Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Buty do biegania W zimĘ – jak wybrać odpowiedni model?

04.12.2019

Buty do biegania W zimĘ – jak wybrać odpowiedni model?

Buty do biegania W zimĘ – jak wybrać odpowiedni model?

Buty do biegania w zimę powinny być podstawą ubioru każdego biegacza w mroźne dni. Szukasz butów do biegania na zimę, ale nie wiesz od czego zacząć? Dobrze trafiłeś. W tym artykule podpowiemy Ci, czy aby na pewno zimowe buty do biegania są Ci potrzebne i pokażemy Ci, na co musisz zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Czy buty do biegania zimą istnieją?

Tak naprawdę ciężko spotkać model, który jest wykonany tylko i wyłącznie z myślą o zimie. Buty do biegania w zimę dobiera się tak jak zwykle, czyli patrząc na to, jaką mają cholewkę, jaki bieżnik, czy są nieco wyższe itp.

Producenci tworzą buty z myślą o konkretnych warunkach panujących na trasie. Warunki, które nieraz panują zimą pokrywają się np. z innymi ekstremalnymi warunkami terenowymi. Dlatego raczej żaden model butów nie będzie nazywał się: buty do biegania w zimę.

Na początku musisz się najpierw zastanowić, czy aby na pewno są Ci potrzebne zimowe buty do biegania? Może wystarczą Ci te, w których biegasz przez cały rok?

Sprawdź także, jak wybrać odpowiedni strój do biegania zimą!

Kiedy będziesz potrzebował butów do biegania na zimę?

Wielu biegaczy podtrzymuje, że dobre buty biegowe z siateczkową cholewką wystarczą na cały rok. Jest to spore uogólnienie, bo przecież każdy jest indywidualnością. Dlatego też sam powinieneś zastanowić się, jakie masz potrzeby i oczekiwania wobec takiego buta. Nie musisz wierzyć w to, że ta jedna para wystarczy na cały rok.

Butów do bieganie w zimę będziesz potrzebował wtedy, gdy:

 • łatwo marzną Ci stopy,
 • łatwo się przeziębiasz i chorujesz,
 • mieszkasz w górskich miejscowościach lub też z dala od miasta, wśród pól i lasów,
 • lubisz biegać w terenie lub po górach, gdzie śnieg utrzymuje się od wczesnej jesieni po późną wiosnę,
 • nie cierpisz, gdy lodowata woda czy śnieg zmniejszają komfort Twojego biegu,
 • jest późna jesień, dopiero zaczynasz biegać i obawiasz się, że szybko się poddasz, jeśli będziesz miał cały czas mokro w butach (nie ma sensu swojej motywacji i postanowień poddawać tak ciężkiej próbie, lepiej zainwestować w odpowiednie zimowe buty do biegania).
jakie buty do biegania zimą

Kiedy prawdopodobnie nie będziesz potrzebował butów do biegania na zimę?

 • Jeżeli biegasz w mieście, po chodnikach, które w razie gwałtownych opadów śniegu są sprawnie odśnieżane, nie przeszkadza Ci zimno czy też woda, która wlatuje przez siateczkową cholewkę (ale też szybko z niej wylatuje).
 • Masz już spore biegowe doświadczenie i znasz swoje możliwości. Wiesz, że grube skarpety i stuptuty naciągnięte na cholewkę dadzą Ci wystarczający komfort biegu.
 • Gdy biegasz sporadycznie (gdy warunki sprzyjają) albo zimą wybierasz krótkie, odśnieżone trasy.
 • Oczywiście wtedy, gdy zimą z wielu względów, po prostu wolisz przerzucić się na bieżnię.
 • Butów do biegania w zimę nie będziesz potrzebował również wtedy, gdy masz terenowe buty do biegania z agresywnym bieżnikiem, a przez zimę planujesz biegać po mieście. Taki bieżnik da Ci o wiele lepszą przyczepność na ośnieżonych czy nieraz śliskich chodnikach.

Jak widzisz, powyższe przypadki dotyczą głównie biegania w mieście. Aczkolwiek jeżeli biegasz kilka razy w tygodniu, bez względu na zimową pogodę, to i Ty będziesz musiał się zastanowić, czy nie będziesz potrzebował nieco innego bieżnika (buty do biegania po asfalcie często mają „płaskie” bieżniki – te zaś będą się ślizgać w zimowych warunkach) lub membrany.

Buty do biegania w zimę – jak je wybrać?

Przejdźmy w końcu do sedna sprawy. Poniżej opisane są sytuacje, w których będziesz potrzebował specjalnych butów do biegania na zimę, wraz z krótką charakterystyką wybranego typu obuwia.

Gdy marzną Ci stopy, łatwo się przeziębiasz, chcesz mieć duży komfort cieplny biegu.

Nie daj sobie wmówić, że grubsza skarpeta do biegania Ci wystarczy. Oczywiście najpierw spróbuj tego rozwiązania. Jednak jeżeli nie będzie ono dla Ciebie wystarczające, to warto, abyś pomyślał o bucie z membraną, czyli o bucie wodoodpornym.

Czemu akurat membrana?

Buty do biegania w zimę nie są od środka wykładane dodatkową ociepliną tak, jak to bywa w innych zimowych butach. Tutaj rozwiązaniem będzie grubsza skarpeta i membrana. Membrana utrzyma suchość w środku Twojego buta. Tym samym będziesz miał suchą, ciepłą skarpetkę. Ponadto membrana zapewnia o wiele gorszą oddychalność, niż cholewka z siateczki, to zaś sprawia, że wytworzone w bucie ciepło będzie się utrzymywać w jego wnętrzu.

