Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > W czym biegać jesienią, gdy jest zimno, pada deszcz i wieje wiatr?

10.10.2019

W czym biegać jesienią, gdy jest zimno, pada deszcz i wieje wiatr?

W czym biegać jesienią, gdy jest zimno, pada deszcz i wieje wiatr?

Jesień nadeszła. I choć w kalendarzu wciąż jest lato, to zimne powietrze, wiatr i deszcz dają się we znaki. Czy jesteś na taką pogodę dobrze przygotowany? Czy może nie zawracasz sobie tym głowy, bo i tak zamierzasz skorzystać z bieżni na siłowni? Oczywiście, bieżnia jest dobrą alternatywą. Jednak pamiętaj, że nic nie przygotuje Cię do zawodów tak dobrze, jak bieganie w terenie nawet podczas deszczu. Bowiem trening w deszczu i w wietrzną pogodę ma wiele zalet. Przede wszystkim zahartuje Cię psychicznie i przygotuje na zawody, które również mogą się odbyć w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych. Dlatego sprawdź w czym biegać jesienią, aby się nie przeziębić, a z treningu wynieść jak najwięcej korzyści.

Jak dostosować ubiór biegowy do temperatury powietrza?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste, bo nie należy też zanadto przesadzić, ubierając się zbyt ciepło. Wychodząc na trening za grubo ubrany, szybko się spocisz. To zaś zwiększy ryzyko przeziębienia. Dodatkowo wszystko zależy od tego, jak znosisz poszczególne temperatury. Czy należysz do tych, którym jest zawsze ciepło, czy też zazwyczaj jest Ci zimno? Jest jednak na to sposób – tak zwany test balkonowy: ubierz się na biegowe wyjście, jednak zanim wyjdziesz na zasadniczy trening, wyjdź na chwilę na balkon (lub po prostu na zewnątrz, jeśli nie masz balkonu). Jest Ci dosyć chłodno? To dobrze. Biegając, szybko się rozgrzejesz. Podczas samego biegu ma być Ci ciepło, komfortowo, co zaś oznacza, że na początku musisz wytrzymać trochę chłodu. Natomiast jeżeli po samym wyjściu jest Ci ciepło i przyjemnie, to koniecznie wejdź jeszcze na chwilę i zostaw jedną z ubranych warstw lub zamień obecne ubranie na cieńsze.

Niepisana zasada mówi, żeby ubierać się zawsze tak, jakby było o 10 stopni więcej niż jest w rzeczywistości. Choć i to niekoniecznie musi się sprawdzić w Twoim przypadku. Szczególnie jeśli na zewnątrz pada i wieje, co znacznie obniża odczuwalną temperaturę powietrza. Metodą prób i błędów w końcu nabierzesz doświadczenia i odpowiednio ciepły ubiór na jesienny bieg nie będzie stanowił dla Ciebie problemu. Póki co skorzystaj z poniższych wskazówek.

W czym biegać jesienią, gdy jest 5-10 stopni Celsjusza?

Jesień ma różne oblicza. Nieraz jest słonecznie i temperatura dochodzi nawet do 20 stopni. Wtedy z ubraniem nie ma problemów. Wystarczą T-shirt i spodenki. Gdy jednak temperatura spada do 10 stopni i niżej należy ubrać się już nieco lepiej. Ale czy na pewno?

Idąc z myślą zasady: Ubierz się tak jakby było 10 stopni więcej, na bieganie w temperaturze 10 masz się ubrać tak jakby było 20 stopni. Nie bez powodu wielu biegaczom wystarcza wtedy założyć krótki rękaw (z tkaniny technicznej, nie bawełny), a nawet krótkie spodenki. Szczególnie podczas zawodów, kiedy dają z siebie wszystko.

Jednak przedział temperaturowy 5-10 stopni to dość chłodne powietrze. Dlatego warto ochronić tę część ciała, przez którą ciepło ucieka w dużych ilościach, czyli głowę. Cieńka czapka z materiału technicznego, odprowadzającego wilgoć będzie dobrym towarzyszem jesiennego treningu.

Jeżeli należysz do osób, które łatwo marzną, to na taki bieg ubierz koszulkę termiczną z długim rękawem, a na to cienką oddychającą kurtkę. Możesz jeszcze założyć czapkę oraz chustkę na szyję i rękawiczki, gdy temperatura spada do 5 stopni. Pamiętaj, że dłonie szybko się wyziębiają i wychładzają organizm, dlatego warto je chronić.

