Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
72
> Buty trekkingowe > Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

18.05.2020

Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie wymagania. Jest tak szczególnie w przypadku obuwia specjalistycznego, takiego jak buty Salomon do biegania zimą, czy też butów trekkingowych. Muszą one bowiem z jednej strony zapewnić dobrą przyczepność, a z drugiej ochronić stopę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Specjalistyczne buty trekkingowe na zimę

Decydując się na wyprawy w śniegu, powinniśmy postawić na obuwie dedykowane zimowym warunkom. Letnie modele trekkingowe mogą sobie nie poradzić na oblodzonych szlakach, które będą na nas czekać w czasie tego typu wycieczek. Gorzej zimą poradzą sobie także buty uniwersalne, reklamowane przez producentów jako opcje przydatne we wszystkich porach roku. Zimowe buty powinny spełniać kilka podstawowych cech.

Odporność na wilgoć

Podróże po śniegu narażają buty na przemoknięcie. Obuwie wykonane z tkaniny z wieloma przeszyciami w takich warunkach się nie sprawdzi, gdyż z czasem do wnętrza dostanie się wilgoć. Obowiązkowym elementem zimowych butów powinna być więc membrana. Jej najbardziej znany rodzaj to Gore-Tex.

Taka membrana to umieszczona na cholewce porowata powłoka. Owe pory są mniejsze od cząsteczek wody, dzięki czemu topniejący śnieg nie jest w stanie się przez nie przedostać. Jednocześnie otwory są nieco większe od cząsteczek pary, co sprawia, że stopa w bucie ma zapewnioną odpowiednią wentylację. Przed dostawaniem się śniegu do środka chroni też wysoka cholewka oraz zakładane na nią stuptuty. Warto także zwrócić szczególną uwagę na dobre zawiązanie butów, bo śnieg może wpaść do środka również w wyniku niedokładnego sznurowania.

buty salomon speedcross 4
źródło: https://www.campingshop.pl/blog/turystyka-zimowa-dla-kazdego-rakiety-sniezne

Ocieplenie

Na zimowe wycieczki obowiązkowo zakładamy grubą skarpetę z naturalnych włókien. W ten sposób zyskujemy dodatkową warstwę ochronną i zmniejszamy ryzyko przepocenia stopy. Ale dodatkowe ocieplenie powinny zapewniać także buty. Modele przeznaczone na zimę często są wzmocnione od wewnątrz specjalną pianką lub tkaniną, która ma zapewniać odpowiednią temperaturę. Nie należy bagatelizować tej kwestii, bo przemrożenia i odmrożenia stóp to poważny problem, zwłaszcza w górach. Najlepszą ochronę pod tym względem zapewniają buty techniczne. Świetnie poradzą sobie w wysokich partiach, ale na mniej wymagającym terenie przemieszczanie się w nich będzie uciążliwe.

Przyczepność

Wiele osób ma problem z utrzymaniem się na nogach na skalistych szlakach, ale na oblodzonych trasach te kłopoty przybierają jeszcze większe rozmiary. Dodatkowego znaczenia nabiera więc podeszwa. Zwykle zimą preferowane jest obuwie o twardszych spodach, ale na rynku znajdziemy też jeszcze bardziej wyspecjalizowane modele, których podeszwa twardnieje dopiero w określonej temperaturze.

Na śniegu preferowane są zazwyczaj buty z bardziej agresywnym bieżnikiem i wysokiej jakości gumą. Czasami jednak nawet taki zestaw nie zapewni nam przyczepności i trzeba będzie założyć raki, czyli specjalne nakładki poprawiające przyczepność. Do wyboru mamy różne ich rodzaje – warto zwrócić na to uwagę już na etapie zakupu butów, bo nie każda podeszwa do nich pasuje. Obowiązkowy będzie tu gumowy otok w dolnej części cholewki, który ułatwi zakładanie tego elementu, ale też stanowi dodatkową warstwę ochrony przed wilgocią.

buty salomon speedcross 4
Źródło: https://www.portalgorski.pl/sporty-gorskie/biegi-gorskie/polska/10117-zimowy-janosik-po-raz-czwarty

Buty do biegania w śniegu

Zimowe wyprawy to nie tylko spacery, ale także treningi biegowe. Biegi górskie zimą należą zresztą do najbardziej ekstremalnych lekkoatletycznych wyzwań. Biegacze zwykle zaopatrują się w specjalistyczne obuwie renomowanych marek, takich jak Salomon. Buty damskie do biegania, a także ich męskie odpowiedniki, powinny mieć stosunkowo miękką podeszwę z wysokimi, rzadko rozstawionymi klockami. Warto rozważyć na przykład buty Salomon Speedcross 4 z membraną Gore-Tex.

Osoby, których letnie buty do biegania posiadają membranę, mogą także zdecydować się na alternatywę i na śnieg zakładać raczki biegowe. Najbardziej wyspecjalizowanym rozwiązaniem są natomiast buty z kolcami, które pozwalają nawet na bieganie po lodzie.

Mogą Ci się spodobać:

13 maj
Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]

23 maj
Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]

24 maj
Sandały trekkingowe na wycieczkę. Czy to dobry pomysł?

Sandały trekkingowe na wycieczkę. Czy to dobry pomysł?

Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]

22 maj
Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]

12 maj
Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]

17 maj
Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]