Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • English
  • Polski
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Data aktualizacji 03.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie wymagania. Jest tak szczególnie w przypadku obuwia specjalistycznego, takiego jak buty Salomon do biegania zimą, czy też butów trekkingowych. Muszą one bowiem z jednej strony zapewnić dobrą przyczepność, a z drugiej ochronić stopę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Buty w góry zimą – specjalistyczne obuwie

Decydując się na wyprawy w śniegu, powinniśmy postawić na obuwie dedykowane zimowym warunkom. Letnie modele trekkingowe mogą sobie nie poradzić na oblodzonych szlakach, które będą na nas czekać w czasie tego typu wycieczek – ryzykujesz tragiczne w skutkach poslizgnięcie się na oblodzonym fragmencie. O wiele bezpieczniejsze będą specjalne buty w góry – zima w wyżynnych warunkach to nie przelewki.

Gorzej zimą poradzą sobie także buty uniwersalne, reklamowane przez producentów jako opcje przydatne we wszystkich porach roku. Niestety, to co jest uniwersalne, nigdy nie sprawdza się tak dobrze, jak modele dedykowane konkretnym wyprawom buty w góry zimą

Zimowe buty powinny spełniać kilka podstawowych cech, warunkujących wygodę i bezpieczeństwo.

Buty na śnieg w góry – odporność na wilgoć

Podróże po śniegu narażają buty na przemoknięcie. Obuwie wykonane z tkaniny z wieloma przeszyciami w takich warunkach się nie sprawdzi, gdyż z czasem do wnętrza dostanie się wilgoć.

Jakie buty w góry zimą, aby przejść szlak suchą stopą? Obowiązkowym elementem zimowych butów powinna być membrana. Jej najbardziej znany rodzaj to Gore-Tex – są w nia wyposażone m.in. buty Salomon przeznaczone na śnieżne wyprawy

Taka membrana to umieszczona na cholewce porowata powłoka. Owe pory są mniejsze od cząsteczek wody, dzięki czemu topniejący śnieg nie jest w stanie się przez nie przedostać. Jednocześnie otwory są nieco większe od cząsteczek pary, co sprawia, że stopa w bucie ma zapewnioną odpowiednią wentylację. Trzeba zaznaczyć, że nie jest to wentylacja tak bezbłędna, jak w obuwiu bez membrany, ale na zimę takie buty na śnieg w góry sprawdzą się jak znalazł.

Przed dostawaniem się śniegu do środka chroni też wysoka cholewka oraz zakładane na nią stuptuty. Warto także zwrócić szczególną uwagę, by buty w góry zimą były dokładnie zawiązane, bo śnieg może wpaść do środka również w wyniku niedokładnego sznurowania. Obuwie z membraną szczególnie trudno wysuszyć. Woda niechętnie się z nich wydostaje, bo para nie ujdzie przez powierzchnię pokrytą membraną. Coś za coś!

Jakie buty w góry zimą? Ocieplenie

Na zimowe wycieczki obowiązkowo zakładamy grubą skarpetę z naturalnych włókien. W ten sposób zyskujemy dodatkową warstwę ochronną i zmniejszamy ryzyko przepocenia stopy. Niemniej, dodatkowe ocieplenie powinny zapewniać także buty w góry – zimą nie obędzie się bez ciepłej cholewki.

wędrowiec w ciepłych butach w góry zimą
Jakie buty na śnieg w góry? Takie, w których będziesz się cieszył widokami, a nie myślał o tym, że marzną Ci stopy!

Modele przeznaczone na zimę często są wzmocnione od wewnątrz specjalną pianką lub tkaniną, która ma zapewniać odpowiednią temperaturę. Nie należy bagatelizować tej kwestii, bo przemrożenia i odmrożenia stóp to bardzo poważny problem, zwłaszcza w górach. Najlepszą ochronę pod tym względem zapewniają buty na śnieg w góry, wykonane z technicznych materiałów. Świetnie poradzą sobie w wysokich partiach, a na mniej wymagającym terenie przemieszczanie się w nich będzie uciążliwe. Takie obuwie jest lekkie, szczelne, oddychające i przyjemnie ciepłe.

Buty w góry zimą – przyczepność

Wiele osób ma problem z utrzymaniem się na nogach na skalistych szlakach, ale na oblodzonych trasach te kłopoty przybierają jeszcze większe rozmiary. Dodatkowego znaczenia nabiera więc podeszwa. To ona jest warunkiem bezpieczeństwa. Ci, którzy poszli w zimowe góry w obuwiu letnim, wyjątkowo często maja okazje do bliskiego poznania zespołu ratowników – lepiej zapobiegać i nie oszczędzać na wyspecjalizowanym obuwiu górskim!

Zwykle zimą preferowane sa buty na śnieg w góry z twardą podeszwą. Twarda podeszwa stabilizuje stopę na nierównym podłożu. Na rynku znajdziemy też jeszcze bardziej wyspecjalizowane modele, których podeszwa twardnieje dopiero w określonej temperaturze – gratka dla zaawansowanych wspinaczy.

