Aktywność fizyczna zalecana jest przez wszystkich, zwłaszcza przed dietetyków, lekarzy, […]
22.06.2019
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym wiesz. A czy wiesz, czym tak właściwie jest prawidłowe nawodnienie i co oraz w jakiej ilości powinieneś pić?
Tego właśnie dowiesz z poniższego artykułu. Czytaj dalej, aby przekonać się, jak poprzez odpowiednie przyjmowanie płynów zwiększyć swoją wydajność oraz przeprowadzić bezpieczny i satysfakcjonujący trening, nawet podczas upalnych dni. Co pić po treningu, a co przed i w trakcie? Sprawdź!
Nawadnianie organizmu nie powinno ograniczać się tylko do picia odpowiedniej ilości wody. Na prawidłowe nawodnienie wpływa wiele czynników, z którymi za chwilę się zapoznasz – zobaczysz, co pić podczas treningu, a co przed jego rozpoczęciem. Na początku jednak musisz zdać sobie sprawę, dlaczego to nawodnienie jest tak ważne, szczególnie dla Ciebie – biegaczu.
Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu Twój organizm:
Musisz pamiętać, że sama woda nie dostarczy Ci potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania elektrolitów. Wręcz przeciwnie: spożywanie jej w dużych ilościach może zaburzyć gospodarkę elektrolitową.
Zaburzona równowaga elektrolitowa spowoduje m.in. zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej w komórkach Twojego organizmu, czego następstwem będzie np. zaburzenie przekazywania impulsów nerwowych.
Ale co to wszystko tak naprawdę oznacza?
Oznacza to, że brak elektrolitów, a w szczególności sodu, może spowodować:
Jednym słowem będziesz o wiele bardziej narażony na dostanie udaru cieplnego (dowiedz się więcej o bieganiu w upale), który jest bezpośrednim zagrożeniem Twojego życia.
Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie nie powinno ograniczać się tylko do picia wody. Potrzebne są Ci również niezbędne elektrolity, których dostarczysz sobie m.in. poprzez picie izotoników.
Jednym z kluczowych elementów nawodnienia jest dostarczenie sobie: sodu, potasu, wapnia oraz magnezu. Najważniejszy z nich jest sód, ponieważ to on w największych ilościach ucieka wraz z Twoim potem.
Czy wiesz, że…?
W trakcie bardzo intensywnego wysiłku możesz w 1 litrze potu stracić nawet 2 gramy sodu?
Dlatego, tak ważne jest, aby na zaplanowany długi i intensywny trening brać ze sobą coś, co będzie na bieżąco uzupełniało te tracone zapasy sodu, czyli izotonik.
Poniżej zapoznasz się z paroma wskazówkami, których musisz się trzymać, jeśli chcesz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Często jest tak, że o piciu przypomina się dopiero wtedy, gdy jest się już po treningu, a we znaki daje się mocne pragnienie. A czy wiesz, że odczucie pragnienia świadczy już o niewielkim stopniu odwodnienia? Dlatego trzeba pomyśleć o tym wcześniej i zastanowić się, co pić przed treningiem. W końcu potrzebujesz tej wody w sobie, aby podczas treningu móc się pocić, ochładzać i tym samym chronić przed przegrzaniem. Przestrzegaj więc poniższych wskazówek, szczególnie, jeśli nadeszły upalne dni.
Bieganie po wodzie wypitej przed rozpoczęciem treningu to nie wszystko. Oprócz niej warto sięgnąć również po:
Sięgnij po nie wtedy, jeśli zamierzasz biegać z rana i na pusty żołądek. Izotoniki dla biegaczy pomogą Ci uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach po całej nocy oraz dobrze Cię nawodni.
To recepta na ochłodzenie się i nawodnienie przed bieganiem w upale. Oprócz przyjemnego uczucia chłodu dostarczysz sobie niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Pamiętaj, że smoothie równie dobrze możesz wykonać z bogatych w te składniki warzyw.
Zastanawiasz się, co pić przed treningiem, a tu taka propozycja? Tak, bo woda kokosowa to taki izotonik bez konserwantów. Ponieważ przeważnie zawiera ona nieco mniej sodu niż napój sportowy, to możesz ją trochę dosolić.
Doda Ci energii, szczególnie wtedy, kiedy biegasz wcześnie rano lub zmęczony po całym dniu obowiązków. Nie pij jej jednak w dużych ilościach, by nie doprowadzić do kołatania serca.
Jedna z zasad mówi, żeby podczas biegu pić tylko wtedy, kiedy czuje się pragnienie. Dzięki temu na pewno nie przesadzisz i nie wypijesz zbyt dużej ilości wody. Z drugiej strony, często łatwo jest zignorować odczucie pragnienia. Niektórzy potrzebują jakiegoś konkretnego reżimu, by picie wody podczas treningu wpadło im w nawyk. Tak więc możesz trzymać się jednej z poniższych zasad:
Zwracaj również uwagę na kolor swojego moczu. Gdy jego zabarwienie jest ciemne, oznacza to, że jesteś odwodniony i powinieneś się napić. Mocz powinien mieć kolor słomkowy.
