Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Maska do biegania – antysmogowa czy niekoniecznie?

Maska do biegania – antysmogowa czy niekoniecznie?

Data aktualizacji 23.12.2019

Przeczytasz w 8 minut

Maska do biegania – antysmogowa czy niekoniecznie?

Maska do biegania, a zwłaszcza maseczka antysmogowa do biegania, to w dzisiejszych czasach nie ewentualność, a konieczność. Smog to nie fikcja, tylko fakt. Ma bardzo negatywny wpływ na Twój organizm. To, że w okresie grzewczym powinieneś biegać w maseczce antysmogowej nie podlega żadnym wątpliwościom. Jeśli decydujesz się na bieganie w smogu bez maseczki, narażasz się m.in. na:

  • bóle i zawroty głowy,
  • kaszel,
  • świszczący oddech,
  • płytki oddech,
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • ból przy oddychaniu i ucisk w klatce piersiowej,
  • zaburzenie psychomotoryki,
  • rozwój astmy.

Ponadto w smogu, wśród wielu szkodliwych cząsteczek, znajduje się również benzopiren, który jest rakotwórczy. Biegając, pobierasz o wiele więcej powietrza/smogu niż zwykły przechodzień. Tym samym możesz o wiele szybciej odczuć skutki zatrucia. Będą one też większe.

Skoro chcesz kontynuować w okresie grzewczym treningi na zewnątrz, musisz wybrać odpowiednią maseczkę antysmogową do biegania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego modelu.

maseczka antysmogowa
Infografika: Czym grozi bieganie w smogu bez dobrze dobranej maseczki ochronnej? Źródło: sbiegacza.pl

Maseczka antysmogowa do biegania – 9 najważniejszych cech dobrej maseczki

Na polskim rynku dostępny jest już całkiem spory asortyment maseczek antysmogowych. Nie każda maska nada się jednak do biegania. Niektóre nie są odpowiednie nawet do chodzenia czy stania w smogu. Przeczytaj poniższe 9 wskazówek odnośnie wyboru dobrej maseczki antysmogowej do uprawiania sportu na „świeżym” powietrzu. Dzięki temu wybierzesz tę odpowiednią dla siebie.

I POSTAW NA ODPOWIEDNI FILTR

Filtr jest bazą każdej maseczki. Bez tego maseczka nie może być nazywana antysmogową. Zwykłe jednorazowe maseczki dostępne w aptekach naprawdę nic Ci nie dadzą.

Wybieraj maski antysmogowe do biegania z filtrami submikronowymi, aby ochroniły Cię przed jak najmniejszymi cząsteczkami smogu.

Dla Ciebie najważniejsza jest ochrona przed PM10 i PM2,5 oraz przed spalinami (jeśli często biegasz wśród ulic). Nie każdy filtr zapewni Ci ochronę przed tym wszystkim.

W maseczkach możesz się spotkać m.in. z następującymi filtrami:

  • z zastosowaniem aktywnego węgla – daje podstawową ochronę przed pyłami, smogiem (PM2,5 PM10), spalinami, kurzem, pyłkami, związkami gazowymi (NO2, SO2, ozon). Dodatnio naładowane jony węgla przyciągają ujemnie naładowane cząsteczki zanieczyszczeń.
  • HEPA – ochroni Cię przed smogiem, bakteriami, grzybami, wirusami. Ten filtr jest trzywarstwowy i jedna z warstw zatrzyma także zapach, np. smogu. Filtr HEPA wytwarzany jest z cienkich nitek włókna szklanego. W efekcie końcowym filtr ma mikro otworki o wielkości 0,3 mikrona. Z powodzeniem więc wyłapie PM10, trochę gorzej może sobie poradzić z PM2,5 (PM2,5 to 0,25 mikrona), lecz również jest dość skuteczny.
  • N99 z węglem aktywnym – N99 oznacza, że filtr wyłapuje 99,97% mikrocząsteczek. Ten filtr jest barierą dla smogu PM10, PM2,5 , kurzu, dymu tytoniowego, spalin, metali ciężkich i neutralizuje przykre zapachy. Maska do biegania firmy Dragon posiada filtr N99 z węglem aktywnym.

Są również filtry łączące węgiel aktywny i HEPA. Są bardzo skuteczne, jednakże ich wadą jest stawianie wysokiego oporu powietrzu dostającemu się do maski i nozdrzy. Dlatego też nie sprawdzą się przy zwiększonej aktywności fizycznej.

Opór powietrza, jaki stawia maska do biegania, to coś na co na pewno musisz zwrócić uwagę. Gdy będzie on duży, to będzie Ci ciężko biegać, nie mówiąc już o bardziej intensywnym treningu. Może się to dla Ciebie nie najlepiej skończyć.

