Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Data aktualizacji 07.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by przekonać się na własnej skórze, że bieganie może być kontuzjogenne. Biegaczy nękają urazy mechaniczne, otarcia, skręcenia, naciągnięcia mięśni i ścięgien. Lista potencjalnych kontuzji jest bardzo długa. W ich unikaniu najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie fizyczne i motoryczne, istotna jest także rola rozgrzewki. Ale w unikaniu urazów mogą pomóc również odpowiednio dobrane buty Salomon do biegania bądź innej sprawdzonej marki.

Czym charakteryzują się buty do biegania?

Buty do biegania, w przeciwieństwie do typowych, wygodnych butów w sportowym stylu, posiadają techniczne właściwości odciążające układ ruchu. Przede wszystkim posiadają amortyzację odpowiedzialną za rozpraszanie wstrząsów, by nie uderzały w stawy kolanowe.

Ponadto, w cholewkach biegówek są elementy służące stabilizacji stopy, przyczepne podeszwy zapobiegające poślizgowi oraz lekkie, oddychające materiały. To wszystko sprawia, że bieganie w porządnym obuwiu jest nie tylko przyjemniejsze, ale przede wszystkim zdrowsze.

niebieskie buty do biegania z siateczką
Siateczka wentylująca to standard w biegówkach.

Jak kupić dobre buty do biegania?

Marka ma znaczenie! Obuwie przeznaczone do biegania musi pochodzić od producenta wyspecjalizowanego w sprzęcie sportowym. Nie kupisz go w pierwszym-lepszym sklepie obuwniczym – tam dostępne są tylko buty w stylu sportowym, które wizualnie wyglądają na biegowe, ale nie mają potrzebnych właściwości.

Z wyśrubowanej jakości i nowoczesnych technologii słynie marka Salomon. W modelach tego producenta padają światowe rekordy. Obejrzyj modele Salomon u oficjalnego dystrybutora – w sklepie Megaoutdoor: https://megaoutdoor.pl/. Tutaj dostaniesz dziesiątki modeli bezpiecznego obuwia do biegów z gwarancją oryginalności.

Zwróć uwagę na przeznaczenie, bo buty do biegania w terenie i po asfalcie znacznie się różnią. Zastanów się, po jakim terenie będziesz biegał. Jeżeli planujesz trasy mieszane, są i buty uśredniające właściwości (zobacz np. kolekcję Salomon Ultra Glide).

Przed zakupem zmierz stopę. Zrób to wieczorem, bo stopa po całym dniu ma większy rozmiar niż z rana. Porównaj wymiary stopy z tabelą rozmiarów producenta. Dolicz 1 centymetr – o tyle większe muszą być Twoje biegówki.

Dlaczego buty do biegania muszą być większe?

Biegówki muszą być większe od codziennych butów, bo stopa zwiększa swoje rozmiary podczas wysiłku fizycznego. Kiedy męczysz stopy, napływa do nich więcej krwi. Jeżeli wyjdziesz na trening w biegówkach dopasowanych na styk, po kilku kilometrach biegu zaczną cisnąć.

Zwróć uwagę nie tylko na długość, ale też na szerokość cholewki w przedniej części. Po założeniu i zawiązaniu butów powinieneś mieć możliwość swobodnego poruszania palcami.

Buty do biegania a otarcia

Zanim przejdziemy do poważniejszych urazów, warto zatrzymać się na chwilę nad najbardziej prozaicznymi problemami, które dotykają biegaczy. Są nimi otarcia, schodzące i wrastające paznokcie u nóg oraz odciski. To problemy, które mogą się pojawić przy zbyt forsownym treningu, ale bardzo często są spowodowane przez niewłaściwe dobranie obuwia.

Jak zatem wybrać buty do biegania pod tym kątem? Najważniejsze jest odnalezienie odpowiedniego rozmiaru. Powinien on być nieco większy niż buty używane przez nas na co dzień. Warto wybrać model o pół centymetra lub centymetr dłuższy. W butach do biegania powinno być nieco luzu, duże palce nie mogą dotykać czubków cholewki. Jeśli tak będzie, musimy być przygotowani na to, że po kilku treningach niektóre paznokcie staną się czarne i będą schodzić.

Warto zatem pamiętać, by nie sugerować się numerem buta, a raczej długością wkładki wyrażoną w centymetrach. Buty powinny być także odpowiednio dopasowane do kostki oraz szerokości stopy, by nie powodowały otarć. Te drobne urazy bywają bardzo bolesne i mogą skutecznie zniechęcić do biegania.