Nie lubisz biegać w długim rękawie? To prawda, że czasem można mieć wrażenie, że rękaw ogranicza ruchy i zaniża komfort biegu. Jednak nie w rękawie tkwi szkopuł, tylko w ramionach. Połączenie rękawa z „korpusem” koszulki, może powodować uczucie ciągnięcia. Jest to dosyć częste, gdy ubranie jest źle uszyte lub nieodpowiednio dobrane. Natomiast, jeżeli nie lubisz biegać w długim rękawie, to wybierz bezrękawnik. Dodatkowo zaopatrz się w osobne rękawki, które nie będą ograniczać ruchów, a jednak ogrzeją ręce. Połączenie dosyć ciekawe, lecz bardzo praktyczne i używane przez wielu biegaczy.

bieganie jesienią

W czym biegać jesienią, gdy jest 0-5 stopni Celsjusza lub mniej?

Oprócz bielizny termicznej i kurtki załóż cienką warstwę środkową np. polar (obowiązkowo jeżeli temperatura jest poniżej zera). Jeżeli będzie Ci za ciepło, to zawsze możesz ją zdjąć. Warstwa ta powinna być luźna, aby pomiędzy nią, a ciałem wytworzyła się poduszka powietrzna, która będzie spełniała funkcję izolacyjną przed zimnem. Wybierz długie leginsy. Ochronisz tym samym stawy kolanowe oraz zapobiegniesz nadmiernemu uciekaniu ciepła przez nogi. Punktem obowiązkowym jest również czapka osłaniająca uszy, a także rękawiczki.

W czym biegać jesienią, gdy pada deszcz i wieje zimny wiatr?

Deszcz i wiatr to nieodłączne elementy późnej jesieni. Znacznie obniżają odczuwalną temperaturę. Dlatego są tak zdradliwe, bo doprowadzą do wychłodzenia o wiele szybciej niż bieg w takiej samej temperaturze, ale przy bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie. Dlatego nadszedł czas, aby omówić cechy kurtki, butów oraz skarpetek do biegania. Sprawdź także nasz artykuł, z którego dowiesz się jak biegać w deszczu.

bieganie jesień

Kurtka

Kurtka zarówno ta przeciwdeszczowa, jak i przeciwwiatrowa, ma być dopasowana do Twojej sylwetki, dzięki czemu nie będzie krępowała i ograniczała zakresu ruchu. Dlatego dobry model będzie posiadał specjalne ściągacze. Ponadto kurtka do biegania jesienią powinna:

  • być lekka i cienka, aby po zdjęciu jej i zwinięciu nie zajmowała dużo miejsca oraz nie ciążyła podczas biegu,
  • posiadać właściwości przeciwdeszczowe lub przeciwwiatrowe, a równocześnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz i mieć otwory wentylacyjne,
  • mieć kaptur, który będzie przylegał do głowy, nie będzie spadał z niej podczas biegu ani podskakiwał,
  • mieć wydłużony tył, aby dobrze ochraniać nerki i pupę przed zimnem,
  • mieć naszyte odblaski, które poprawią Twoją widoczność na trasie, a tym samym zwiększą bezpieczeństwo.

Buty

Czy musisz mieć buty z membraną? Niekoniecznie. Maratończycy często biegają w zwykłych butach z cholewką z siateczki. Oczywiście nie bez powodu. Gdy kałuż jest na tyle dużo, że ciężko ich już unikać, to but się zmoczy, skarpeta również. Jednakże woda bardzo szybko z nich wyleci. Tak więc będzie stały przepływ. Gdy jednak do Twojego buta z membraną dostanie się woda, to nie ucieknie ona w tak łatwy sposób. Będzie chlupotała w bucie i znacznie obniży komfort treningu. Ty zaś będziesz bardziej narażony na przeziębienie.

Mimo wszystko nie da się jednak ukryć, że w takich butach będzie Ci cieplej. Tak więc, jeśli jest bardzo zimno, a Ty jesteś zmarzluchem, to koniecznie wypróbuj bieganie w butach z membraną.

Skarpetki

Mogłoby się wydawać, że skarpetki to najmniej istotny element garderoby. A jednak nie do końca. Zaopatrz się w skarpetki z materiału odprowadzającego wilgoć. Mokra stopa podczas biegu, to nadchodząca choroba i przerwa w treningach. Gdy jest zimno i bezdeszczowo możesz ubrać nieco grubszą skarpetę. Natomiast, gdy pada deszcz lepsza będzie cienka skarpetka, nawet jeżeli jest dosyć chłodno. Cienka skarpeta nie nasiąknie wodą i będzie szybciej ją odprowadzała.

Odblaski

W tym całym jesienno-ubraniowym zamieszaniu nie zapominaj o czołówce i odblaskach. Bowiem o tej porze roku coraz wcześniej robi się ciemno i coraz później jasno. Czasem i za dnia bywa dość szaro, gdy jest pochmurno i deszczowo. Ty musisz widzieć swoją trasę, a inni muszą widzieć Ciebie. W końcu każdy chce bezpiecznie dotrzeć do domu.