Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty trekkingowe > Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

26.05.2020

Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi buty trekkingowe Salomon lub innych znanych firm. Współcześnie, wraz z rozwojem technologii, jest w nich coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które pomagają na wymagających trasach. Niektóre dotyczą bezpieczeństwa na szlaku, inne poprawiają komfort. Membranę chroniącą przed deszczem można zaliczyć do drugiej z tych grup. Czy warto wybrać buty wyposażone w takie rozwiązanie? Poznaj zalety i wady butów z membraną.

Buty z membraną – czym właściwie są?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów membran, ale zdecydowanie najpopularniejsza jest ta znana jako Gore-Tex. Ta technologia została opracowana w Stanach Zjednoczonych w firmie zajmującej się produkcją osłon do kabli. Membrana używana dziś w odzieży outdoorowej i butach trekkingowych na całym świecie powstała przez przypadek, po rozciągnięciu materiału wykorzystywanego przy wyrabianiu osłon dla kabli.

Okazało się, że powstałe w ten sposób tworzywo nie przepuszcza wody. Dzieje się tak dlatego, że pory na jego powierzchni mają mniejszą średnicę niż cząsteczki wody. Rewolucyjne rozwiązanie polegało jednak również na tym, że otwory są jednocześnie na tyle duże, by przepuszczać mniejsze od wody cząsteczki pary. To zapewnia więc odpowiednią wentylację.

Membranę Gore-Tex uzyskuje się dziś poprzez rozciąganie folii teflonowej. Tuż po tym procesie jest wprasowywana w syntetyczne włókna i w takiej postaci trafia do butów, namiotów czy kurtek. W butach trekkingowych stanowi jedną z warstw cholewki. Znajdziemy ją w wielu modelach butów z cholewką z materiałów syntetycznych, czasami są nią wzbogacane także buty skórzane.

salomon buty
Źródło: https://polskaprzezweekend.pl/jakie-buty-w-gory/

Zalety butów z membraną

Największą zaletą butów z membraną jest wodoodporność. Zgodnie z założeniami producentów, cholewka z wprasowaną membraną nie przepuszcza wody. W związku z tym niestraszne będą nam strumienie czy deszcz – oczywiście pod warunkiem, że woda nie wleje się do buta górą. Obuwie z membraną może zatem mocno podnieść komfort naszego trekkingu.

Buty z membraną są zwykle wykonane z lekkich materiałów. Świetnie nadają się zatem nawet na długie wyprawy – w ten sposób nie stanowią dodatkowego obciążenia, jakim są klasyczne skórzane buty. Są szczególnie polecane na wycieczki jesienią czy wiosną, gdy na szlaku możemy napotkać kałuże trudne do ominięcia albo nagły deszcz.

Membrana staje się także standardowym elementem wyposażenia zimowego obuwia trekkingowego. Śnieg osadzający się na butach nie będzie nam wtedy straszny – nawet gdy stopnieje, cholewka nie przemoknie. Poza tym membrana poprawia również termiczne właściwości butów, w takim obuwiu naszym stopom będzie po prostu cieplej.

Minusy butów z membraną

Mimo dużej popularności butów z membraną Gore-Tex, nie jest to rozwiązanie idealne. Przede wszystkim deklarowana oddychalność materiału w praktyce wcale nie jest zbyt wysoka. Stopy w butach z membraną pocą się zdecydowanie szybciej niż w butach skórzanych czy zwykłym, materiałowym obuwiu. W czasie długich marszów but może więc stać się mokry od wewnątrz. Dlatego obuwie z membraną dużo gorzej nadaje się na letnie wyprawy w upalnych warunkach.

Kiedy już buty z membraną zamokną – od środka lub przez wodę wpadającą z góry cholewki – suszą się znacznie dłużej niż klasyczne obuwie trekkingowe. Dzieje się tak właśnie przez wodoodporne właściwości technologii Gore-Tex. Buty z membraną nie są także szczególnie wytrzymałe, wodoszczelna warstwa stosunkowo łatwo się przeciera. Zazwyczaj są też droższe niż modele bez tego udogodnienia.