Niektóre filtry HEPA mają zastosowaną technologię L-Resistance, czyli elektrostatycznie naładowanych włókien, które przyciągają cząsteczki. To zaś pozwala na zmniejszenie oporu przy wdychaniu powietrza (gdy cząsteczki wyłapywane są mechanicznie, to opór ten jest zdecydowanie większy – ciężej się oddycha). Takie połączenie zwiększa też skuteczność w wyłapywaniu PM2,5, jak i mniejszych cząsteczek. Z taką technologią spotkasz się m.in. w niektórych maseczkach firmy Respro.

Producent danej maseczki powinien również podać, w jakim stopniu maseczka wyłapuje cząsteczki lotne. I tak:

  • FFP1 – w 80%,
  • FFP2 – w 94%
  • NN95 – w 95%
  • FFP3 i N99 – w 99%,
  • N100 – w 99,97%

Oznaczenia FFP stosowane są przez Unię europejską, a N przez Stany Zjednoczone.

jaka maseczka antysmogowa
Infografika: Przed czym musi Cię chronić maseczka antysmogowa? Źródło: sbiegacza.pl

II MASKA DO BIEGANIA Z ZAWORAMI POWIETRZA

W maseczkach, które nie posiadają wspomnianych zaworów, powstaje spory opór przy oddychaniu. Nie jest to więc idealna maska antysmogowa do biegania. Zawory powietrza nie tylko ułatwiają oddychanie przy zachowaniu tej samej dobrej filtracji, ale także pomagają w usuwaniu wilgoci, CO2 i ciepła, które wytwarzają się w maseczce podczas oddychania. Jeśli biegałeś zimą z szalikiem owiniętym wokół ust, by było Ci cieplej, to zapewne wiesz, że powstająca wilgoć nie jest czymś przyjemnym. W lepszych maskach będziesz mógł się spotkać z możliwością regulowania przepływu tych zaworów (np. poprzez odchylanie skrzydełek). Dzięki temu będziesz mógł zwiększyć lub zmniejszyć usuwanie ciepła i pary wodnej, a tym samym ochronić się przed ewentualnym zaparowaniem okularów.

Jednakże nie ma też się co oszukiwać. Pomimo zaworów, biegając w niskich temperaturach, ta wilgoć i tak w pewnym stopniu powstanie.

Każda z lepszych firm masek antysmogowych ma takie zawory na maseczce, np. Respro, Dragon, 3M. Tym samym mogą się one pochwalić lepszymi przepływami powietrza.

III ODPOWIEDNIE DOPASOWANIE TO PODSTAWA

Nie bierz maseczek, które mają uniwersalny rozmiar! Maska do biegania, aby zapewnić odpowiednią ochronę, musi dobrze przylegać do twarzy, by nie tworzyć nigdzie niechcianych przecieków smogu. Tak więc przed zakupem tego sprzętu musisz dokonać odpowiednich pomiarów, a wyniki porównać z tabelami rozmiarowymi danego producenta.

Często newralgicznym miejscem jest nos. Dlatego lepsze maski antysmogowe będą na grzbiecie nosa posiadały nosek np. z aluminium. Będziesz mógł go tak odginać, zaginać, żeby jak najlepiej dopasować przyleganie maski do twarzy. Klips ten pozwoli również utrzymać się w masce w miejscu i ochroni przed tworzeniem się nieszczelności podczas ruszania głową w dół, górę, na boki.

Pamiętaj również, że im większa maska antysmogowa do biegania (zakrywająca większą część twarzy), tym mniejszy komfort biegania. Dlatego zwróć uwagę na wyprofilowanie masek i wybieraj te, których brzegi opadają od nosa w dół policzków, tak by nie drażniły miejsc pod oczami i niepotrzebnie nie przykrywały rejonów, które i tak nie uczestniczą w oddychaniu.

IV ZWRÓĆ UWAGĘ NA MATERIAŁ I WYKOŃCZENIE

Często stosowanym materiałem jest neopren. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, dobrze przylega i dopasowuje się do ciała, a utrzymanie go w czystości nie stanowi problemu (co jest bardzo istotne przy zachowywaniu odpowiedniej higieny maski). Maseczka od środka powinna być miękka i przyjemna w dotyku, aby nie podrażniała skóry. Choć tak na dobrą sprawę powinieneś mieć trochę wolnej przestrzeni pomiędzy twarzą a maseczką.

Zwróć uwagę również na szwy. Najlepiej, aby były to szwy płaskie, które zmniejszą ryzyko obtarć. Zaś dodatkowo wzmocnione szwy dadzą większą szczelność.

V POSTAW NA MASKĘ WIELORAZOWĄ Z WYMIENNYMI FILTRAMI

Maski jednorazowe przydadzą Ci się, jeśli biegasz dość sporadycznie lub mieszkasz w szczęśliwej okolicy, w której smog występuje bardzo rzadko, nawet w okresie grzewczym. Jeżeli jednak również jesienią i zimą biegasz choć 2-3 razy w tygodniu i chcesz to robić na zewnątrz, to lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie maski wielorazowej z wymiennymi filtrami.

