Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
72
> Buty trekkingowe > Jak dobrze zasznurować buty turystyczne?

21.05.2020

Jak dobrze zasznurować buty turystyczne?

Jak dobrze zasznurować buty turystyczne?

Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie dzieci. Na co dzień nie zwracamy na nią większej uwagi, sznurujemy buty odruchowo, nie skupiając się przesadnie na wykonywanych ruchach. Rozwiązujące się buty mogą być jednak niezwykle denerwujące. Im więcej chodzimy, tym bardziej solidnie powinniśmy więc wiązać obuwie. Dlatego ta z pozoru błaha czynność nabiera szczególnego znaczenia w czasie terenowych wypraw, gdy pokonujemy pieszo kilka, a nieraz nawet kilkadziesiąt kilometrów. Podpowiadamy zatem, jak dobrze zasznurować buty trekkingowe Salomon i innych marek, które są najczęściej używane w czasie takich wycieczek.

Dlaczego odpowiednie sznurowanie butów turystycznych jest ważne?

W czasie terenowych wypraw i wycieczek krajoznawczych dobór odpowiednich butów to absolutna podstawa. W górach świetnie sprawdzają się zarówno buty Salomon męskie jak i damskie. Jednak przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim nie mogą być zbyt małe, by nie uciskały stopy. Jednocześnie powinny stabilizować piętę, chroniąc tym samym staw skokowy przed przeciążeniami i skręceniami. Nie można zapominać o materiale, z którego jest wykonana cholewka – powinien chronić przed uderzeniami o kamienie oraz wodą, ale też zapewniać wentylację stopy. Całość uzupełnia podeszwa dobrana do pokonywanej nawierzchni i odpowiedni bieżnik.

Ale czy to na pewno wszystko? Nawet najlepiej dopasowane buty turystyczne czy trekkingowe trzeba jeszcze dobrze zawiązać. To ta czynność ostatecznie umacnia i zespala but ze stopą. Warto więc zwracać uwagę na system wiązań w naszym obuwiu, a także poświęcić chwilę na dobre zasznurowanie butów. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczeństwo i komfort na trasie. Często rozwiązujące się buty mogą sprawić kłopoty szczególnie w górach. Potknięcie się na sznurówce na górskim szlaku może skutkować groźnym upadkiem, a nawet tragedią. Z kolei but zanadto uciskający stopę lub pozostawiający jej zbyt wiele luzu szybko skutkuje bolesnymi otarciami i pęcherzami.

buty turystyczne salomon
Źródło: https://manawpodrozy.pl/czy-istnieja-idealne-buty-trekkingowe/

Sznurowanie butów a droga – pod górę i w dół

Odpowiednie zawiązanie butów uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami potknięcia się na skałach. Niewiele osób wie, że buty nieco inaczej powinno się sznurować na długie podejścia, a inaczej na zejścia. W czasie przechadzki po górskich szlakach zwykle zakładamy buty z wysoką cholewką – przed drogą pod górę należy szczególnie dokładnie i mocno zawiązać dolną część buta, mniej więcej do wysokości kostki. Górną część pozostawiamy luźniejszą. W czasie schodzenia postępujemy odwrotnie, więcej siły wkładając w sznurowanie odcinka nad kostką. Dzięki temu stopa w bucie nie będzie osuwać się w dół i nieco zredukujemy nacisk na palce. 

Węzły, które zabezpieczą buty

Pomocne może być także zastosowanie kilku różnych węzłów. Po pierwsze, w ten sposób lepiej ustabilizujemy stopę w bucie. Po drugie, odpowiedni węzeł zapobiegnie rozwiązywaniu się sznurówek i konieczności schylania się do butów co kilkanaście minut.

Węzeł chirurgiczny

To opcja, która pomoże w stabilizacji pięty, a co za tym idzie – minimalizuje ryzyko otarć. By zawiązać buty na węzeł chirurgiczny, trzeba ściągnąć sznurówki w górnej części stopy. Węzeł powinien znaleźć się na wysokości wygięcia buta ku górze. Sznurówki trzeba dwukrotnie owinąć wokół siebie i mocno ściągnąć, a potem zawinąć je na haczykach powyżej. Na kolejnej, wyższej parze haczyków trzeba ponownie zaciągnąć węzeł. Pozostałą część sznurówek można zawiązać klasycznie.

Węzeł – okienko

To węzeł przeznaczony dla tych, którzy w czasie wędrówek mają problemy ze śródstopiem. Kłopotem jest wówczas zwykle ucisk spowodowany zbyt dokładnym sznurowaniem. Jak temu zaradzić, jednocześnie nie wpływając negatywnie na stabilizację stopy? Najlepiej wyciągnąć sznurówki do otworów, które znajdują się na wysokości części stopy, która sprawia problemy. Tam należy zawiązać zwyczajny węzeł, a potem przeciągnąć sznurówki w górę, do kolejnych otworów. Tutaj znów wiążemy węzeł, co zapewni odpowiednią stabilność, jednocześnie odciążając bolesną strefę. Z pozostałą długością sznurówek postępujemy tak, jak w przypadku normalnych butów.

Mogą Ci się spodobać:

15 maj
Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]

22 maj
Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]

07 lut
Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]

23 maj
Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]

21 maj
Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]

12 maj
Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]