Możliwość dbania o kondycję i sylwetkę niezależnie od tego, co […]
20.05.2019
Słuchawki do biegania mogą bardzo skutecznie popsuć całą przyjemność płynącą z treningu, jeśli są źle dobrane. To bardzo irytujące, gdy wciąż jedna z słuchawek Ci wypada, albo na zmianę: jedna i druga. Gdy uszy od nich po prostu bolą, lub też gdy muzykę zagłusza szum poruszającego się wraz z Tobą kabla, lub całych słuchawek.
Każdy też ma nieco inne preferencje co do słuchawek, dlatego też Tobie będzie pasowało co innego niż koledze, czy koleżance . Tu dowiesz się: jakie typy słuchawek nadają się do biegania, jakie są ich wady i zalety, oraz czym kierować się przy wyborze najlepszych dla siebie słuchawek.
A jakie słuchawki do biegania są najlepsze – bezprzewodowe, nauszne, a może jeszcze inne? Sprawdź sam!
Aby mniej więcej wiedzieć, czym masz się kierować przy wyborze najlepszych dla Ciebie słuchawek do biegania, to musisz odpowiedzieć sobie na poniższe pytanie:
Co mi najbardziej przeszkadza w słuchawkach do biegania podczas treningu?
Rodzaj słuchawek wybierzesz w zależności od tego, co Cię najbardziej irytuje w takich słuchawkach. Ponadto podczas kupna i tak powinieneś wziąć pod uwagę takie cechy słuchawek dla biegaczy, jak:
SŁUCHAWKI DOUSZNE DO BIEGANIA
To takie, które są na poziomie wysokości małżowiny usznej, a więc dosyć płytko w uchu. Są niewielkie, lekkie i mają płaski kształt. Dla koneserów muzyki jakość dźwięku pozostawi nieco do życzenia (szczególnie te z niższej półki cenowej). Z drugiej zaś strony nie wygłuszają hałasu otoczenia. Bardzo łatwo też wypadają z ucha, więc warto kupować takie, które mają dodatkowe wsparcie, czy zauszniki, które zapobiegną ich ciągłemu wypadaniu. Dodatkowo decydując się na takie słuchawki warto przymierzyć parę modeli, aby dobrać te, które są odpowiednio wyprofilowane pod Twoje ucho, co dodatkowo je będzie utrzymywać podczas biegu na swoim miejscu.
Słuchawki douszne wybierz wtedy, gdy:
SŁUCHAWKI DOKANAŁOWE DO BIEGANIA
Wchodzą one już do kanału usznego, przez co i lepiej się trzymają i o wiele bardziej wygłuszają. Dzięki temu będziesz odsłuchiwał muzykę o wiele ciszej niż robiłbyś to w słuchawkach dousznych. A więc chronisz swój słuch. Zakończone są nakładkami, których wielkość możesz dopasować do wielkości swojego kanału usznego. Tym samym możesz wybrać mniejsze nakładki, które będą mniej wygłuszać otoczenie, choć też gorzej będą się trzymać w uchu.
Słuchawki dokanałowe wybierz, gdy:
SŁUCHAWKI NAUSZNE DO BIEGANIA
Bez wątpienia dają dobrą jakość dźwięku i wygłuszenie. Z drugiej zaś strony mają wątpliwą przydatność podczas biegania. Są ciężkie i będą przesuwały się po głowie i łatwo z niej spadały.
Całe szczęście na rynku znajdziesz też słuchawki z „pałąkiem”, który jest o wiele cieńszy, a słuchawki o wiele lżejsze od tradycyjnych słuchawek nausznych. Pałąk ten możesz mieć również dobrze oparty o szyję lub na głowie. Zależy to od tego, co będzie dla Ciebie wygodniejsze. Na pałąku tym będziesz miał zapewne również dostęp do obsługi telefonu, jak i słuchawek.
Wybierz słuchawki nauszne do biegania, gdy:
Wybór odpowiedniego dla siebie rodzaju słuchawek to nie wszystko. Musisz wziąć też pod rozwagę poniższe dodatki i ulepszenia i postanowić co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
SŁUCHAWKI Z ZAUSZNIKAMI DO BIEGANIA
Zauszniki to dodatkowe zabezpieczenie przed wypadaniem słuchawki dousznej / dokanałowej z ucha. Taki zausznik również musi być dopasowany do Twojego ucha. Nie może być za duży, ani za mały. Dlatego też kobiety powinny wybierać te, które zostały wyprodukowane z myślą o nich, aby zauszniki były odpowiednio mniejsze. Zwróć też uwagę, czy takie zauszniki nie spowodują u Ciebie obtarć. Jeśli masz wrażliwe te miejsca, to lepiej wybierz inne słuchawki z zabezpieczeniami.