Jeżeli Twój trening jest krótki (trwa mniej niż 50–60 minut) i nie leje się żar z nieba, to odwodnienie Ci nie grozi. Wystarczy, że utracone wraz z potem zapasy będziesz uzupełniał wodą. Jednak co pić w trakcie treningu, który trwa dłużej niż godzinę? Wówczas sięgnij po izotonik, który będzie m.in. uzupełniał tracony sód. Tak więc będzie on odbudowywał nie tylko równowagę elektrolitową, ale także dostarczy Ci energii na dalszy bieg w postaci węglowodanów.
Co lepiej pić podczas treningu: wodę czy izotonik? Wybór powinien być dostosowany do wysiłku na trasie. Picie podczas biegania powinno być jednak zawsze przemyślaną decyzją.
Nawet jeśli już wiesz, co pić podczas treningu, musisz jeszcze pamiętać, by nawadniać się w odpowiedni sposób. Picie duszkiem nie pomoże Ci ani w gaszeniu pragnienia, ani w odpowiednim nawodnieniu. Wtedy każdy napój dla biegaczy szybko przez Ciebie przeleci i nie zdąży się „zadomowić” w Twoim organizmie. Ponadto taka metoda obciąża pracę serca i przyczynia się do wypłukiwania minerałów.
Dlatego też pij często po parę łyków, tak aby w ciągu godziny nie przyjąć więcej niż od 0,2 do 0,4 l płynów.
Nawet jeśli pamiętałeś o tym, co pić w czasie treningu, długie rozbieganie oznacza obciążenie dla Twojego organizmu. Najlepiej zmierzyć, ile wody dokładnie straciłeś. Aby to zrobić, zważ się nago przed oraz po treningu. Ilość utraconych kilogramów powie Ci, o ile masz uzupełnić zapas płynów. Tak więc 1 kg w dół będzie dla Ciebie informacją, że musisz przyjąć co najmniej 1 l płynów. Trzymaj się przy tym zasady wymienionej powyżej: przyjmuj na godzinę do 400 ml. Oznacza to, że ten utracony litr będziesz uzupełniać w ciągu 2–3 godzin.
Pomoże schłodzić rozgrzany organizm po dużym wysiłku oraz podczas upałów. Ponadto uzupełni uszczuplone zapasy glikogenu w mięśniach i dostarczą dużo cennych minerałów. Sok po treningu to zdrowy i naturalny wybór.
Sięgnij po niego do godziny po odbytym treningu, jeśli w ciągu kolejnych 48 godzin planujesz następny intensywny bieg. Pozwoli Ci na szybsze odbudowanie energii potrzebnej mięśniom podczas kolejnego treningu. Dostarczy również potrzebne minerały i przyczyni się do lepszego nawodnienia. Tak więc, jeśli nie masz czasu, by po treningu robić sok warzywny czy owocowy, to izotonik dla biegaczy będzie równie dobrym, szybkim sposobem na nawodnienie.
Jeśli nie masz nietolerancji laktozy, to takie kakao będzie nie tylko porządną dawką białka, ale również węglowodanów. Ponadto, zimne mleko nieraz gasi pragnienie lepiej niż woda.
Tak więc dbaj o to, aby mieć przy sobie coś dobrego i odpowiedniego do wypicia. Lecz nie przesadzaj też w drugą stronę. Jeżeli po odbytym treningu ważysz więcej niż przed, oznacza to, że podczas niego przyjąłeś zbyt dużą ilość płynów.
Nawadnianie organizmu przy wytężonym wysiłku fizycznym, a takim jest bieganie, to poważna sprawa. Twoje ciało czasami będzie dawać Ci sygnały, że potrzebuje dodatkowych płynów, ale sam musisz pamiętać, by zawsze mieć napoje dla biegaczy pod ręką. Woda, izotonik i sok to podstawa, ale z powyższymi poradami będziesz wiedzieć, jak i co pić podczas biegania w każdych warunkach. Liczą się bowiem nie tylko płyny, ale także inne substancje, które stracisz w czasie treningu – trzeba je regularnie uzupełniać. Odpowiednie nawodnienie to lepsze efekty i mniejsze zmęczenie po bieganiu. Warto o tym pamiętać.
Mogą Ci się spodobać:
Aktywność fizyczna zalecana jest przez wszystkich, zwłaszcza przed dietetyków, lekarzy, […]
Słyszałaś to powiedzenie, że poród to maraton? Jest to bardzo […]
Trening biegacza i biegaczki może się na dłuższą metę znacząco […]
Kochasz bieganie i naturę? Mamy dla Ciebie doskonały pomysł na […]
Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie – biegają […]
Przyglądałeś się kiedyś sprinterom i biegaczom długodystansowym? Mają mocno wyrzeźbione […]