Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
17
> Porady > Jak wybrać nakładki na buty do biegania zimą?

23.01.2020

Jak wybrać nakładki na buty do biegania zimą?

Jak wybrać nakładki na buty do biegania zimą?

Nakładki, kolce czy raczki do biegania? Pytanie jest trudne, ponieważ większość biegaczy nie ma zbyt wielu sposobności, by biegać w nakładkach, rakach czy butach z kolcami. Albo tez nie wiedzą, że mogliby to robić, a lód czy głęboki śnieg nie są przeszkodą w wyjściu na trening. Są też tacy, którzy ryzykują i biegają mroźnym wieczorem po całodziennej odwilży, z całych sił starając się omijać lód. Oczywiście takie momenty w ciągu roku zdarzają się rzadko. Mimo wszystko porządna zima, taka ze śniegiem i lodem, przeważnie trwa w Polsce parę tygodni. Jeśli nie chcesz wtedy szukać sobie wymówek ani biegać na bieżni na siłowni, to przeczytaj ten artykuł, aby zabezpieczyć się przed upadkiem.

W tym artykule dowiesz się, czym różnią się nakładki do biegania zimą od raczków czy butów z kolcami. Podpowiemy też, kiedy zdecydować się na określone rozwiązanie i ile to kosztuje.

Czym różnią się nakładki na buty do biegania zimą od raczków do biegania i butów z kolcami?

Nakładki to inne rozwiązanie niż raczki do biegania czy buty z kolcami: różnią się od nich długością kolców, zapinaniem, integralnością kolców z butem oraz przeznaczeniem. Oczywiście same różnice będą występować już pomiędzy różnymi nakładkami czy poszczególnymi raczkami i butami.

NAKŁADKI NA BUTY DO BIEGANIA ZIMĄ

Nakładki na buty do biegania zimą są wykonane z gumy. To jej zawdzięczają elastyczność – dopasują się do kształtu podeszwy, a także, w przeciwieństwie do innych materiałów, zachowują swoje właściwości przy ujemnych temperaturach. W gumowej otoczce znajdują się pojedyncze metalowe elementy lub kolce. Nakłada się je na spód buta, są przytrzymywane przez gumowy otok lub rzepy zapinane od góry na cholewce. Nakładki na buty do biegania najczęściej są uniwersalne – to znaczy, że powinny pasować na każdy model buta biegowego. Muszą być one jednak dobrze dobrane do rozmiaru buta. Źle dopasowane nakładki z pewnością będą Ci się przesuwać podczas biegu, a nawet spadać czy odpinać.

Kolce w nakładkach mają długość kilku milimetrów. Pozwolą Ci pewnie biegać po twardych, oblodzonych nawierzchniach.

Zalety nakładek do biegania:

 • są lekkie – nie dodadzą za dużo gramów do noszenia, są lżejsze od raczków;
 • są pakowne – gdy nie są potrzebne, wkładasz je po prostu do kieszeni i nakładasz dopiero, gdy dotrzesz do oblodzonego odcinka;
 • kupisz je już za około 20 zł – czyli cena jest przystępna, co zawsze jest zaletą. Czasem ciężko wydać dużo pieniędzy na coś, co przyda Ci się tylko parę razy w roku;
 • w zależności od modelu zapewniają bardzo dobrą przyczepność na śniegu lub lodzie;
 • możesz je szybko zdjąć i założyć.

Wady nakładek:

 • nieraz tak mocno trzymają się podłoża, że nie utrzymują się na bucie. W szczególności podczas gwałtownych skrętów czy zawracania;
 • nie sprawdzą się w głębokim śniegu, bo między gumowe części a podeszwę buta dostaje się śnieg, który się tam zbija, przeszkadza w bieganiu i zmniejsza przyczepność;
 • nie sprawdzą się w terenie, na którym występują zbiegi i podbiegi.
buty z kolcami na zimę

RACZKI DO BIEGANIA

Nakładki, raczki na buty biegowe – te nazwy są często wymiennie stosowane. Granica pomiędzy nimi jest płynna. Raczki do biegania posiadają przede wszystkim dłuższe i bardziej masywne kolce, mają też mocniejszy system trzymania na bucie, mocniej go otaczają. Kolce nie są już zatopione w gumowym otoku, lecz wystają z metalowych elementów, które łączą się z łańcuchami. Te zaś przyczepione są do gumowej otoki. Taka konstrukcja zwiększa wagę, więc raczki do biegania będą cięższe od zwykłej nakładki antypoślizgowej do biegania.