Na śniegu preferowane są zazwyczaj buty z bardziej agresywnym bieżnikiem i wysokiej jakości przyczepną gumą. Kupując buty w góry zimą, dokładnie wczytaj się w opis modelu – czy producent zaznacza, że bieżnik jest przeznaczony także na śnieg? Na pierwszy rzut oka nie sposób ocenić, czy zastosowana w podeszwie guma dobrze spisze się w zimowym krajobrazie.

Czasami jednak nawet agresywny bieżnik i guma nie zapewni nam wystarczającej przyczepności. Trzeba będzie założyć raki, czyli specjalne nakładki poprawiające przyczepność. Do wyboru mamy różne ich rodzaje – warto zwrócić na to uwagę już na etapie zakupu butów, bo nie każda podeszwa do nich pasuje. Obowiązkowy będzie tu gumowy otok w dolnej części cholewki, który ułatwi zakładanie tego elementu, ale też stanowi dodatkową warstwę ochrony przed wilgocią.

Buty do biegania zimą w górach

Zimowe wyprawy to nie tylko spacery, ale także treningi biegowe. Biegi górskie zimą należą zresztą do najbardziej ekstremalnych lekkoatletycznych wyzwań. Biegacze zwykle zaopatrują się w specjalistyczne buty do biegania zimą w górach od renomowanych marek, takich jak inov-8, La Sportiva czy Salomon. Buty damskie do biegania, a także ich męskie odpowiedniki, powinny mieć stosunkowo miękką podeszwę z wysokimi, rzadko rozstawionymi klockami. Warto rozważyć na przykład buty Salomon Speedcross 4 z membraną Gore-Tex, oraz nowsze propozycje z serii Speedcross – 5 i 6.

buty do biegania zima w gorach u biegaczki
Buty do biegania zimą w górach muszą sobie radzić także z błotem.

Osoby, których letnie buty do biegania posiadają membranę, mogą także zdecydować się na alternatywę i na śnieg zakładać raczki biegowe. Nie będą tak ciepłe, jak specjalistyczne biegowe buty w góry zimą, ale to kompromisowe rozwiązanie między bezpieczeństwem kroku i dużym wydatkiem.

Najbardziej wyspecjalizowanym rozwiązaniem są natomiast buty z kolcami, które pozwalają nawet na bieganie po lodzie. Zaliczają się do nich m.in. Salomon Spikecross, ale także inov-8 X-talon Ultra 260 czy Asics FujiTrabuco.

Biegowe buty na śnieg w góry trzeba uzupełnić stuptutami chroniącymi przed śniegiem i wodą. Cholewki biegówek są niskie (to ważne dla komfortu biegu), a mokrych butów nie lubi żaden biegacz. Poza tym, że są nieprzyjemne, to bardzo niezdrowe… Do butów dopasuj wysokie skarpety, chroniące kostkę i ścięgno Achillesa.


Jakie buty w góry zimą sprawdzą się najlepiej? Z wysoką cholewką, twardą podeszwą, wodoodporną membraną i ociepleniem. Bieżnik musi być agresywny, wykonany z przyczepnej gumy, która poradzi sobie w śnieżno-lodowych warunkach. W terenach wysokogórskich konieczne może okazać się założenie raków – kupując buty na śnieg w góry zwróć uwagę, by raki do nich pasowały.

Buty do biegania zimą w górach? Warto zaufać sprawdzonym markom obuwia trailowego. Rozwiązaniem są także raczki zakładane a letnie buty biegowe. Największą przyczepność w trudnym terenie gwarantują buty z kolczastym bieżnikiem – trzymają stopę pewnie nawet na lodzie.

I pamiętaj – żadne buty w góry zimą nie zapewnią Ci bezpieczeństwa, jeśli wybierzesz się na zbyt trudny szlak bez doświadczenia! W górach, najważniejszym wyposażeniem jest zdrowy rozsądek!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]

28 08.2023
Jakie buty w góry? Poradnik

Jakie buty w góry? Poradnik

Jakie buty w góry, by bezpiecznie i wygodnie pokonać dziesiątki […]

20 04.2023
Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]

18 04.2023
Najpopularniejsi producenci butów trekkingowych

Najpopularniejsi producenci butów trekkingowych

Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]

28 03.2023
Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]

18 11.2022
Buty trekkingowe Salomon. Na jaki model się zdecydować?

Buty trekkingowe Salomon. Na jaki model się zdecydować?

Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]

10 11.2022
Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]

03 11.2022
Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]

15 09.2022
Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]

07 02.2022
Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]

04 02.2022
Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]

29 01.2022
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów trekkingowych? 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów trekkingowych? 

Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]

26 05.2020
Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]

24 05.2020
Sandały trekkingowe na wycieczkę. Czy to dobry pomysł?

Sandały trekkingowe na wycieczkę. Czy to dobry pomysł?

Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]

23 05.2020
Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]

21 05.2020
Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]

19 05.2020
Jak dbać o buty trekkingowe?

Jak dbać o buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]

17 05.2020
Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]

15 05.2020
Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]

14 05.2020
Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]

13 05.2020
Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]

10 05.2020
Buty z kolcami czy raki – co wybrać do chodzenia po górach zimą?

Buty z kolcami czy raki – co wybrać do chodzenia po górach zimą?

Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się