Buty do biegania a przeciążenia stawów

Staw kolanowy i skokowy wykonują tytaniczną pracę na biegowym treningu. W biegu robisz tysiące kroków. Tysiące uderzeń stopami z całym impetem Twojej masy ciała. Energia, którą włożyłeś w uderzenie, zostaje częściowo oddana – zwłaszcza na twardym podłożu, jak asfalt – prosto w kolana i staw skokowy. Amortyzacja w biegówkach pochłania część tej energii, dzięki czemu stawy obrywają mniej.

Dobre buty do biegania to warunek zdrowia stawów biegacza. Bez nich kontuzje przeciążeniowe, bóle i poważne urazy są tylko kwestią czasu. Na wysoki poziom amortyzacji szczególną uwagę muszą zwracać biegacze miejscy, by twardy asfalt im nie zaszkodził.

Buty do biegania a skręcenia

Zmorą niemal wszystkich osób uprawiających sport są też urazy kolana oraz stawu skokowego. Biegacze nie są pod tym względem wyjątkiem. O ile jednak na poważne kontuzje, takie jak tak zwane kolano biegacza, składa się przeważnie szereg przyczyn, o tyle już na przykład skręceniom stawu skokowego sprzyja rozkojarzenie oraz źle dobrane buty.

W tym przypadku istotne są dwie sprawy. Pierwsza to elementy stabilizacyjne umieszczone w konstrukcji cholewki. Jeśli buty do biegania będą wspierać i nieco usztywniać piętę, ryzyko tego typu kontuzji zmaleje. Pod tym względem najbezpieczniejsze są zatem buty treningowe, w których znajdują się elementy stabilizujące stopę.

Druga sprawa to odpowiednia podeszwa. Powinna być dobrze dopasowana do nawierzchni. Dotyczy to zwłaszcza osób trenujących w terenie, w błocie, na trawie czy kamienistych ścieżkach. Do tego typu biegów powinno się używać butów trailowych z bardziej agresywnym bieżnikiem, na przykład marki Salomon. Buty do biegania po asfalcie używane w terenie narażą nas na poślizgnięcia i skrzywienia stawów, co może zakończyć się skręceniem, a nawet zwichnięciem.

zbliżenie na buty biegowe w deszczu
Dobre buty do biegania po asfalcie radzą sobie z przyczepnością nawet w rzęsistym deszczu.

Buty do biegania a kontuzje mięśniowe

Biegaczom trudno jest uniknąć również kontuzji przeciążeniowych, które dotykają mięśni oraz ścięgien. Do tego dochodzą różnego rodzaju zapalenia, na przykład ścięgna Achillesa – do tej kontuzji może przyczynić się nawet nierozważna zmiana butów biegowych.

Kontuzje mięśniowe często zdarzają się wówczas, gdy przez długi czas mięśnie są poddawane nieodpowiednim bądź nierównomiernym obciążeniom. Obuwie powinno być więc dobrane do stopy. W niektórych sklepach z butami biegowymi montowane są specjalne urządzenia, które pozwalają na przygotowanie trójwymiarowego modelu stopy, by dobrać do niej odpowiednie buty.

Nawet bez tak zaawansowanych technologii możemy jednak ograniczyć ryzyko kontuzji, dobierając buty do kształtu stopy. Wystarczy określić, czy w przypadku naszych stóp mamy do czynienia z pronacją lub supinacją.

Czym się różni supinacja i pronacja? To pierwsze określenie oznacza, że w trakcie biegu naturalnie wykonujemy ruchy stopy do wewnątrz, w tym kierunku przetaczamy ją z pięty na palce. Supinacja oznacza z kolei ruch na zewnątrz. Supinację oraz nadmierną pronację pozwalają nieco zmniejszyć specjalne buty do biegania – tutaj kluczowy jest rodzaj amortyzacji. Jest jeszcze stopa neutralna, której nie potrzeba dodatkowych systemów amortyzacyjnych.

Warto jednak pamiętać, że amortyzacja butów się zużywa. Po kilkuset przebiegniętych kilometrach należy zatem rozważyć zakup nowej pary. Oprócz odpowiedniego wymodelowania podeszwy niektórym biegaczom w uniknięciu kontuzji pomagają też wkładki ortopedyczne. Zwykle mają na celu wyrównanie asymetrii ciała, na przykład wówczas, gdy jedna z nóg jest nieco krótsza. Na co dzień możemy tego nie zauważać, ale w czasie biegania szybko okaże się, że jedna strona naszego ciała będzie nadmiernie przeciążona. A to prosta droga do urazów.

Kiedy już przydarzy się kontuzja stawu skokowego, powrót do biegania powinien być spokojny i przemyślany. Więcej o metodach wzmocnienia kostki przeczytasz w kolejnym artykule: https://sbiegacza.pl/2021/01/22/powrot-do-biegania-jak-wzmocnic-kostke-po-skreceniu/

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się