Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty trekkingowe > Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

21.05.2020

Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem przeznaczonym do spokojnych przechadzek w terenie. To jednak nie do końca prawda. O ile bowiem w tej kategorii obuwia faktycznie nie znajdziemy ciężkich butów z wysoką cholewką, o tyle trafimy na modele świetnie przystosowane do podchodzenia po stromym terenie o kamienistym podłożu. Komu przydadzą się więc buty podejściowe i co je wyróżnia?

Lekka droga pod ścianę

Buty podejściowe powstały z myślą o wspinaczach, którzy podchodzili w nich pod ściany, gdzie zmieniali je na specjalistyczne obuwie. Szybko zaczęły jednak cieszyć się popularnością nie tylko wśród nich, ale także w gronie zwyczajnych turystów. Dziś są określane jako rozwiązanie pośrednie pomiędzy kategorią butów trekkingowych a profesjonalnym obuwiem dla wspinaczy.

Jednym z głównych wyróżników butów podejściowych jest niewielka waga. Jako że służą one do szybkiego przemieszczania się w górę, nie mogą być zbyt ciężkie. W związku z tym posiadają niską cholewkę, nadają się jako uniwersalne obuwie do wycieczek po górach. Można w nich bezpiecznie spacerować po beskidzkich, tatrzańskich, a nawet alpejskich szlakach od wiosny do jesieni. Nie są polecane do zimowych wycieczek – trudno przypiąć do nich raki, poza tym rzadko posiadają membranę chroniącą przed przemakaniem. Niska cholewka sprawia też, że stopy mogą być w nich narażone na kontakt ze śniegiem.

buty górskie salomon
Źródło: https://outdoormagazyn.pl/2013/05/but-podejsciowy-czyli-wlasciwie-co/

Podeszwa na skały

Buty podejściowe są wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Znajduje się wśród nich zamsz, ale także syntetyczna siatka zapewniająca świetną wentylację. Materiały te są takie same jak w butach z wysoką cholewką. Cholewka butów podejściowych jest natomiast często nieco węższa niż w tradycyjnym obuwiu górskim – to cecha, która ma usprawnić pokonywanie wąskich ścieżek.

Buty podejściowe obowiązkowo powinny być wzmocnione gumowym otokiem wokół palców oraz pięty. Takie rozwiązanie pozwala bezpieczniej poruszać się między skałami i uodpornić stopy na mechaniczne urazy. Buty podejściowe mają chronić przed kamienistym podłożem i żwirem, dlatego są dedykowane wszystkim, którzy wybierają się na skaliste szlaki lub chcą sprawnie dotrzeć pod ścianę wspinaczkową.

Jak w każdych butach terenowych, tak i w obuwiu trekkingowym niezwykle ważne zadania czekają podeszwę. Z jednej strony powinna posiadać dobry bieżnik, który będzie pomagał w poruszaniu się po stromym, a nierzadko mokrym i śliskim terenie. Tyle że nie może być on zbyt agresywny – ma przecież poradzić sobie na skałach. Z tego powodu często stosowanym rozwiązaniem w butach podejściowych jest tak zwana strefa wspinaczkowa. To łagodniejszy bieżnik pod palcami, na których opieramy się w czasie chodzenia po skalnych stopniach. Wypłaszczenie podeszwy w przedniej części buta pozwala na lepsze czucie skalistego podłoża.

buty górskie salomon
Źródło: https://e-pamir.pl/Buty-podejsciowe-jak-do-nich-podejsc-blog-pol-1573740030.html

Stabilizacja i wiązanie

Na zdradliwej, skalistej nawierzchni istotna jest również dobra stabilizacja pięty – to kolejna cecha wyróżniająca buty podejściowe. By jeszcze bardziej ją uwydatnić, tego typu obuwie należy dokładnie dopasowywać do stopy.

Dodatkowym czynnikiem stabilizującym nogi będą wiązania. Zazwyczaj w butach podejściowych znajdziemy niski, ale zarazem bardzo gęsty system wiązań. Pozwala to na regulację dopasowania butów w zależności od nachylenia pokonywanej trasy oraz tego, czy czeka nas podejście, czy też może powrót w doliny. Dzięki dobrej stabilizacji takie obuwie dobrze sprawdzi się również w niestabilnym terenie z osuwającymi się kamieniami.