Niestety ta zmniejszona oddychalność często też jest powodem, dla którego but do biegania z membraną będzie się przeważnie nadawał tylko na zimowe i deszczowe jesienne warunki. Latem będzie w nim za ciepło – noga się zagotuje.

Membrana ma pewną wadę – jak śnieg dostanie się do środka od góry, to niestety, ale ta woda już tam zostanie i zniszczy Twój komfort termiczny. A nie o to przecież chodzi. Dlatego warto, aby buty do biegania w zimę miały również nieco wyższą cholewkę, która nie tylko ochroni przed śniegiem, ale również przed wiatrem. Zawsze możesz jeszcze dodatkowo ochronić się stuptutami.

Jedną z bardziej znanych technologii wodoszczelności jest Gore-Tex. Posiadając buty z Gore-Texem, masz pewność, że otrzymasz maksymalną ochronę przed wodą, przy równoczesnym utrzymaniu bardzo dobrej oddychalności.

Gdy biegasz w terenie, lekkim terenie i po asfalcie, ale w górskich miejscowościach.

Biegając w terenie (las, pola), musisz skupić się przede wszystkim na bieżniku buta. Musi być on agresywny, tak by dobrze się wbijał i utrzymywał Cię na miękkim podłożu, jakim będzie śnieg, błoto, chlapa. Dobrze się sprawdzi bieżnik, który ma luźno rozstawione długie kołki. Taka podeszwa wbije się w śnieg, pozwoli Ci utrzymać stabilność, a dodatkowo nie będzie zaraz oklejona od lepkiego śniegu. Uważaj na podeszwę, która ma na bieżniku gęsto rozstawione elementy. Śnieg będzie się pomiędzy nie wbijał, co może skutkować utratą przyczepności.

W górskich miejscowościach śniegu nieraz jest dużo, w dodatku w mniejszych wsiach, pług nie zawsze dotrze i drogi na wieczór czy z rana są ukryte pod puchem świeżego śniegu. Jeżeli jesteś mieszkańcem takich okolic, to musisz być przygotowany na bieganie zimą w głębokim śniegu, ale nie tylko. Na drodze często będziesz mógł napotkać lód.

O ile na śnieg na pewno potrzebujesz agresywnego, opisanego powyżej, bieżnika, tak na lód przydadzą Ci się dodatkowe elementy, takie jak:

 • kolce w podeszwie,
 • nakładane raczki biegowe.

Raczki biegowe są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Buty z kolcami służą do specyficznych warunków, a do tego nie są tanie. Natomiast raczki są uniwersalne, pasują do różnych podeszw. Są też o wiele tańsze. Na trasie pełnej śniegu przyda się również wyższa cholewka, która będzie zabezpieczać przed wiatrem i dostawaniem się śniegu od góry. Zwróć uwagę również na buty, które mają zintegrowane stuptuty. Takie rozwiązanie o wiele lepiej zabezpieczy Cię przed dostawaniem się śniegu do środka, w porównaniu do uniwersalnych stuptutów. Warto, abyś przemyślał również sprawę posiadania membrany.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamykanie cholewki od góry na zamek błyskawiczny. W takim bucie śnieg nie dostanie się przez przestrzeń pomiędzy językiem i sznurówkami, czy też od góry, ponieważ dokładnie okala on stopę aż pod kostkę miękkim materiałem. Takie zabezpieczenie znajdziesz w butach La Sportivia i Salomon, które są dedykowane zimowym warunkom.

zimowe buty do biegania

Gdy dopiero zaczynasz biegać, będziesz biegać po chodnikach w mieście i szukasz czegoś, co będzie dobrze spełniać swoją rolę przez cały rok.

Buty do biegania w zimę po mieście muszą mieć dobrą amortyzację. Jednak zimą dobra amortyzacja to nie wszystko. Będziesz musiał być przygotowany na oblodzone miejsca, a przede wszystkim na breje mokrego śniegu z błotem, czyli chlapę. Zarówno lód, jak i chlapa, tworzą dość śliskie warunki. Dlatego nie wkładaj na nogę butów, które nie mają zróżnicowanego bieżnika, a w dodatku posiadają plastikowe wstawki. W takich butach mocny upadek jest pewny. Wybierz bieżnik, który ma dużo elementów o średniej wielkości (np. Brooks Ghost). Jeżeli zaś zamierzasz biegać w mrozie po całodziennej odwilży, to koniecznie zadbaj o posiadanie raczków, które nadadzą Ci potrzebnej w takich warunkach przyczepności.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, kupując buty do jesiennych, zimowych i wczesnowiosennych biegów?

Zadbaj o to, aby Twoje buty do biegania w zimę, jesienią i wczesną wiosną miały odblaski. To pory roku, w których nierzadko biega się już po ciemku. Tak jak już wspomnieliśmy, nieodłącznym elementem zimowych biegów będzie również grubsza skarpeta. Ale nie taka bawełniana, a skarpeta z materiału syntetycznego, która będzie ciepła, w miarę cienka i odprowadzi wilgoć na zewnątrz.

Stuptuty przydadzą Ci się zawsze wtedy, gdy Twoja trasa będzie prowadziła przez głębszy śnieg. W końcu to nic miłego jak od góry do ciepłego wnętrza wpada zimna breja. Poza tym naciągnięte stuptuty będą okalać od góry cholewkę, co zwiększy komfort termiczny i ochroni Cię przed przemarznięciem, a może nawet przed odmrożeniami.

Nie należy lekceważyć warunków, w jakich nieraz biega się zimą. Postaw na swój komfort i bezpieczeństwo wraz z odpowiednimi do tego butami i akcesoriami.