Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Biegi przełajowe w Polsce – spróbuj swoich sił w przełajach

Biegi przełajowe w Polsce – spróbuj swoich sił w przełajach

Data aktualizacji 25.07.2019

Przeczytasz w 8 minut

Biegi przełajowe w Polsce – spróbuj swoich sił w przełajach

W biegach przełajowych jest coś kuszącego, pomimo trudów, z którymi trzeba się zmierzyć na trasie. Każdy biegacz prędzej czy później zechce skosztować tej formy biegu. Wizja walki z naturą, samym sobą i z innymi zawodnikami pociąga niejednego. I choć obecnie mniej niż kiedyś słyszy się o standardowych biegach przełajowych, to w ciągu roku w Polsce można znaleźć naprawdę wiele biegów opartych właśnie na przełajach. W tym artykule przeczytasz o tym, które z nich cieszą się w naszym kraju dużą popularnością i są ciekawe, a także dowiesz się, które z nich będą w sam raz dla Ciebie.

Biegi przełajowe w Polsce

Najcięższe biegi przełajowo-przeszkodowe w Polsce

O dziwo to właśnie te biegi cieszą się największą popularnością. Widać, że biegacze lubią wyzwania, błoto, bród, obtarcia, ból i łzy. Jeżeli i Ty jesteś twardym zawodnikiem, który oprócz biegania w błocie lubi dodatkowe przeszkody, to z pewnością zainteresują Cię poniższe propozycje.

I BIEG KATORŻNIKA

Tak, to jest prawdziwy katorżniczy, ekstremalny bieg. Nic więc dziwnego, że jest zdominowany przez mężczyzn. Jednakże nie brakuje na jego trasie równie odważnych i silnych kobiet. Sami organizatorzy podkreślają, że bieg:

  • upadla,
  • miesza z błotem,
  • katuje.

Tak więc musisz być przygotowany na brud, ból, łzy i morderczy wysiłek całego ciała.

Na trasie czeka przede wszystkim błoto. I to bardzo dużo błota. Bagna, a wraz z nimi smród, robaki, pijawki. Bieg ten odbywa się na dystansie 10 km. Mimo to czas jego przebiegnięcia jest porównywalny do czasu, w jakim biegnie się maraton. Wyobraź sobie tyle godzin spędzonych w trudnych warunkach, pokonując przeszkody i wciąż brnąc po niestabilnym podłożu. Ponadto trasa jest wytyczana przez komandosów i biegnie ona przez poligon wojskowy.

Najtrudniejszym wariantem całego przedsięwzięcia jest „Ucieczka zakładników”. O ile już sam Katorżnik wymaga mocnych nerwów i psychiki, to na Ucieczkę decydują się tylko najtwardsi z tych i tak już niezwykle wytrzymałych osób.

Podczas niej możesz się spodziewać:

  • krzyków, a wręcz wrzasków wojskowych,
  • karabinów,
  • odgłosów strzałów,
  • tego, że zostaniesz przez wojskowego przygwożdżony twarzą do ziemi,
  • kajdanek na rękach i ciemnego worka na twarzy,
  • zamknięcia w ciemnym pomieszczeniu, w którym działa wyobraźnia.

Po spędzeniu paru godzin w „więzieniu” będziesz musiał odnaleźć w sobie siły, aby uciekać wraz z towarzyszem, który będzie z Tobą złączony kajdankami. Jeżeli nie potrafisz sobie tego wyobrazić, to koniecznie obejrzyj filmy na Youtube z biegu Katorżnika – Ucieczka Zakładników.

Na samej trasie będziesz musiał stawić czoła:

  • rowom melioracyjnym, ociekowym,
  • oczkom wodnym,
  • bagnom,
  • polderom,
  • trzcinom.

Sama trasa często biegnie przez rzekę. Będziesz musiał przechodzić pod mostkami, przedzierać się przez gęste krzaki.