Musisz wziąć pod uwagę, że filtry będą dodatkowym kosztem i, w zależności od częstotliwości i intensywności użytkowania, będziesz musiał wymieniać filtr raz na miesiąc (producenci zazwyczaj podają żywotność na kilka tygodni). Firma Dragonmask jednak zaznacza, że żaden filtr nie nadaje się do ciągłego używania dłuższego niż 10 godzin. Ponoć po tym czasie w filtrze zaczynają się rozwijać bakterie, które będą dla Ciebie szkodliwe.

Niektóre filtry, gdy się zużyją, zmieniają swój kolor na szary. Jeżeli jednak Twój filtr nie posiada takiej „funkcji”, to najlepiej zapisz sobie datę wymiany filtra i zapisuj także, ile godzin danego dnia używałeś maseczki. Pamiętaj, że w przypadku biegania będziesz musiał ten filtr wymieniać znacznie częściej, dlatego wymień go zanim przekroczysz czas użytkowania zalecany przez producenta.

VI ZWRÓĆ UWAGĘ NA SPOSÓB ZAKŁADANIA MASKI

To jak nakłada się maskę, świadczy również o jej dopasowaniu do twarzy i w efekcie o komforcie biegania. Maski nakładane na uszy specjalnymi gumkami najczęściej nie dają dobrego dopasowania, tym samym niwelowana jest skuteczność ich filtrów. Łatwo też mogą się po twarzy przesuwać i gnieść za uszami. Mimo wszystko dla niektórych i tak jest to najwygodniejsza opcja (kwestia do przetestowania).

Łatwiej jest dopasować maskę do twarzy, jeżeli jest ona zapinana z tyłu głowy na rzepy. Taka maska jest też bardziej stabilna. Niestety może dać mniejszy komfort. Im więcej rzeczy wokoło głowy i twarzy, tym mniej wygodnie.

maska antysmogowa do biegania
Infografika: Na co zwrócić uwagę kupując maseczkę antysmogową do biegania? Źródło: sbiegacza.pl

VII POSTAW NA DOBRĄ FIRMĘ I PRODUKTY Z CERTYFIKATAMI

Jednymi z bardziej znanych i najlepszych firm w świecie masek antysmogowych są: Respro, Dragonmask, 3M, Cambridge. Są one już sprawdzone przez wielu użytkowników, w tym recenzentów. W Internecie bez problemu znajdziesz recenzje niektórych masek tych firm. Lepiej unikać masek nieznanych firm, o zachęcająco niskich cenach. Chyba nie chcesz kupić bubla lub „chińszczyzny”?

Maseczka antysmogowa do biegania – certyfikaty

O jakości maski i dobrej firmie świadczy również posiadanie certyfikatów. Jednym z takich certyfikatów jest CIOP wydawany przez polski Państwowy Instytut Badawczy. Filtr z takim certyfikatem jest dopasowany do polskich norm i jakości powietrza, która jest obecnie najgorsza w Europie. Filtry posiadające certyfikaty z innych państw będą dostosowane do innych norm. Przykładowo firma Dragon oddaje swoje maski do przebadania i spełnienia wymagań certyfikatu CIOP.

Niektóre maski mogą posiadać jeszcze certyfikaty S.R.L, TUV, SGS – są to jednak firmy zajmujące się przede wszystkim jakością produktu – sprawdzaniem czy spełnia standardy UE. Normy te dotyczą samej maski, a nie filtra, który jest sercem maski, i jego skuteczności

VIII NASTAW SIĘ NA CENĘ POWYŻEJ 150 ZŁ

Najważniejsze pytanie, które pewnie chodzi Ci po głowie: Ile za to zapłacę?

Lepsze maski będą Cię kosztować pomiędzy 170 a 300 zł. Jednakże masz wtedy dobrą ochronę, przepływ powietrza i komfort biegu. Skoro już musisz biegać z czymś na twarzy, to niech lepiej naprawdę chroni to Twoje zdrowie i będzie wygodne.

Nie zapominaj, że musisz doliczyć miesięczny koszt wymiany filtra, który będzie się wahał w okolicach 7-25 zł.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, możesz jeszcze rozważyć kwestię masek jednorazowych. Gdy biegasz bardzo rzadko będzie to najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

IX WYBIERZ KOLOR NA SAMYM KOŃCU

Może się to wyda śmieszne, ale dla Pań, jak i niektórych mężczyzn, kolor i wygląd wizualny maski również mają znaczenie. Nic dziwnego. Każdy chce jakoś wyglądać w takiej maseczce, jeśli już musi ją nosić. Oczywiście kolor czy wzory dostępne na masce wybieraj już po zdecydowaniu się na odpowiedni dla siebie typ maski i filtrów.

Aby ułatwić sobie wybór maski do maksimum, skup się na tych, które są recenzowane przez biegaczy lub producent zaznacza, że są stworzone do sportów. Te modele będą miały dla Ciebie najlepsze parametry.

Mogą Ci się spodobać:

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się