Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Jakie mają być buty do biegania na bieżni?

18.04.2019

Jakie mają być buty do biegania na bieżni?

Jakie mają być buty do biegania na bieżni?

Bieganie po bieżni wymusza na Tobie nieco inny ruch, niż wtedy kiedy biegasz w terenie, czy po asfalcie. Bieżnie również zazwyczaj mają już dobrą amortyzację, a nawet te najtwardsze z nich i tak będą bardziej miękkie niż asfalt i chodnik, czy ubita trasa wśród skał. Tak więc bieganie po bieżni znacząco się różni od biegania w terenie, czy w mieście. Dlatego też należy odpowiedzieć sobie na pytanie:

Czy buty, w których biegam na co dzień będą odpowiednie na bieżnie, czy też potrzebuję czegoś innego?

A jeżeli jesteś początkujący i dopiero chcesz zacząć bieganie właśnie od biegania na bieżni, to lepsze będzie pytanie:

Jakie mam wybrać buty do biegania na bieżni?

Czytaj dalej, aby móc odpowiedzieć sobie na pierwsze, czy też drugie pytanie.

Jakie powinny być buty do biegania na bieżni?

  • Lekkie, ponieważ dadzą Ci wtedy większy komfort biegu.
  • Cholewka ma być z przewiewnego materiału, aby zapobiegać przegrzewaniu się stopy.
  • Zewnętrzna podeszwa musi mieć dobrą przyczepność, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo podczas treningu na bieżni i chronić przed spadnięciem z niej. Pamiętaj, że tarcie pomiędzy bieżnikiem / powierzchnią taśmy, a podeszwą jest mniejsze, niż pomiędzy chodnikiem, asfaltem.
  • Powinny dawać ochronę Twojej stopie, ponieważ to na niej lądujesz, dlatego też but powinien mieć amortyzację właśnie w tym miejscu.
  • Amortyzacja ta nie powinna być też zbyt duża. Zasadniczo potrzebujesz na bieżni mniejszej amortyzacji, niż w butach asfaltowych. Dlaczego? Tak jak było to wspomniane już u samej góry: nawet najtwardsza bieżnia jest bardziej miękka niż drogi biegowe w miastach.
  • Profil buta powinien być niski, czyli o małym spadku pomiędzy piętami i palcami.
  • Powinny być specjalnie dopasowane do ciągłego i płynnego ruchu jaki się wykonuje właśnie na bieżni.

Buty do biegania po bieżni, a typ Twojej stopy

Ponieważ ruch na tej maszynie jest jednostajny, Twoje stopy za każdym razem, gdy lądują na tej gładkiej powierzchni robią w to charakterystyczny dla Ciebie sposób (w przeciwieństwie do biegania w terenie). Aby odpowiednio dobrać but do swojej stopy, to najpierw musisz się dowiedzieć, czy jesteś pronatorem, supinatorem, czy też Twoja stopa po prostu jest neutralna.

PRONATOR

To osoba, która obraca stopę do wewnątrz podczas biegu, jak i również chodu. A więc wykonując krok kładzie piętę na ziemi, a następnie kładąc resztę stopy wykonuje rotacje stopy do wewnątrz. Pronacja występuje u każdego. Może być tylko zbyt duża, lub zbyt mała. Jeżeli w efekcie końcowym prawie cała stopa (na szerokość) ma kontakt z podłożem, to oznacza, że jesteś nadpronatorem i ruch stopy nie jest dobry, a Ty podczas biegu możesz szybko ulec kontuzji.

SUPINATOR

Robi na odwrót. Zewnętrzna krawędź stopy ma kontakt z podłożem. Czyli to osoba, która pronuje za mało.

NEUTRAL

To stopa prawidłowa, która jest odpowiednio wysklepiona. A ciężar ciała jest odpowiednio rozprowadzony począwszy od pięty, po palce.