Obraz Erwin Gabler z Pixabay 

Organizatorzy chcą w ten sposób pokazać niektóre z elementów przygotowania żołnierskiego.

Jeżeli nie jesteś gotowy na takie wyzwanie, to całe szczęści możesz spróbować swoich sił w innych formułach. Najłagodniejszą z nich będzie edycja dla dzieci. Dzieci biegną wraz z rodzicami, którzy muszą ich asekurować. Ten bieg już bardziej przypomina przełaj i dobrą zabawę.

Jak więc widzisz Katorżnik to nie jest tylko bieg przełajowy. To mieszanka biegu przełajowego z torem przeszkód i wojskową, nieraz brutalną, otoczką.

W roku 2019 Katorżnik odbywa się 10 sierpnia. Możesz się jeszcze na niego zapisać, na ostatnią chwilę.

II RUNMAGEDDON

ekstremalne biegi przełajowe z przeszkodami

O tym biegu mogłeś już poczytać w poprzednich artykułach. Runmageddon to przede wszystkim bieg z przeszkodami, jednakże ma też elementy przełajowe: bieg przez błoto, wodę, piach, skakanie przez rowy itd. Organizatorzy do stworzenia przeszkód wykorzystują naturę. Nieraz jednak sami stawiają duże, godne podziwu konstrukcje, aby jeszcze bardziej uprzykrzyć życie śmiałkom. Chcąc zakończyć bieg będziesz musiał zmierzyć się z

  • kilkumetrowymi ścianami do „przeskoczenia”,
  • wspinaniem po linie,
  • przeskakiwaniem przez ogromne ognisko,
  • wskakiwaniem do basenu wypełnionego lodowatą wodą,
  • czołganiem się pod zasiekami itp.

Mimo wszystko Runmageddon zdaje się być nieco łagodniejszy niż Katorżnik. Niektóre elementy ma również wzięte z przygotowania żołnierskiego, jak na przykład wspomniane czołganie się pod zasiekami. Ponadto większość wersji Runmageddonu opiera się przede wszystkim na wzajemnej pomocy.

Nie dajesz rady z przeszkodą?

Mogą Ci pomóc inni zawodnicy, jak i wolontariusze. To wszystko sprawia, że bieg (pomimo wkładanego ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego) staje się po prostu dobrą zabawą.

Edycje Runmageddonu odbywają się co jakiś czas przez cały rok w różnych częściach Polski, a nawet na Saharze czy Kaukazie!

W 2019 roku możesz pobiec jeszcze w:

  • Szczecinie 3–4.08
  • Łodzi 18.08
  • Silesia JSW 31.08–1.09
  • Warszawie 14–15.09
  • Kaukazie 21–27.09
  • Gdańsku 28–29.09

Dostępne są różne formuły, które różnią się pomiędzy sobą długością trasy i ilością przeszkód do pokonania. No i oczywiście ceną.

III DZIKI WEEKEND

Dziki weekend to cały festiwal biegowy, który odbywa się w województwie zachodniopomorskim – w Policach, od 16 do 19 sierpnia 2019 roku. Wśród proponowanych formuł są nie tylko standardowe biegi przełajowe, ale także biegi z przeszkodami. Dlatego każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie, szczególnie, że długość tras jest urozmaicona. Jeden z biegów odbywa się nawet w nocy.

Podczas ekstremalnego biegu dzika możesz spotkać na swojej drodze:

  • ściany do przeskoczenia,
  • opony, z którymi będziesz musiał biec przez pewien odcinek,
  • czołgi, pod którymi będziesz musiał się przeczołgać,
  • zjeżdżalnie prowadzące prosto w błoto.

Jak również naturalne przeszkody w postaci przewyższeń, ostrych zbiegów czy koryt rzecznych do przeskoczenia.

Dziki weekend to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim przyjemna atmosfera i dobra zabawa.

IV BIEG CICHOCIEMNYCH

To bieg ku pamięci żołnierzom Cichociemnym. W tym roku w Sochaczewie odbyła się już jego 6-ta edycja.

