Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty trekkingowe > Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

17.05.2020

Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane pod każdym względem. Liczy się nie tylko wybór odpowiedniej cholewki, podeszwy i fasonu, ale także rozmiaru. W końcu to w dużej mierze od tego parametru zależy komfort i wygoda na szlaku, a także zminimalizowanie ryzyka powstawania pęcherzy na stopach czy otarć. Wybór odpowiedniego rozmiaru butów trekkingowych bywa jednak sprawą problematyczną. Oto sposoby, które pozwolą prawidłowo je dopasować.

Zmierz stopę, włóż grubą skarpetę

Po pierwsze, podobnie jak w przypadku “zwyczajnych” butów zakładanych na co dzień, należy pamiętać, że rozmiar rozmiarowi nierówny. Nawet jeśli zawsze kupujemy buty oznaczone numerem 43, może się okazać, że akurat u wybranego producenta obuwia trekkingowego but w tym rozmiarze będzie o pół centymetra dłuższy bądź krótszy niż standardowo. A te kilka milimetrów może być na szlaku bolesną różnicą.

By zniwelować tego typu zaskoczenia, najlepiej wcześniej zmierzyć stopę, a potem porównać jej długość z długością wkładki buta deklarowaną przez producenta. W przypadku butów na lato wkładka powinna być dłuższa od stopy o kilka milimetrów, w zimowych nawet o centymetr.

buty salomon
Źródło: https://wodagorylas.pl/jakie-buty-trekkingowe-jak-dobrac-rozmiar/

Dlatego zmierzenie butów przed zakupem powinno być bardzo dokładne. Warto przy tym pamiętać, by przedtem określić preferowany rodzaj wykorzystania buta. Gdy szukamy obuwia zimowego, powinniśmy przymierzać je w ciepłych skarpetach. Generalnie poleca się wkładanie do mierzenia grubszej skarpety, bo to właśnie w takiej zwykle wybieramy się przecież na trekking. A przymierzanie buta ma na celu jak najwierniejsze odwzorowanie warunków, jakie będą panować na trasie.

Po południu i na schodach

But musi być jednak nieco większy od stopy nie tylko ze względu na skarpetę. W czasie długiego marszu stopa bowiem dodatkowo puchnie. Jest to widoczne szczególnie w górach, na dużych wysokościach. Najlepiej więc przymierzać buty trekkingowe po długim spacerze albo po południu, kiedy noga jest już nieco zmęczona. Nie powinno się sprawdzać tego rano – wówczas rośnie prawdopodobieństwo, że kupimy zbyt mały rozmiar.

Zmęczenie stopy będzie ważne nie tylko dla określenia wymaganej długości buta, ale także jego szerokości. Powinny na to zwracać uwagę zwłaszcza osoby o szerokich stopach. Nie każdy but będzie się dla nich nadawać.

buty salomon
Źródło: https://outdoormagazyn.pl/2013/04/jak-przymierzac-buty-outdoorowe/

Przymierzając obuwie, zwykle robimy w nim kilka kroków. W przypadku butów trekkingowych spacer po płaskiej podłodze sklepu niewiele powie nam jednak o tym, jak będą zachowywać się na trasie pełnej podejść, wykrotów czy wystających korzeni. Dlatego w trakcie mierzenia powinniśmy wykonać co najmniej kilka kroków na schodach. Najpierw trzeba będzie dokładnie i mocno zasznurować obuwie, tak jak to robimy przed wyjściem na szlak. Potem należy pokonać kilka stopni, opierając się przede wszystkim na palcach. W ten sposób możemy sprawdzić, jak but będzie zachowywał się na podejściach. W czasie takich zabiegów pięta nie może przesuwać się w górę – to oznacza źle dobrane buty i otarcia w czasie wypraw w teren.

Mierzyć w sklepie czy w domu?

Jak widać, do mierzenia butów trekkingowych dobrze jest odpowiednio się przygotować, a także poświęcić na sam proces kilkanaście minut. Dopiero wtedy zyskamy pewność, że w butach nic nas nie uwiera.

Czy z tego powodu należy odrzucić zamawianie butów trekkingowych przez internet? Niekoniecznie. Chociaż wówczas nie mamy możliwości sprawdzenia obuwia przed zakupem, zyskujemy za to czas na spokojne mierzenie go w domu. Dzięki temu możemy poświęcić na to tyle czasu, ile będzie potrzeba, i wykonać wszystkie potrzebne czynności bez pośpiechu. A na zwrot zawsze mamy jeszcze 14 dni. W sklepie stacjonarnym wszystkie deklarowane parametry buta możemy od razu skonfrontować z rzeczywistością, ale ze źle dokonanego zakupu trudno będzie się wycofać.