Raczki do biegania – zalety

 • zapewniają lepszą przyczepność niż nakładki;
 • dość łatwo je przechować podczas biegu, np. w plecaku biegowym;
 • ściągasz je i zakładasz kiedy jest taka potrzeba.

Raczki do biegania – wady

 • kosztują więcej niż nakładki;
 • ważą więcej niż nakładki;
 • należy unikać biegania w nich po asfalcie – jest to niewygodne, a kolce mogą się stępić.

Za dobre raczki do biegania zapłacisz już nieco ponad 100 zł i więcej, w zależności od modelu.

BUTY Z KOLCAMI NA ZIMĘ

To buty, które w podeszwie mają kolce. Można odkręcić (w butach lekkoatletycznych), wymienić na dłuższe czy też krótsze. Buty z kolcami występują w odsłonie lekkoatletycznej i klasycznej. Te pierwsze posiadają kolce tylko w przedniej części buta i najlepiej sprawdzają się na tartanie. Są przeznaczone dla osób, które są w bieganiu bardzo zaawansowane i mają bardzo dobrą technikę, w czasie biegu lądują na śródstopiu. Szukają czegoś, co zapewni im świetne trzymanie na lodzie nawet podczas podbiegów.

Klasyczne buty z kolcami posiadają w podeszwie (zarówno w przedniej części, jak i tylnej) niewielki kołki, które są tam na stałe przymocowane. Przydadzą się każdemu amatorowi, początkującemu, ale i bardziej doświadczonemu.

Zalety butów z kolcami:

 • kołki są integralną częścią buta, nie trzeba się martwić o ich ewentualne przesunięcie czy wypadnięcie podczas biegu;
 • często buty z kolcami do biegania zimą mają również zintegrowane stuptuty albo posiadają membranę.

Wady butów z kolcami:

 • cena jest znacznie wyższa od nakładek i raczków;
 • nie ściągniesz ich na odcinek biegnący asfaltem, a bieg z nimi po takiej nawierzchni nie będzie komfortowy;
 • w klasycznych butach nie można wymienić kolców, a but (długość kolców) musi być od razu dobrany do terenu i panujących na nim warunków.

Nakładki na buty do biegania zimą – kiedy ich używać?

Nakładki do biegania najlepiej sprawdzą się w warunkach chodnikowych. A więc wtedy, gdy w mieście pojawi się lód lub niewielka ilość śniegu, która będzie ten lód przykrywać. Dobrze się w nich biega również po ubitym śniegu. Nakładki sprawdzą się także w lesie na utwardzonych ścieżkach, które nie są przykryte puszystą i głęboką białą pokrywą.

Jeżeli szykujesz się do biegania po małej ilości śniegu, która przykrywa lód, postaw na nakładki z elementami metalowymi w formie gwiazdek. Zapewnią lepsze trzymanie się takiej nawierzchni.

Na co zwrócić uwagę wybierając nakładki do biegania?

Nakładki spełnią Twoje wymagania? Decydując się na ich zakup zwróć uwagę na poszczególne elementy:

 • wybieraj takie nakładki, które obejmują jak największy obszar obuwia, a więc lepiej się trzymają i nie przesuwają;
 • metalowe elementy w kształcie gwiazdek zapewniają lepszą przyczepność niż zwykłe kołki, lecz taka „glebogryzarka” nie nadaje się na dłuższy odcinek asfaltu czy twardego lodu nieprzykrytego śniegiem. Niestety gwiazdki będą mocno odczuwalne dla stopy na twardym podłożu;
 • nakładki z większą liczbą kolców zapewnią lepszą trakcję.

Dla kogo są nakładki na buty do biegania zimą?

Wybierz nakładki do biegania wtedy, gdy:

 • zimą biegasz po mieście lub w lesie po utwardzonych ścieżkach, na których jest lód lub zbity śnieg;
 • Twoje trasy rzadko są mocno zaśnieżone;
 • jesteś początkującym biegaczem i nie chcesz, by tygodnie, w których króluje śnieg, chlapa i lód zniweczyły Twoją ciężko utrzymywaną regularność i zakończyły przygodę z bieganiem.
raczki do biegania
Źródło: https://lukaszsupergan.com/raczki-turystyczne-bieganie-gory-zima-nortec/

Kiedy wybrać raczki do biegania?

Raczki do biegania sprawdzą się już w nieco bardziej ekstremalnych warunkach. Śmiało można w nich wyruszyć na trasy trailowe (góry, las), w których nieraz napotkasz głęboki śnieg, a pod nim lód. Sprawdzą się również na leśnych ścieżkach, na których jest chlapa, oraz na oblodzonych czy zaśnieżonych zbiegach i podbiegach. Zadbaj jednak wówczas, aby raczki do biegania miały co najmniej 12 kolców. Takie raczki powinieneś posiadać wtedy, gdy:

 • zimą, a także późną jesienią i wczesną wiosną biegasz po górach lub lesie;
 • szykujesz się na zimowe zawody na zaśnieżonej bądź oblodzonej trasie.

