy bieganie przed snem to dobry pomysł?

Czy bieganie przed snem to dobry pomysł?

Praca do późna i chęć pospania rano nie ułatwiają upchnięcia […]