Trasa prowadzi przez łąki, lasy z dodatkiem przeszkód tych naturalnych, jak i podstawionych przez organizatorów. Niektóre odcinki prowadzą przez wodę, nieraz trzeba przez nią też przeskoczyć, pokonać ostre przewyższenia w błocie, przebiec się wśród sitowia, błota czy też się przeczołgać. Dokładny dystans biegu ustalany jest dopiero na kilka dni przed startem.

Ponieważ bieg cieszy się sporym powodzeniem, to jest bardzo prawdopodobne, że za rok odbędzie się jego kolejna edycja.

Podczas biegów przełajowo-przeszkodowych sprawdzisz nie tylko to, jak sobie radzisz z naturą, ale także z przeszkodami stawianymi przez człowieka. Sprawdzisz swoją psychikę. Z pewnością będziesz mógł dowiedzieć się paru nowych rzeczy o samym sobie.

Najciekawsze biegi przełajowe w 2019 roku

I MARATON SZTAFETOWY SZAKALA

W tym roku odbywa się 14 lipca w Łodzi.

Jak sama nazwa wskazuje bieg jest sztafetą na dystansie maratonu. Każda grupa ma mieć 7 osób, w tym minimum dwie kobiety. Bieg prowadzi wokół stawu, a każdy z uczestników musi go obiec 6 razy. Bieg można porównać do interwałów, ponieważ po każdym jednym przebiegniętym kilometrze następuje długa przerwa podczas której w miarę można odpocząć. Mimo to bieg odbywa się na maksymalnej intensywności. Każdy z uczestników chce dać z siebie wszystko podczas tego jednego kilometra, powtarzanego 6 razy. Współzawodnictwo jest mocne. Dopingu doświadczysz nie tylko od kibiców, ale także od członków Twojej drużyny, dla której dasz z siebie wszystko.

Pomimo iż bieg zalicza się do przełajowych, to podłoże nie jest wymagające. Jest nim udeptana szeroka ścieżka. Gorzej, jeżeli będzie padać deszcz…

II PÓŁMARATON SZLAKIEM BIELIKA

Odbywa się 28 lipca w miejscowości Parpary.

90% trasy to leśne ścieżki. Także musisz być przygotowany na udeptaną ścieżkę z licznymi korzeniami drzew i wystającymi gałęziami, które nieraz mogą Cię „zaczepić”, wzniesieniami i ze zbiegami. Trasa sama w sobie nie jest bardzo ciężka. W biegu bardziej chodzi o wytrwałość i przebiegnięcie dystansu półmaratonu. Kochasz las? Zabieraj się za przygotowanie do półmaratonu w Parparach!

III MARATON WIGRY

Biegi przełajowe 2019
Ten maraton wynagrodzi Twój morderczy wysiłek pięknymi widokami.
Obraz Dariusz Sankowski z Pixabay 

Ta impreza biegowa odbywa się w malowniczych lasach wokół jeziora Wigry. W tym roku start jest przewidziany na 17 sierpnia. Pomimo iż nazwa wskazuje, że jest to maraton, to bieg odbywa się również w wersji krótszej – 13 km i znana jest pod nazwą: Pogoń za bobrem.

Na każdej z tras są przewyższenia (prawie 500 metrów na trasie maratonu) oraz krótki odcinek, który prowadzi drogą asfaltową. Znaczna większość dróg to ścieżki leśne i szutr. Cały trud, który włożysz w bieg będziesz miał wynagrodzony w przepięknych widokach.

IV ULTRAMARATON WOKÓŁ ZALEWU SULEJOWSKIEGO

Ultramaraton zalewu Sulejowskiego odbywa się 21 września.

I już sam dystans jest morderczy.

A jak jest z trasą?

