Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Rekordy w bieganiu – sportowe, zaskakujące, interesujące

03.02.2021

Rekordy w bieganiu – sportowe, zaskakujące, interesujące

Rekordy w bieganiu – sportowe, zaskakujące, interesujące

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie – biegają osoby młode, dojrzałe i nieco starsze, biegać można w mieście, po parkach i lasach, nie trzeba do tego drogiego sprzętu i specjalistycznych akcesoriów. Nie może więc dziwić, że z bieganiem związanych jest mnóstwo rekordów – zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich, czasem nawet nieco zaskakujących czy… zabawnych.

Chcecie poznać najciekawsze rekordy, jakie padły w konkurencjach sportowych, związanych z bieganiem? Oto kilka z nich!

  • Najszybszy mężczyzna świata

Miano to należy bez wątpienia do jamajskiego sprintera Usaina Bolta, ośmiokrotnego mistrza olimpijskiego (z Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro) oraz jedenastokrotnego mistrza świata. Mimo zakończenia przez Bolta profesjonalnego uprawiania sportu, do niego należą niebotyczne rekordy świata w biegach na 100 i 200 m. Oba ustanowił podczas mistrzostw świata w Berlinie w 2009 r. w odstępie zaledwie… czterech dni. 16 sierpnia czasem 9,58 ustanowił rekord świata w biegu na 100 m, zaś 20 sierpnia – czasem 19,19 w biegu na 200 m.

Eksperci twierdzą, że rekordy te przez długi czas pozostaną niepobite, choć niektórzy bukmacherzy przy okazji imprez lekkoatletycznych (mistrzostwa świata, Europy, najważniejszych mityngów) udostępniają zakłady, w których można typować, czy najlepsi obecnie biegacze ustanowią nowe globalne rekordy. Być może niebawem dojdzie do tego typu sensacji i któryś z graczy wzbogaci się dzięki poprawnemu wytypowaniu takiego zakładu bukmacherskiego (sprawdź, czy da się takie zakłady obstawiać w STS i co najlepiej typować).

  • Najszybsza kobieta świata

Tu palmę pierwszeństwa dzierży amerykańska sprinterka Florence Griffith-Jones, która w lipcu 1988 r. podczas kwalifikacji do igrzysk olimpijskich ustanowiła rekord świata w biegu na 100 m (10,49), a już podczas igrzysk w Seulu we wrześniu tego samego roku – także na 200 m (21,34). Wyników tych nie udało się jak dotąd pobić żadnej sprinterce.

Florence Griffith-Jones zdobyła trzy złote medale olimpijskie w Seulu (na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4×100 m), a także dwa srebrne krążki – w biegu na 200 m w Los Angeles i w sztafecie 4×400 m w Seulu. Niestety, zmarła przedwcześnie w 1998 r. podczas nocnego ataku padaczki.

  • Rekord w ilości przebiegniętych maratonów w ciągu roku

Kiedy u Dunki Annette Fredskov Jensen zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, kobieta postanowiła nie dać się chorobie. W ciągu roku – czyli 365 dni kalendarzowych – przebiegła łącznie… 366 maratonów na pełnych dystansach, wynoszących 42,195 km (ostatniego dnia ukończyła dwa takie biegi). Jej zmagania można było śledzić poprzez profil w aplikacji Endomondo. Najlepszy czas ukończonego biegu wyniósł 4:32:26, najsłabszy – 6:09:18.

Oczywiście warto pamiętać, że organizowane na całym świecie maratony to profesjonalne imprezy, w których startują zarówno amatorzy, jak i zawodowi biegacze, a ich wyniki można typować u legalnych bukmacherów. W sezonie zakłady wzajemne na biegi maratońskie mają w ofercie m.in. firmy STS, Fortuna oraz Betfan.

  • Najstarsi maratończycy na świecie

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w temacie maratonów. Jak już wspomniano, w biegach tego typu biorą udział zarówno zawodowcy, jak i amatorzy – i to w bardzo różnym wieku! Najstarszym mężczyzną, który ukończył maraton jest pochodzący z Indii Fauja Singh urodzony w 1911 r. – w 2012 r. w czasie 8:11:06 przebieg maraton w Londynie. Z kolei wśród kobiet rekord ten należy do Amerykanki Gladys Burril. W wieku 91 lat w 2010 r. przebiegła ona maraton w Honolulu w czasie 9:53:16. Pani Burril prowadziła zresztą bardzo aktywne życie. Już w dość zaawansowanym wieku pokonywała co tydzień 60-80 km spacerując, pilotowała samoloty, przemierzała pustynie i odbywała wyprawy w rakietach śnieżnych.

  • Najdłuższy przebiegnięty dystans

Rekord w tej dziedzinie należy do kobiety – w 2013 r. specjalizująca się w biegach ultradystansowych 47-letnia Nowozelandka Kim Allen bez przerwy na sen, w tych samych butach biegowych, pokonała dystans 500 km w ciągu 86 godzin 11 minut i 9 sekund. Wyczerpana biegaczka ostatnie kilometry biegła już truchtem.

Hazard związany jest z ryzykiem. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny.

Chcesz poznać innych rekordzistów? Sprawdź listę najlepszych biegaczy krótkodystansowych na https://sbiegacza.pl/2021/08/05/najlepsi-biegacze-na-krotkie-dystanse/!