Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
72
> Buty trekkingowe > Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

26.05.2020

Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy dziś znaleźć mnóstwo modeli butów przeznaczonych do trekkingów w górach. Różnią się fasonem, konstrukcją, a także przeznaczeniem – jedne świetnie sprawdzają się w zimowych warunkach, inne nadają się na błoto, kamienie czy skały. Ważnym elementem odróżniającym poszczególne buty jest także materiał, z którego są wykonane. Dwie najpopularniejsze grupy to obuwie ze specjalnych materiałów syntetycznych oraz buty skórzane. Postanowiliśmy je porównać.

Jakie buty będą potrzebne w górach?

Zanim jednak przejdziemy do wyboru materiału, z którego ma być wykonane obuwie na górskie wycieczki, warto przypomnieć uniwersalne zasady, jakimi należy się kierować przy zakupie butów górskich. Jedną z ich najważniejszych cech jest solidna i dopasowana do pokonywanej nawierzchni podeszwa. W górach ważna jest przyczepność, dlatego należy wybierać obuwie z podeszwą wykonanej z dobrej jakości gumy i wyraźnie zaznaczonym bieżnikiem.

Na skalistych szlakach ważna będzie także pokaźna amortyzacja, dzięki której nie będziemy czuć pod butem każdego mijanego kamyczka. Obowiązkowym elementem jest również gumowy otok, który zabezpiecza palce i pięty przed uderzeniami. Do tego warto rozważyć zalety wysokiej i niskiej cholewki. To pierwsze rozwiązanie lepiej sprawdzi się w trudniejszych warunkach atmosferycznych, drugie będzie idealne na lato – i to nawet na atakowanie wysokich szczytów.

Bez względu na wysokość cholewki, buty do chodzenia po górach powinny posiadać także usztywnienie pięty. Dzięki temu nasze nogi są lepiej chronione przed skręceniami i urazami na nierównej, terenowej trasie.

Buty górskie ze skóry – wady i zalety

Od lat wśród turystów obierających sobie za cel wysokie góry popularnością cieszy się obuwie z cholewką wykonaną ze skóry. To najbardziej tradycyjne rozwiązanie, będące synonimem wysokiej jakości, choć dziś na rynku najwięcej jest butów skórzanych z niewielkim dodatkiem elementów wyprodukowanych z tworzyw syntetycznych.

Cholewka z odpowiednio impregnowanej skóry to materiał bardzo wytrzymały i żywotny. Z jednej strony nieźle chroni przed urazami mechanicznymi, z drugiej często wytrzymuje kilka sezonów górskich wycieczek. Najczęściej skórzane buty do chodzenia po górach są wykonywane ze skóry nubukowej lub licowej. Takie buty cechują się bardzo dobrą oddychalnością, dzięki czemu świetnie sprawdzają się zwłaszcza latem.

buty salomon
Źródło: http://podszczytem.pl/rusinowa-polana-i-gesia-szyja-czyli/

Problemem może być jednak przemakanie skóry – może się tak stać, jeśli nie będziemy jej odpowiednio impregnować. Dlatego zimą lub w czasie deszczowych wycieczek bezpieczniej jest postawić na rozwiązanie kompromisowe i wybrać buty skórzane z membraną. Wówczas obuwie będzie także cieplejsze – zimą skóra bez dodatkowych ociepleń nie zapewni naszym stopom ochrony przed mrozem.

Buty górskie z materiałów syntetycznych

Drugą możliwością są buty wykonane z materiałów syntetycznych. Zyskują na popularności w ostatnich kilkunastu latach, przede wszystkim dzięki kolejnym rozwiązaniom technologicznym, z których można korzystać w tego typu obuwiu. Najważniejszym jest membrana, zapewniająca najwyższy poziom wodoodporności. Buty z materiałów syntetycznych są w nią wyposażone znacznie częściej niż obuwie skórzane, w którym jest wyjątkowym dodatkiem.

Buty z membraną są bardziej uniwersalne, można z nich korzystać w każdych warunkach. Z tego powodu takie obuwie przeważa wśród miłośników zimowych wycieczek w górach. Ale w parze z tymi zaletami idzie także spory minus – mimo że w założeniu membrana ma pozwalać na odparowywanie wilgoci z butów, w rzeczywistości wentylacja stopy będzie znacznie słabsza niż w skórzanych butach.

Buty z cholewką z materiałów syntetycznych będą lżejsze niż ich skórzane odpowiedniki. Takie materiały są jednak zazwyczaj mniej wytrzymałe, trzeba więc liczyć się z tym, że mogą się szybciej zniszczyć. Temu procesowi zapobiega odpowiednia pielęgnacja, ale w przypadku tworzyw sztucznych jest ona trudniejsza niż impregnowanie skóry.

Mogą Ci się spodobać:

04 maj
Najpopularniejsi producenci butów trekkingowych

Najpopularniejsi producenci butów trekkingowych

Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]

18 maj
Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]

04 lut
Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]

29 sty
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów trekkingowych? 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów trekkingowych? 

Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]

07 lut
Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]

21 maj
Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]