Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Buty dla początkującego biegacza – jakie wybrać?

03.12.2020

Buty dla początkującego biegacza – jakie wybrać?

Buty dla początkującego biegacza – jakie wybrać?

Buty są najważniejszym elementem stroju biegacza. Dlatego też, jeśli planujemy zacząć treningi, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o dobór odpowiedniego obuwia. Co należy wziąć pod uwagę, kupując buty do biegania? 

Bieganie to wspaniała aktywność. Jest nie tylko dobre dla naszego zdrowia, ale też maksymalnie podnosi poziom endorfin. Jest to jeden z nielicznych sportów, do którego uprawiania nie potrzebujemy właściwie niczego więcej prócz właściwego obuwia. Choć może przyda się także odrobina determinacji. Jednak to właśnie odpowiednie buty są kluczem do udanych, a przede wszystkim bezpiecznych treningów. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ samo bieganie może być obciążające dla stawów oraz powodować kontuzje. Dobre buty pomogą uniknąć nam tych przykrych dolegliwości, gdyż jednym z ich funkcji jest amortyzacja. Dodatkowo znacznie zwiększą nasz komfort ćwiczeń, a to przecież niezwykle ważne, by podczas uprawiania sportu było nam po prostu wygodnie. Jakie buty do biegania wybrać? 

Buty dopasowane do biegacza 

Jeśli kupujemy nasze pierwsze buty do biegania, to najważniejsze, by były one dobrze do nas dopasowane. To właściwie klucz do tego, by wybrać idealne obuwie. Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest kształt naszej stopy. Istotna jest tu jej szerokość, a także wysokość podbicia. Nie możemy zapomnieć też o ewentualnych nieprawidłowościach, takich jak haluksy, czy płaskostopie. Obecnie  bez problemu znajdziemy bowiem obuwie sportowe specjalnie dostosowane do takich schorzeń. 

Bardzo ważną rzeczą przy wyborze obuwia do biegania, jest masa naszego ciała. Im jest ona większa, tym bardziej nasze stawy są obciążone podczas aktywności. Przy nadwadze warto wybrać buty do biegania z mocno amortyzującą podeszwą. Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko kontuzji. 

Co wziąć pod uwagę kupując buty do biegania? 

Kupno odpowiednich butów nie jest wcale łatwym zadaniem dla początkującego biegacza. Jeśli chcemy wybrać jednak naprawdę dobre obuwie, musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii, o których niekiedy zwyczajnie nie mamy pojęcia na początku naszej przygody z tym sportem. Jakie pytania pomogą nam podjąć właściwą decyzję? Przede wszystkim przemyślmy, jak często będziemy biegać oraz jak długie będą to odcinki. Buty do biegania powinny też być właściwie dostosowane do terenu. Dzięki temu zyskamy większą stabilizację i kontrolę naszych ruchów na danym podłożu. Warto zainwestować w dobrej jakości buty do biegania, gdyż nie tylko zapewnią nam wygodę i komfort, ale i będą nam służyć przez długi czas.