Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty trekkingowe > Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

22.05.2020

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym terenie. Odpowiednio dobrane zapewnią komfort i wygodę na trudnej nawierzchni, będą także dodatkowo zabezpieczać przed urazami mechanicznymi czy skręceniami. Zły wybór obuwia trekkingowego może jednak sprawić, że nawet najlepsze buty Salomon nie uchronią nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych.

Nieprawidłowy rozmiar

To błąd, który wydaje się banalny. W końcu przed zakupem każdy może przymierzyć buty, a w przypadku par zakupionych przez internet – bezpłatnie odesłać je w przypadku złego dopasowania. Tyle że sprawa czasami nieco się komplikuje. Kłopotliwe mogą być różnice w rozmiarach proponowanych przez poszczególnych producentów pod tym samym numerem. Długość niektórych butów trekkingowych z takim samym oznaczeniem różni się o dobrych kilka milimetrów.

Wielu turystów, zwłaszcza niedoświadczonych, zapomina też, że buty trekkingowe powinny być nieco większe niż modele zakładane na co dzień. W czasie wędrówek stopa puchnie, na zimowe szlaki ubieramy też grubą skarpetę. Błędem jest więc zakup idealnie dopasowanych butów, w których palce stykają się z czubkami obuwia.

Obuwie specjalistyczne na lekkie trekkingi

Czasami wśród butów trekkingowych obserwowanych na szlakach dostrzeżemy “przerost formy nad treścią”. Niektórzy szybko decydują się bowiem na zakup drogiego, specjalistycznego obuwia, dedykowanego najtrudniejszym szlakom w wysokich górach. Taki wybór powinien mieć miejsce dopiero na kolejnym etapie turystycznego rozwoju, gdy będziemy mieć za sobą wiele kilometrów po łatwiejszych szlakach. Jeżeli planujemy wycieczki w Beskidach czy Górach Stołowych, stawianie na specjalistyczne obuwie alpinistyczne nie ma sensu. Na łatwiejszym szlaku wcale nie będziemy się w nim czuć komfortowo, nie mówiąc już o tym, że narazimy się na drwiny ze strony doświadczonych turystów.

Błędów trzeba unikać także przy wyborze ubrań. Sprawdź, jakie rozwiązania sprawdzą się jesienią: https://sbiegacza.pl/2021/02/08/jakie-ubranie-w-gory-jesienia-sprawdzi-sie-najlepiej-wybieramy-najlepsze-spodnie-kurtki-i-inne-ubrania-gorskie/

buty salomon
Źródło: https://drytooling.com.pl/serwis/art/szpej/7283-jakie-buty-w-gory-trekking-alpinizm-wspinaczka-skituring

Szukanie oszczędności

Buty trekkingowe wysokiej jakości kosztują zwykle kilkaset złotych. Różnego rodzaju technologie przydatne w czasie terenowych wypraw, takie jak na przykład membrana Gore-Tex, dodatkowo podnoszą cenę. Wiele osób stara się więc szukać oszczędności i sięga po tańsze buty.

O ile w przypadku “niedzielnych” turystów sporadycznie przechadzających się po łatwych szlakach nie powinno to stanowić problemu, o tyle regularne wyprawy w góry w butach za kilkadziesiąt złotych nie skończą się najlepiej. Takie obuwie szybko się zniszczy i już po kilku wypadach trzeba będzie kupić nową parę. Warto potraktować buty trekkingowe jako inwestycję na lata i sięgnąć po obuwie wysokiej jakości z nieco wyższej półki cenowej.

Chcesz kupić buty trekkingowe wysokiej jakości? Sprawdź ofertę sklepu megaoutdoor.pl!

Kopiowanie rozwiązań znajomych

Zakup butów trekkingowych to jedna z czynności, w czasie której często szukamy opinii fachowca. Czasami nie dowierzamy jednak podpowiedziom sprzedawcy – bardziej ufamy znajomym. Dlatego często za wszelką cenę szukamy obuwia, które polecili nam koledzy czy przyjaciele. Tyle że nawet jeśli nasz znajomy zachwala buty Salomon XA Pro 3D GTX, to wcale nie oznacza, że my również będziemy podróżować w nich z uśmiechem na ustach. Każda stopa jest inna, a w butach trekkingowych szukamy różnych zalet. Jeśli nasz znajomy przemierza trudne szlaki zimą i jesienią, pewnie stawia na buty z membraną. Gdy skorzystamy z jego polecenia w czasie upalnego lata, narazimy się na przepocenie stopy w słabo wentylowanym bucie. Buty trekkingowe trzeba dobierać indywidualnie.

buty salomon
Źródło: https://8a.pl/8academy/bieganie-po-gorach-jak-zaczac/

Zły dobór podeszwy i cholewki

Nawet najbardziej nowoczesne technologie w butach trekkingowych nie doprowadzą nas za rękę na górski szczyt, ale dobre dopasowanie obuwia do warunków na szlaku może wydatnie ułatwić wspinaczkę. Twarde podeszwy lepiej sprawdzą się na kamienistych szlakach, ale na skalnych stopniach utrudnią wyczuwanie podłoża. Wysoka cholewka będzie świetna na wyprawy zagrożone kiepską pogodą, ale latem noga szybciej się w nich zmęczy. Jeśli nie dopasujemy butów do profilu naszej wycieczki, rosną szanse, że wrócimy z niej z obolałymi i przemęczonymi nogami.

Przeczytaj też kolejny artykuł: Wskazówki dotyczące ćwiczeń w niskich temperaturach, aby zachować aktywność tej zimy