Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty trekkingowe > Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

13.05.2020

Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia i nie inaczej jest w kwestii wyposażenia na wyprawy po górach, zwłaszcza wysokich. Zaawansowane technologie i starannie dobrane materiały są używane zarówno przy produkcji ubrań, jak i butów. Przyjrzeliśmy się cenom obuwia, które przez miłośników turystyki górskiej jest zazwyczaj uważane za podstawę górskiego ekwipunku.

Najtańsze modele

Buty do chodzenia po górach powinny wyróżniać się kilkoma cechami. Kluczem na szlaku jest odpowiednia przyczepność, usztywnienie pięty chroniące przed skręceniami stawu skokowego, a także wytrzymała cholewka, która sprosta kamieniom oraz innym wyzwaniom i nie rozerwie się w kontakcie z pierwszą przeszkodą.

Decydując się na najtańsze modele, z wielu tych cech będzie trzeba zrezygnować. Niemniej w sklepach z odzieżą lub supermarketach będziemy w stanie znaleźć obuwie trekkingowe za ok. 70-80 złotych, które będzie nadawać się na wycieczki w mniej wymagającym terenie. Zwykle nie są one jednak zbyt wytrzymałe, trzeba być więc przygotowanym, że już po dwóch-trzech eskapadach trzeba będzie je wymienić. Nie jest to więc opcja polecana zapalonym turystom, a raczej osobom, które dopiero chcą poznać smak górskich wycieczek.

Obuwie ze średniej półki

Za dobrej jakości buty trekkingowe trzeba zapłacić kilka razy więcej. W sklepach internetowych i stacjonarnych, które specjalizują się w sprzedaży obuwia przeznaczonego dla turystów, ceny zaczynają się zwykle od około 200 złotych. W takich butach można już liczyć na starannie wykonaną podeszwę o odpowiedniej twardości i z odpowiednią amortyzacją oraz bieżnikiem wykonanym z wysokiej jakości gumy. To rozwiązania, na które decyduje się duża grupa turystów regularnie odwiedzających górskie szlaki.

buty górskie
Źródło: https://www.exploruj.pl/buty-gory-czesc-1/

Nieco droższe są zazwyczaj modele z wysoką cholewką, przez wielu, nie do końca słusznie, uważane za obuwie lepiej chroniące przed skręceniami stawu skokowego. Obuwie ze średniej półki cenowej kończy się na parach kosztujących nieco ponad 500 zł. Na tym poziomie znajdziemy też już wyspecjalizowane buty na trudne warunki, na przykład zimowe podejścia, z podeszwami, do których można przypiąć raki. W cenie powyżej 500 złotych trzeba natomiast szukać butów z membraną, która chroni przed przemakaniem obuwia.

Najdroższe obuwie specjalistyczne

Powyżej 600 zł zaczyna się już obszar z butami najwyższej jakości. Z jednej strony, w takiej cenie znajdziemy najnowsze modele obuwia górskiego. Wyróżniają się modnym designem, a także nowinkami technologicznymi, które konstruktorzy wprowadzają na rynek niemal co sezon. Z drugiej – to koszt najlepszych butów z półki, którą cały czas możemy zaliczyć do przeznaczonej dla amatorskich turystów.

Profesjonalne buty wspinaczkowe kosztują zwykle co najmniej około tysiąca złotych. Tyle trzeba wydać na buty alpinistyczne. W tej cenie znajdziemy obuwie kompatybilne ze wszystkimi typami raków, wykonane z materiałów, które mają zapewnić obuwiu przetrwanie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach: kilkudziesięciostopniowym mrozie, w śniegu, na lodzie i na zmarzniętych skałach. Górnej granicy cenowej oczywiście nie ma – buty, które kupują uczestnicy wypraw na ośmiotysięczniki, mogą kosztować nawet ponad dwa tysiące złotych.