23.01.2020
Nakładki, kolce czy raczki do biegania? Pytanie jest trudne, ponieważ większość biegaczy nie ma zbyt wielu sposobności, by biegać w nakładkach, rakach czy butach z kolcami. Albo tez nie wiedzą, że mogliby to robić, a lód czy głęboki śnieg nie są przeszkodą w wyjściu na trening. Są też tacy, którzy ryzykują i biegają mroźnym wieczorem po całodziennej odwilży, z całych sił starając się omijać lód. Oczywiście takie momenty w ciągu roku zdarzają się rzadko. Mimo wszystko porządna zima, taka ze śniegiem i lodem, przeważnie trwa w Polsce parę tygodni. Jeśli nie chcesz wtedy szukać sobie wymówek ani biegać na bieżni na siłowni, to przeczytaj ten artykuł, aby zabezpieczyć się przed upadkiem.
W tym artykule dowiesz się, czym różnią się nakładki do biegania zimą od raczków czy butów z kolcami. Podpowiemy też, kiedy zdecydować się na określone rozwiązanie i ile to kosztuje.
Nakładki to inne rozwiązanie niż raczki do biegania czy buty z kolcami: różnią się od nich długością kolców, zapinaniem, integralnością kolców z butem oraz przeznaczeniem. Oczywiście same różnice będą występować już pomiędzy różnymi nakładkami czy poszczególnymi raczkami i butami.
Nakładki na buty do biegania zimą są wykonane z gumy. To jej zawdzięczają elastyczność – dopasują się do kształtu podeszwy, a także, w przeciwieństwie do innych materiałów, zachowują swoje właściwości przy ujemnych temperaturach. W gumowej otoczce znajdują się pojedyncze metalowe elementy lub kolce. Nakłada się je na spód buta, są przytrzymywane przez gumowy otok lub rzepy zapinane od góry na cholewce. Nakładki na buty do biegania najczęściej są uniwersalne – to znaczy, że powinny pasować na każdy model buta biegowego. Muszą być one jednak dobrze dobrane do rozmiaru buta. Źle dopasowane nakładki z pewnością będą Ci się przesuwać podczas biegu, a nawet spadać czy odpinać.
Kolce w nakładkach mają długość kilku milimetrów. Pozwolą Ci pewnie biegać po twardych, oblodzonych nawierzchniach.
Zalety nakładek do biegania:
Wady nakładek:
Nakładki, raczki na buty biegowe – te nazwy są często wymiennie stosowane. Granica pomiędzy nimi jest płynna. Raczki do biegania posiadają przede wszystkim dłuższe i bardziej masywne kolce, mają też mocniejszy system trzymania na bucie, mocniej go otaczają. Kolce nie są już zatopione w gumowym otoku, lecz wystają z metalowych elementów, które łączą się z łańcuchami. Te zaś przyczepione są do gumowej otoki. Taka konstrukcja zwiększa wagę, więc raczki do biegania będą cięższe od zwykłej nakładki antypoślizgowej do biegania.
Raczki do biegania – zalety
Raczki do biegania – wady
Za dobre raczki do biegania zapłacisz już nieco ponad 100 zł i więcej, w zależności od modelu.
To buty, które w podeszwie mają kolce. Można odkręcić (w butach lekkoatletycznych), wymienić na dłuższe czy też krótsze. Buty z kolcami występują w odsłonie lekkoatletycznej i klasycznej. Te pierwsze posiadają kolce tylko w przedniej części buta i najlepiej sprawdzają się na tartanie. Są przeznaczone dla osób, które są w bieganiu bardzo zaawansowane i mają bardzo dobrą technikę, w czasie biegu lądują na śródstopiu. Szukają czegoś, co zapewni im świetne trzymanie na lodzie nawet podczas podbiegów.
Klasyczne buty z kolcami posiadają w podeszwie (zarówno w przedniej części, jak i tylnej) niewielki kołki, które są tam na stałe przymocowane. Przydadzą się każdemu amatorowi, początkującemu, ale i bardziej doświadczonemu.
Zalety butów z kolcami:
Wady butów z kolcami:
Nakładki do biegania najlepiej sprawdzą się w warunkach chodnikowych. A więc wtedy, gdy w mieście pojawi się lód lub niewielka ilość śniegu, która będzie ten lód przykrywać. Dobrze się w nich biega również po ubitym śniegu. Nakładki sprawdzą się także w lesie na utwardzonych ścieżkach, które nie są przykryte puszystą i głęboką białą pokrywą.
Jeżeli szykujesz się do biegania po małej ilości śniegu, która przykrywa lód, postaw na nakładki z elementami metalowymi w formie gwiazdek. Zapewnią lepsze trzymanie się takiej nawierzchni.
Nakładki spełnią Twoje wymagania? Decydując się na ich zakup zwróć uwagę na poszczególne elementy:
Wybierz nakładki do biegania wtedy, gdy:
Raczki do biegania sprawdzą się już w nieco bardziej ekstremalnych warunkach. Śmiało można w nich wyruszyć na trasy trailowe (góry, las), w których nieraz napotkasz głęboki śnieg, a pod nim lód. Sprawdzą się również na leśnych ścieżkach, na których jest chlapa, oraz na oblodzonych czy zaśnieżonych zbiegach i podbiegach. Zadbaj jednak wówczas, aby raczki do biegania miały co najmniej 12 kolców. Takie raczki powinieneś posiadać wtedy, gdy:
Decydując się na kolce lub raczki do biegania, sprawdź, czy:
Buty z kolcami są dla tych, którzy są miłośnikami przełajowych, zimowych biegów. Na strome ścieżki z zmrożonym śniegiem lepiej sprawdzą się modele z długimi kolcami z przodu buta (lekkoatletyczne). Będą one również odpowiednie do szybkiego biegania i treningu szybkościowego.
Na dłuższe wybiegania najlepsze będą buty klasyczne z kolcami, które prawie nie wystają z gumy podeszwy. Bardzo dobrze sprawdzają się na twardych nawierzchniach, bo guma ugina się, a wtedy kolce wbijają się w podłoże i zwiększają przyczepność. Kawałek asfaltu nie stanowi wówczas problemu, uderzenie w asfalt jest amortyzowane. Ponadto buty z takim rozwiązaniem oferują różne typy podeszwy o różnej amortyzacji.
Postaw na lekkoatletyczne buty do biegania z kolcami, kiedy:
Wybierz klasyczne buty z kolcami, jeżeli:
Oczywiście buty do biegania z kolcami są znacznie droższym rozwiązaniem przeznaczonym dla osób, które wiedzą, czego potrzebują i naprawdę dużo trenują w zimowych warunkach.
Z pewnością stawianie swoich pierwszych korków w nakładkach albo raczkach, a także butach z kolcami, nie będzie niczym łatwym. Będziesz musiał popracować nad techniką biegu, przyzwyczaić się do odmienionej podeszwy. Pierwsze kroki na lodzie stawiaj zatem ostrożnie, stopniowo przechodź z biegania do marszu, ponieważ siła nacisku podeszwy na podłoże zmienia się i kolce zaczynają słabiej się w nie wbijać. W miarę możliwości unikaj biegania w kolcach czy nakładkach po asfalcie. Szybciej się wtedy zużywają, dodatkowo będzie to mocno odczuwalne dla Twoich stóp i kolan.