Na co zwrócić uwagę wybierając raczki do biegania?

Decydując się na kolce lub raczki do biegania, sprawdź, czy:

 • kolce są z stali nierdzewnej;
 • raczki mają na górze dodatkowy specjalny ściągacz lub rzep, który umożliwili regulację mocowania i jego lepsze trzymanie;
 • mają odpowiednią liczbę kolców – do podbiegów i zbiegów około 12;
 • jeżeli zależy Ci na niewielkiej wadze raczków, wybierz te, w których łańcuch został zastąpiony linką stalową.

Kiedy postawić na buty z kolcami?

Buty z kolcami są dla tych, którzy są miłośnikami przełajowych, zimowych biegów. Na strome ścieżki z zmrożonym śniegiem lepiej sprawdzą się modele z długimi kolcami z przodu buta (lekkoatletyczne). Będą one również odpowiednie do szybkiego biegania i treningu szybkościowego.

Na dłuższe wybiegania najlepsze będą buty klasyczne z kolcami, które prawie nie wystają z gumy podeszwy. Bardzo dobrze sprawdzają się na twardych nawierzchniach, bo guma ugina się, a wtedy kolce wbijają się w podłoże i zwiększają przyczepność. Kawałek asfaltu nie stanowi wówczas problemu, uderzenie w asfalt jest amortyzowane. Ponadto buty z takim rozwiązaniem oferują różne typy podeszwy o różnej amortyzacji.

Kto powinien wybrać buty z kolcami na zimę?

Postaw na lekkoatletyczne buty do biegania z kolcami, kiedy:

 • zimą dużo biegasz w przełajach, po śniegu i lodzie;
 • w czasie biegu lądujesz na śródstopiu;
 • masz bardzo dobrą technikę biegu;
 • szukasz bardzo dobrej przyczepności;
 • latem biegasz po tartanie, stawiasz na szybkość.

Wybierz klasyczne buty z kolcami, jeżeli:

 • biegasz po zaśnieżonych, nieraz oblodzonych odcinkach;
 • wiesz, jaka długość kolca sprawdzi się na Twoich trasach;
 • stawiasz na dłuższe wybiegania (buty z kolcami niewystającymi z gumy).

Oczywiście buty do biegania z kolcami są znacznie droższym rozwiązaniem przeznaczonym dla osób, które wiedzą, czego potrzebują i naprawdę dużo trenują w zimowych warunkach.

Na co uważać w czasie pierwszego biegu w nakładkach lub raczkach?

Z pewnością stawianie swoich pierwszych korków w nakładkach albo raczkach, a także butach z kolcami, nie będzie niczym łatwym. Będziesz musiał popracować nad techniką biegu, przyzwyczaić się do odmienionej podeszwy. Pierwsze kroki na lodzie stawiaj zatem ostrożnie, stopniowo przechodź z biegania do marszu, ponieważ siła nacisku podeszwy na podłoże zmienia się i kolce zaczynają słabiej się w nie wbijać. W miarę możliwości unikaj biegania w kolcach czy nakładkach po asfalcie. Szybciej się wtedy zużywają, dodatkowo będzie to mocno odczuwalne dla Twoich stóp i kolan.

Mogą Ci się spodobać:

03 mar
Badania wydolnościowe – jak się przygotować i po co je robić?

Badania wydolnościowe – jak się przygotować i po co je robić?

Badania wydolnościowe dla biegaczy wciąż nie zyskały należytej popularności wśród […]

20 gru
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

28 kw.
Biegi przeszkodowe OCR – sprawdź jakich przeszkód możesz się spodziewać!

Biegi przeszkodowe OCR – sprawdź jakich przeszkód możesz się spodziewać!

Kochasz aktywność fizyczną i mocne wrażenia? Należysz do okazów zdrowia, […]

06 cze
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

26 sie
Gdzie biegać i jeździć rowerem we Wrocławiu?

Gdzie biegać i jeździć rowerem we Wrocławiu?

Bieganie rekreacyjne i jazda na rowerze to te formy aktywności, […]

12 maj
Bieganie na kacu – czy w ogóle próbować iść na trening po imprezie?

Bieganie na kacu – czy w ogóle próbować iść na trening po imprezie?

Stało się – zajrzałeś do kieliszka tak głęboko, że aż […]