SŁUCHAWKI Z ZABEZPIECZENIAMI DO BIEGANIA
Mają dodatkowe zabezpieczenie, najczęściej w formie niewielkiego „haczyka”, który przytrzymuje słuchawkę w małżowinie usznej. Na ile dobrze się ono sprawdza? Tu musisz sam popróbować, czy lepiej będzie Ci odpowiadać tak niewielkie zabezpieczenie, czy może jednak warto postawić na zauszniki.
BEZPRZEWODOWE SŁUCHAWKI DO BIEGANIA (BLUETOOTH)
Bezprzewodowe słuchawki do biegania nie mają kabla! Nic nie krępuje Twoich ruchów. Nie wyszarpiesz sobie przez przypadek nagle ruchem ręki słuchawki. To jest w nich najlepsze. Jeżeli irytuje Cię, gdy podczas biegania słyszysz w uchu każde najmniejsze uderzenie kabla o rękę, czy inną część twojego ciała, a może ubrania, to koniecznie rozważ zakup słuchawek bezprzewodowych. Oczywiście są one odpowiednio droższe. Natomiast możesz je już dostać od nieco, ponad 100 złotych.
Jak wyglądają?
Są to po prostu dwie małe słuchaweczki połączone tylko ze sobą nawzajem. Te najdroższe nie mają nawet tego połączenia. Po prostu wkładasz dwie takie małe pchełki do uszu, a na nich masz również „panel sterowania”. Jednak zdecydowana większość ma kabelek, lub „pałąk” łączący słuchawki ze sobą, gdzie też znajdują się odpowiednie przyciski do sterowania głośnością itp.
Słuchawki bezprzewodowe BT zasilane są na baterię i w zależności od modelu wytrzymuje ona ok 2-6 godzin. Także musisz przed biegać pamiętać o tym, aby bateria była naładowana. Niektórzy producenci wyszli jeszcze naprzeciw zapotrzebowaniom tworząc dla nich małe, lekkie pudełka, które odgrywają rolę powerbanku. Gdy planujesz dłuższy bieg niż żywotność baterii, a nie możesz się obejść bez muzyki, to zawsze możesz taki powerbank schować do plecaka biegowego, czy nerki (jeżeli Ci nie szkoda na niego przeznaczać miejsca).
Jak już nazwa pokazuje, łączność odbywa się za pomocą Bluetooth. Pozwolą Ci one łączyć się z telefonem, sterować łatwo muzyką i głośnością, a nawet odbieraniem telefonów.
SŁUCHAWKI Z PULSOMETREM DO BIEGANIA
Niewygodnie jest Ci biegać z pasem napiersiowym, a chcesz robić trening w odpowiednim zakresie tętna? Spróbuj słuchawek z pulsometrem. Taki pulsometr najczęściej jest w słuchawkach bezprzewodowych z Bluetooth. Jest ich na rynku coraz więcej, co też oznacza, że są też coraz dokładniejsze i lepsze w pomiarach.
Wybierając dla siebie odpowiednie słuchawki przymierz choć parę z nich. Mając je w uszach, czy też na uszach poskacz z nimi, przebiegnij się i sprawdź, czy szybko stają się dla Ciebie niewyczuwalne, odpowiada Ci jakość dźwięku, nie wypadają z ucha, oraz czy mają funkcje i cechy, na których Ci zależy. Nie kieruj się tym co poleca Ci znajomy, póki sam tego nie wypróbujesz. Każdemu w końcu odpowiada co innego i za inną cenę.
Mogą Ci się spodobać:
Możliwość dbania o kondycję i sylwetkę niezależnie od tego, co […]
Dobry zegarek do biegania to podstawa. Wie o tym każdy […]
W zdrowym ciele zdrowy duch, a nic nie działa tak […]
Odrobina szaleństwa – oczywiście w bezpiecznej dawce – może zachęcić […]
Prezent dla biegacza kupić niełatwo – zwłaszcza, gdy sami jesteśmy […]
Każda aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, ale […]