Dominują w nim ścieżki leśne, szutr. Ponieważ bieg odbywa się wokoło zalewu, to na pewno choć raz będziesz musiał wbiec na wydmę czy skarpę. Jednakże główną przeszkodą do pokonania wciąż pozostanie dystans. Dlatego też organizatorzy zadbali o to, abyś mógł wpaść w swój rytm biegowy i cieszyć się pięknymi widokami.

V BIESZCZADZKI WEEKEND BIEGOWY RYSIA

Odbywa się on 19–20 października w Polańczyku.

Możesz pobiec 6 km w wersji nocnej lub 13 czy też 24 km za dnia. Trasa prowadzi przez łąki, szutr, i koło jeziora. Jest malownicza. Jeżeli kochasz Bieszczady i bieganie, to warto to połączyć właśnie w tym biegu. Ponieważ atmosfera będzie jesienna, to musisz być przygotowany na chłodniejsze temperatury.

Biegi przełajowe – który z nich wybrać?

Wybór raczej nie powinien być trudny. Jeżeli obawiasz się brutalności, głębokiego błota i naprawdę ostrych przeszkód, to nie zapisuj się na bieg Katorżnika. Gdy mimo wszystko przeszkody i tory przeszkód Cię pociągają, to na początek spróbuj łatwiejszych formuł Runmageddonu czy też biegu Cichociemnych lub Dzikiego Weekendu.

Natomiast, jeżeli chcesz sprawdzić swoje siły na długim dystansie wśród natury, to wybieraj półmaratony, maratony czy też ultramaratony, których ścieżki biegną przez las, łąki i niewielkie wzniesienia.

Mogą Ci się spodobać:

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

15 03.2024
Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu – jak biegać prawidłowo technicznie?

Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

01 03.2024
Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross – co to jest i jak zacząć biegać z psem?

Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]

08 02.2024
Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem – co daje i jak ją poprawnie wykonać?

Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

18 12.2023
Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu – wszystko co musi o nim wiedzieć początkujący

Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]

15 12.2023
Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Runmageddon – co to jest? Czy ten bieg jest dla Ciebie?

Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]

06 11.2023
Jak często biegać w Twoim przypadku?

Jak często biegać w Twoim przypadku?

Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

28 09.2023
Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni – 10 najbardziej przydatnych dla biegacza

Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

11 09.2023
Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje. 30 wariantów i sposoby na kolejne utrudnienia

Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]

06 09.2023
Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana – jak im zapobiec u biegacza?

Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]

05 09.2023
Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core dla biegacza – by biegać lepiej! 15 ćwiczeń, plan, efekty

Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]

01 09.2023
Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona – 14 najlepszych dla biegacza. W domu, bez sprzętu!

Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]

10 08.2023
Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu. Plan w 5 wersjach dla każdego biegacza

Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]

19 07.2023
Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda dla biegacza – rób go, by biegać zdrowiej, dłużej i szybciej!

Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]

21 06.2023
Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora. Kiedy wynik jest dobry?

Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]

15 06.2023
Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna – jak na niej biegać i czy w ogóle? Zalety i wady

Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]

12 06.2023
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną dla biegaczy – 10 najskuteczniejszych

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]

18 04.2023
Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Runmageddon – jak się do niego przygotować? 9 ćwiczeń i sprawdzone metody

Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

29 03.2023
Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Bieganie. Tętno maksymalne i strefy tętna dla biegacza. Z jakim tętnem biegać?

Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]

29 03.2023
Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Bieganie po siłowni czy przed? Co jest lepsze?

Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]

25 03.2023
Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak szybciej biegać? – 10 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]

21 03.2023
ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

ĆWICZENIA NA NOGI. TRENING WZMACNIAJĄCY MIĘŚNIE NÓG BIEGACZA – 10 ĆWICZEŃ, KTÓRE WYKONASZ W DOMU

Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]

21 03.2023
Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu – ćwiczeNIa NA rozciągANIE nóg DLA BIEGACZY. 14 najlepszych

Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]

02 02.2023
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

30 01.2023
Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Wydolność fizyczna – jak ją poprawić? Sposoby na zwiększenie sportowych możliwości

Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się