Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
72
> Buty trekkingowe > Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

23.05.2020

Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w góry. Topniejący śnieg i rosnąca temperatura sprawiają, że warunki na górskich szlakach stają się nieco bardziej przyjazne. Obrazu dopełnia wiosenne słońce, które zachęca do pierwszych wycieczek. Dobranie butów odpowiednich do wiosennej aury może być jednak wyzwaniem, bo warunki w górach zazwyczaj różnią się od tego, co spotykamy na nizinach. Jakie powinny być więc buty na górskie wypady wiosną?

Wiosna w górach

Wybór odpowiednich butów na górską, wiosenną wyprawę zależy przede wszystkim od tego, w jaki teren się wybieramy. Czego innego możemy spodziewać się bowiem wiosną w Górach Świętokrzyskich, czego innego w Beskidzie Sądeckim, a zupełnie innych sytuacji w Tatrach.

W niższych górach wiosenne warunki w kwietniu czy maju powinny przypominać to, z czym kojarzy nam się “prawdziwa” wiosna. Może być więc słonecznie i stosunkowo ciepło, a wokół zielono. Na szlakach po deszczu znajdziemy kałuże i błoto, ale wystarczy tydzień dobrej, majowej pogody, by wybrać się na leśne szlaki w niskich górach bez groźby napotkania na szczególne trudności. W takich warunkach wystarczą klasyczne buty trekkingowe damskie Salomon lub męskie, najlepiej sprawdzą się modele przeznaczone na lato.

W wyższych partiach gór, na przykład w Tatrach, wiosenne warunki oznaczają jednak zupełnie co innego. Atakowanie szczytów w Tatrach Wysokich w kwietniu czy maju wiąże się z podejściami w śniegu, po oblodzonych szlakach. Nawet w czerwcu śnieg padający na Kasprowym Wierchu nie jest niczym nadzwyczajnym. W przypadku takich wycieczek buty muszą więc być w pewnym stopniu przygotowane do zimowych warunków.

buty trekkingowe salomon
Źródło: https://zakopane.com/pl/tatry-zima-jak-przygotowac-sie-do-wycieczki/

Buty na wiosenną wycieczkę w niższe góry

Jeśli wybieramy pierwszy z opisanych wyżej wariantów wycieczki, najlepszym wyborem będą buty trekkingowe z niską cholewką. Dzięki temu zapewnimy naszej stopie lepszą wentylację. W przypadku niezbyt trudnych szlaków, bez przechodzenia przez rwące strumienie, niepotrzebne będzie również obuwie z membraną. Takie dodatkowe zabezpieczenie również będzie bowiem jedynie dodatkowym obciążeniem na szlaku – takie buty gorzej przepuszczają powietrze. Z tego powodu wiosną w niskich górach dobrze sprawdzą się także buty wykonane z tworzyw sztucznych.

Wędrówki górskie są znakomitą formą aktywności. Przed udaniem się na taką wycieczkę, pamiętaj o kupnie odpowiedniego obuwia trekkingowego! Zajrzyj na megaoutdoor.pl i wybierz odpowiednie buty!

Nie do przecenienia będzie oczywiście również rola podeszwy. Powinna być dostosowana do charakterystyki szlaków, które czekają nas w czasie wycieczki. W niższych górach, na niezbyt wymagających trasach, nie będzie potrzebny przesadnie agresywny bieżnik. Sama podeszwa powinna być z kolei elastyczna, dzięki czemu komfort podróżowania będzie zdecydowanie większy.

buty trekkingowe salomon
Źródło: http://hemli-w-gorach.blogspot.com/2015/05/wiosna-w-beskidzie-slaskim.html

Buty na wiosenny wypad w wysokie góry

Jeżeli naszym celem jest jednak kwietniowa wyprawa w wysokie partie Tatr, musimy być przygotowani na zimowe warunki i śnieg. Dlatego w tym przypadku prawidłowym wyborem będą buty z twardą podeszwą i agresywnym bieżnikiem. Dzięki temu uzyskamy lepszą przyczepność na błotnistej nawierzchni, a także w czasie podejść po ośnieżonych szlakach. Twarda podeszwa pozwoli też na przytwierdzenie do obuwia raków, których użycie może być konieczne w szczególnie trudnych warunkach. Warto zatem zapakować ten sprzęt do plecaka.

Na wiosenne wyprawy w Tatry lepiej także wybrać się w butach z wysoką cholewką. Kosztem gorszej wentylacji zyskujemy w ten sposób zabezpieczenie przed wsypywaniem się śniegu górą buta, a także lepsze ocieplenie stopy – to nie bez znaczenia w czasie podróży w śniegu. Nieodzowna będzie także membrana, czyli wbudowana w cholewkę warstwa zapewniająca ochronę przed przemoknięciem obuwia. Dobrym wyborem będą również buty wykonane ze skóry. To wszystko zapewni nam także komfort w czasie niespodziewanego załamania pogody.

Mogą Ci się spodobać:

23 maj
Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]

17 maj
Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]

26 maj
Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]

15 maj
Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]

10 maj
Buty z kolcami czy raki – co wybrać do chodzenia po górach zimą?

Buty z kolcami czy raki – co wybrać do chodzenia po górach zimą?

Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]

13 maj
Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]