Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty trekkingowe > Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

14.05.2020

Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, beskidzki czy alpejski szlak. Źle dobrane obuwie szybko da się nam we znaki, a czasami nawet skutecznie uniemożliwi wędrówkę. Przy wybieraniu butów trzeba więc zwrócić uwagę na kilka kwestii. Buty w góry Salomon lub innej uznanej firmy można bowiem podzielić na kilka głównych kategorii. Różnią się konstrukcją cholewki, zastosowanymi w niej rozwiązaniami, ale także przeznaczeniem. Niektóre najlepiej sprawdzą się w czasie krótkich wędrówek, inne poradzą sobie nawet na graniach i ścianach skutych śniegiem lub lodem.

Buty Hiking

Buty trekkingowe wysokie czy buty trekkingowe niskie? Osoby decydujące się na buty typu Hiking nie stawiają sobie takich pytań. To obuwie charakteryzuje się bowiem wysoką cholewką, która chroni kostkę przed uderzeniami. Z drugiej strony są to jednak buty wykonane z lekkich materiałów, które zapewniają dobrą wentylację stopy. Dzięki temu są najbardziej odpowiednie dla tych, którzy chcą dopiero przejść na wyższy poziom turystyki górskiej. Świetnie sprawdzą się w czasie wycieczek w stosunkowo łatwym terenie.

Buty typu Hiking są najlżejszymi i najbardziej miękkimi wśród butów górskich. Z tego powodu lepiej nie używać ich zimą, raczej nie będą się nadawać do tego, by przypiąć do nich raki. Zazwyczaj są wykonane z zamszu z dodatkiem syntetycznych materiałów, dzięki czemu są elastyczne, ale i wodoodporne. 

buty w góry salomon
http://chiruca.pl/smartblog/27_5-podstawowych-zasad-bezpiecznego-biegania-po.html

Buty Backpacking

To najbardziej uniwersalne górskie obuwie. Często to właśnie buty tego typu są określane mianem trekkingowych – to określenie króluje w marketingu oraz opisach butów dostępnych w najpopularniejszych marketach. Nadają się na trudniejsze tatrzańskie szlaki, ale sprawdzą się także w czasie trekkingu w mniej wymagającym terenie.

W porównaniu do butów typu Hiking buty Backpacking są nieco cięższe, ich konstrukcja jest bardziej masywna i mocniejsza. Nie są tak elastyczne, zapewniają natomiast lepszą stabilizację na podłożu i bardziej wspierają kostkę. Grubsza podeszwa pozwala na lepszą kontrolę kroków w trudnym terenie, ale całość buta nie będzie stanowić obciążenia nawet dla średnio zaawansowanego turysty. Buty Backpacking sprawdzą się także w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Szukasz wygodnych butów trekkingowych, które pozwolą Ci przemierzać górskie szlaki? Znajdziesz je w sklepie megaoutdoor.pl!

Buty Alpine

To buty, które powinni rozważyć wszyscy turyści myślący o zimowych wycieczkach w Tatry. W takich butach można zaatakować zimą Świnicę czy Kościelec, a nawet wyruszyć w jeszcze wyższe góry. Są skonstruowane w sposób, który ułatwia przypięcie do nich raków, dzięki czemu można dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo na zimowym szlaku. Buty typu Alpine są przeznaczone do poruszania się w trudnym terenie, nawet w czasie długich wypraw.

To twarde i sztywne obuwie – dla niedoświadczonego turysty dłuższa przechadzka w takich butach może być udręką. Profesjonalni wspinacze często jednak na nie stawiają, ponieważ wysoka i masywna cholewka dobrze chroni przed potencjalnymi urazami na szlaku. Podeszwa butów Alpine jest zbudowana z wielu warstw, na cholewce znajduje się niewiele przeszyć. Wszystko po to, by jak najlepiej zabezpieczyć stopę przed niską temperaturą oraz śniegiem czy deszczem.

buty trekkingowe niskie
https://paker.pl/lab/porady_ekspertow/buty-trekkingowe-gorskie/

Buty Mountaineering

Inaczej nazywane butami wysokogórskimi. Zimowe wspinaczki na alpejskie szczyty, wyprawy z dala od szlaków, ekspedycje himalaistów – to właśnie w takich przypadkach używa się butów Mountaineering. Zostały zaprojektowane do chodzenia po śniegu, a nawet lodzie. W większości przypadków wspinacze noszą je razem z rakami.

Obuwie wysokogórskie musi chronić przed niską temperaturą i odmrożeniami palców, na co są narażeni wspinacze na dużych wysokościach. W związku z tym są nie tylko wodoodporne, ale także wyposażone w dodatkowy system ocieplenia. Muszą być wykonane z twardych materiałów odpornych na uderzenia, ich podeszwa jest niezwykle twarda i sztywna. Najnowsze technologie pozwalają jednak projektować je w taki sposób, by nie były szczególnie ciężkie – duża waga w ekstremalnie trudnym terenie jest bowiem dodatkową przeszkodą.

Zależy Ci na idealnym dobraniu butów trekkingowych do swoich potrzeb? Sprawdź artykuł https://sbiegacza.pl/2021/07/21/7-kluczowych-cech-dobrania-odpowiednich-butow-trekkingowych-w-gory/, z którego dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę!