Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty trekkingowe > Jak dbać o buty trekkingowe?

19.05.2020

Jak dbać o buty trekkingowe?

Jak dbać o buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi na wybór odpowiedniego modelu, tak by zapewniał nam najwyższy komfort i bezpieczeństwo na szlaku. Buty dedykowane terenowym wyprawom muszą więc sprostać wielu wymaganiom. Ale jest i druga strona medalu – by cieszyć się z ich zalet jak najdłużej, powinniśmy w odpowiedni sposób o nie zadbać. Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji obuwia trekkingowego.

Jak czyścić buty trekkingowe?

Najważniejszą czynnością, która pozwoli zachować buty trekkingowe w dobrym stanie, jest ich regularne czyszczenie. Najlepiej zająć się tym bezpośrednio po zejściu ze szlaku, tuż po powrocie do domu lub na nocleg. To, w jaki sposób zabierzemy się do tej czynności, jest uwarunkowane między innymi rodzajem materiału, z jakiego wykonano obuwie. Do tego warto oczywiście przeczytać zalecenia producenta dotyczące posiadanego przez nas modelu.

salomon buty
Źródło: https://taternikblog.pl/6-krokow-do-czystych-i-zadbanych-butow/

Czyszczenie należy rozpocząć od wyciągnięcia z butów sznurówek i wkładek. Najpierw usuwamy zabrudzenia “na sucho”, najlepiej przy pomocy niewielkiej szczotki. W ten sposób bez trudu usuniemy z cholewki i podeszwy na przykład zaschnięte błoto. Do pozbycia się trudniejszych zabrudzeń używamy szczoteczki zamoczonej w letniej wodzie. Jeśli zabrudzenia są szczególnie uciążliwe, warto użyć również niewielkich ilości szarego mydła. Szczególną uwagę należy poświęcić szwom i zagłębieniom, gdzie gromadzi się najwięcej brudu.

Alternatywą są preparaty do czyszczenia butów, dostępne w sklepach z obuwiem. Zaimpregnowane buty skórzane można również myć pod bieżącą wodą, należy jednak wówczas uważać, by nie nalać jej do środka. Od czasu do czasu warto umyć letnią wodą również wnętrza butów. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas obuwie będzie potrzebować sporo czasu na wyschnięcie. Nie można jednak tygodniami pomijać tego aspektu, w przeciwnym razie buty mogą stać się siedliskiem bakterii. W usunięciu nieprzyjemnych zapachów pomogą także odświeżacze do butów.

Pranie i suszenie

Pranie butów trekkingowych? Do tego oczywiście nie namawiamy. Ale kiedy w trakcie czyszczenia wyciągniemy już z butów sznurówki i wkładki, także o nie trzeba zadbać. Najlepszym rozwiązaniem będzie ręczne pranie tych elementów w letniej wodzie – lepiej nie wkładać ich do pralki.

salomon buty
Źródło: https://www.skalnik.pl/blog/jak-dbac-o-buty-trekkingowe-zima/

Po całej operacji mycia buty trzeba oczywiście odpowiednio wysuszyć. Nie należy tego jednak robić, wystawiając obuwie na słońce. Najlepszym miejscem do suszenia butów będzie suche i przewiewne miejsce z dala od kaloryfera, grzejnika czy innych źródeł ciepła. W ten sposób chronimy cholewkę przed pęknięciami. Najlepsza do suszenia będzie zatem temperatura pokojowa. By nieco przyspieszyć cały proces, można wypełnić buty gazetami, które szybciej wyciągną wilgoć ze środka obuwia.

Impregnowanie butów trekkingowych – dlaczego warto to robić?

Ważnym elementem dbania o buty trekkingowe jest również ich konserwacja. Większość producentów poleca zatem zaimpregnowanie obuwia. Najlepiej rozpocząć ten proces jeszcze zanim buty do końca wyschną. To sprawi, że impregnat dostanie się głębiej we włókna materiału i lepiej go zabezpieczy.

Sam środek do impregnacji będzie różnić się w zależności od tworzywa, z jakiego wykonano cholewkę. Preparaty woskowe i olejowe nadają się do skóry licowej, która potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Wtedy, po nałożeniu impregnatu, trzeba zetrzeć jego nadmierną warstwę, a buty wypolerować ściereczką.

Do cholewek wykonanych z zamszu czy nubuku zwykle używa się natomiast preparatów w sprayu. Tutaj polerowanie nie będzie konieczne, wystarczy równomiernie spryskać impregnatem całą cholewkę. To od prawidłowej konserwacji zależy przecież stan wierzchniej warstwy buta, która odpowiada między innymi za wodoodporność obuwia oraz prawidłową wentylację naszych stóp.