Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Jak dbać o buty do biegania?

12.05.2020

Jak dbać o buty do biegania?

Jak dbać o buty do biegania?

Każdy, kto kupuje buty do biegania, chce, by służyły mu jak najdłużej. Wytrzymałości i odporności na uszkodzenia oczekujemy przede wszystkim od obuwia renomowanych marek, za które płacimy spore sumy. Tyle że nawet buty najwyższej jakości z mnóstwem nowoczesnych technologii szybko się zużyją, jeżeli nie będziemy ich w odpowiedni sposób pielęgnować. By długo cieszyć się pełnią zalet wymarzonej pary butów trzeba bowiem przestrzegać kilku zasad.

Nie przeciążaj butów

Długość czasu użytkowania butów zwykle nie jest warunkowana upływającymi tygodniami i miesiącami, a liczbą przebiegniętych w nich kilometrów. Jeżeli biegasz codziennie, Twoje buty potrzebują… czasu na odpoczynek. Tak, nie tylko nogi, ale również obuwie. Podeszwa, która amortyzuje stawy w czasie biegania, z każdym krokiem nieco się ugniata. By powrócić do optymalnej sprężystości potrzebuje kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin. Jeżeli nie pozostawimy jej na to czasu, szybciej będzie się niszczyć. Druga para butów do biegania sprawi więc, że obie będą miały czas na powrót do dobrego stanu.

Dokładnie czyść i susz

Buty do biegania powinny być czyszczone po każdym treningu. Przed rozpoczęciem całego procesu trzeba wyciągnąć z nich wkładki i sznurówki, które najlepiej będzie wyprać ręcznie. Pozostałą część buta należy wyczyścić szczotką lub ściereczką namoczoną w letniej wodzie – można do niej dodać mydła. Warto zwrócić szczególną uwagę na zagłębienia i łączenia. Butów pod żadnym pozorem nie wolno prać: ani ręcznie, ani w pralce.

buty do biegania salomon
Źródło: http://runaroundthelake.blogspot.com/2019/06/on-cloudrush-test-pierwszego-wrazenia.html

Równie istotny co czyszczenie jest także proces suszenia. Najgorsze, co możemy zrobić, to schować do szafy zawilgocone buty. Namoknięcie może bowiem sprawić, że buty zaczną się rozklejać. Należy jednak pamiętać, by nie suszyć ich suszarką do włosów, na grzejnikach ani w mocno nasłonecznionych przestrzeniach. Wtedy narazimy je na deformacje i pęknięcia. Najlepiej zostawić buty do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, w przewiewnym miejscu. By szybciej wchłonęły wilgoć, można je wypełnić gazetami lub papierowym ręcznikiem.

Zaimpregnuj

Czyszczenie będzie wymagać mniej czasu, jeśli potraktujemy nasze buty środkiem impregnującym. Dzięki temu cholewka będzie bardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne i zabrudzenia. Preparat trzeba dobrać do tworzywa, z którego wykonane jest obuwie. Najpopularniejsze są środki impregnujące w sprayu, którymi należy dokładnie spryskać powierzchnię buta.

Używaj butów zgodnie z przeznaczeniem

Wiele wskazówek pielęgnacyjnych dotyczących obuwia przygotowuje zwykle sam producent. Ulotka dołączona do nowej pary lub informacje na opakowaniu pomogą prawidłowo zadbać o zakupione niedawno obuwie.

Istotne jest również to, by używać butów biegowych jedynie do biegania. Jeżeli zaczniesz w nich grać w piłkę albo siatkówkę, mogą szybko zacząć się niszczyć. W czasie uprawiania różnych dyscyplin sportu na buty działają bowiem różne siły, charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów aktywności. Używając butów do biegania jako zamiennik uniwersalnych butów sportowych szybko zauważymy przetarcia na pięcie lub uszkodzenia cholewki.

Uwaga o używaniu butów zgodnie z przeznaczeniem dotyczy jednak również samego biegania. Na rynku znajdują się bowiem buty do biegania na określonej nawierzchni. Buty do pokonywania kilometrów po asfalcie mają inną podeszwę niż obuwie trailowe. Treningi w butach o podeszwie nieprzystosowanej do określonego podłoża nie tylko nie będzie komfortowe, ale przyspieszy proces niszczenia butów.