Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty trekkingowe > Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

14.05.2020

Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami, od lat pojawia się to samo pytanie – jakie buty górskie Salomon lub innej marki wybrać? Niskie czy wysokie? Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma wielu zwolenników, którzy prześcigają się w wymienianiu zalet i wad poszczególnych rozwiązań. Postanowiliśmy je przeanalizować i zgromadzić w jednym miejscu. Ostateczny wybór należy jednak do Ciebie.

Niskie buty do chodzenia po górach

Biorąc pod uwagę charakterystykę polskich gór, które poza Tatrami nie należą do najwyższych, niskie buty trekkingowe sprawdzą się na większości szlaków.

Zalety niskich butów

Największą zaletą niskich butów jest ich niewielki ciężar. To dość oczywista cecha – skoro nie posiadają wysokiej cholewki osłaniającej kostkę, do ich produkcji potrzeba mniej materiału. Dzięki temu świetnie nadają się na wycieczki w umiarkowanie trudnym terenie. Stopy w niskim obuwiu wolniej się męczą, taka konstrukcja zapewnia również lepszą wentylację.

Brak cholewki zasłaniającej kostkę nie oznacza też wcale, że niskie buty nie chronią stawu skokowego przed skręceniem. Tutaj ważna jest bowiem rola pięty. Odpowiednio usztywniona będzie trzymać stopę w ryzach i chronić przed tego typu urazami. Tego typu obuwie ułatwia także bardziej precyzyjne stawianie kroków. Niskie buty Salomon damskie czy męskie pozwolą Ci także po prostu szybciej się poruszać.

buty salomon męskie
Źródło: https://natural-born-runners.pl/Buty-trailowe-buty-trail-do-biegania-po-gorach-lesie-Ranking-butow-gorskich-wiosna-lato-2020-blog-pol-1526372175.html#uniwersalny

Wady niskich butów

To rozwiązanie nie jest jednak również pozbawione kilku słabych punktów. Co prawda niskie buty mogą pomagać kostce, ale nie zabezpieczają jej przed urazami mechanicznymi. Otarcia, uderzenia kamieni – na to wszystko jesteśmy narażeni w niskich butach. Tego typu obuwie gorzej chroni także przed deszczem. Co prawda bez trudu znajdziemy niskie buty z wodoodporną membraną, ale woda w tym przypadku może wlewać się do nich również z góry.

Niskie buty Salomon męskie, podobnie jak produkty innych firm, nie nadają się także do przemierzania zimowych szlaków pokrytych śniegiem. Raczej nie sprawdzą się też w najtrudniejszych miejscach – ta uwaga nie dotyczy jednak profesjonalnych wspinaczy.

Wysokie buty do chodzenia po górach

Dla laika buty z wysoką, rozbudowaną cholewką zwykle stanowią symbol profesjonalnego obuwia wysokogórskiego. W końcu to właśnie tego typu buty widzimy na nogach himalaistów. Czy jednak równie dobrze sprawdzą się na polskich szlakach?

Zalety wysokich butów

Wysokimi butami trekkingowymi nazywamy modele z cholewką sięgającą za kostkę. Taka konstrukcja zabezpiecza przed urazami mechanicznymi znacznie lepiej niż niskie buty. Dodatkowo chroni przed błotem, wilgocią i wodą – najlepiej spisują się oczywiście buty wykonane z w pełni wodoodpornych materiałów. Wysokie obuwie jest szczególnie polecane w przypadkach dłuższych wędrówek. Wówczas wysoka cholewka dodatkowo wspiera kostkę przed skręceniem, gdyż zmęczonej nodze łatwiej o nieprzemyślany krok.

buty górskie salomon
Źródło: https://taternikblog.pl/wycieczka-w-gory-buty-niskie-czy-wysokie/

Z tego powodu takie obuwie nadaje się również na wyprawy ze sporym obciążeniem, na przykład wtedy, gdy na plecach trzeba dźwigać namiot. Lepiej od niskich butów radzi sobie także w trudniejszym terenie, na przykład na skalistych graniach. Wysokie buty nadają się na zimowe wycieczki, w związku z tym są także bardziej uniwersalne. Jeśli planujesz zakup tylko jednej pary butów trekkingowych, a planujesz zarówno trasy po dolinach, jak i szczytach, lepiej wybrać właśnie wysokie buty.

Wady wysokich butów

Tego typu obuwie nie jest jednak również pozbawione wad. Mimo rozmaitych przeszyć i innych rozwiązań wspomagających wentylację stopy, w takich butach “oddychanie” nogi jest utrudnione. W związku z tym wędrówka w nich okaże się bardziej męcząca, zwłaszcza dla początkujących turystów. Wysokie buty są zwykle również cięższe od niskich, będziesz się w nich zatem wolniej poruszać.