Stopa u góry: neutralna,
Stopa w środku: supinator,
Stopa na dole: nadpronator

Jak rozpoznać jaki się ma typ stopy?

Są na to dwa proste sposoby. Oto one:

I TEST STARYCH BUTÓW

Weź stare, wciąż używane buty (najlepiej te biegowe) i spójrz na nie od tyłu. Gdy widzisz, że podeszwa po wewnętrznej stronie jest o wiele cieńsza, niż ta po zewnętrznej, to znak, że jesteś (nad)pronatorem. Starta podeszwa w okolicy pięty i dużego palca będzie oznaczała stopę neutralną.

II TEST WODNY

Weź kartkę papieru (a4) i połóż ją na ziemi. Zamocz stopę i mokrą połóż na kartce, tak aby zrobić odcisk. Jednocześnie zrób to w sposób naturalny, w taki jaki chodzisz / biegasz. Jeżeli na Twojej kartce pojawi się:

  • szeroki odcisk stopy, która po stronie wewnętrznej ma małe wcięcie, lub go w ogóle nie ma, to będzie znaczyło, że jesteś nadpronatorem – masz płaskostopie, cz też niskie podbicie stopy.
  • Gdy zaś to wcięcie będzie bardzo duże, tak, że powstała linia łącząca stopę z małym palcem będzie cienka, to będzie oznaczało, że jesteś supinatorem (czyli za mało pronujesz stopę)- masz wysokie podbicie stopy.

Opcja pośrednia to neutral.

Buty do biegania po bieżni dla (nad)pronatora powinny mieć po wewnętrznej stronie system podtrzymujący (motion-control), wyprofilowany tak, by podnosić stopę na środku wewnętrznej krawędzi. Te buty będą nieco cięższe i sztywniejsze.

Gdy Twoja stopa jest neutralna, lub też jesteś supinatorem to możesz stosować buty neutralne, które będą dedykowane do danej powierzchni. Z tymże dla supinatorów będą lepsze miękkie, elastyczne buty z systemami amortyzującymi.

Porównanie cech butów do biegania na bieżni, z terenowymi i asfaltowymi:

Buty do bieżniButy do terenu (podłoże )Buty do terenu (podłoże twarde)Buty szosowe
AmortyzacjaSzczególnie na pięcie. Nie powinna być za duża, ponieważ już sama bieżnia posiada amortyzację.Niewielka.Tak.Tak.
But dostosowany do typu stopyTak.Niekoniecznie.Niekoniecznie.Tak.
PodeszwaW miarę miękka. Ma gwarantować dobrą przyczepność do taśmy bieżni.Miękka i wykonana z materiału przypominającego gumę.Sztywniejsza i wytrzymała, aby podczas kontaktu z twardą nawierzchnią się nie ścierała.Elastyczna, a jednocześnie wytrzymała podeszwa, która nie zetrze się od razu po kontakcie z twardą nawierzchnią.
BieżnikNie jest potrzebny agresywny bieżnik. Wystarczą płytkie wypustki.Z wysokimi, luźno rozmieszczonymi kołkami.Z gęsto rozmieszczonymi, płytszymi wypustkami o większej średnicy niż w butach do terenu miękkiego.
Nie jest potrzebny agresywny bieżnik. Wystarczą płytkie wypustki.
InneCholewka musi być z przewiewnego materiału.Membrana przydaje się podczas biegu w śniegu, czy w deszczu. Chroni przed dostaniem się wody i wilgoci.
Są dodatkowo wzmocnione z przodu przy palcach, co chroni w razie ewentualnych uderzeń o kamienie.
Specjalny system wiązania trzymający stopę i śródstopie.

Cholewka musi być z przewiewnego materiału.

Jeżeli idziesz biegać na bieżni bardzo sporadycznie, to oczywiście nic się nie stanie jak ten jeden raz włożysz swoje buty do biegania po asfalcie, czy też buty do biegów terenowych. Natomiast jeżeli wiesz, że będziesz częściej zaglądał na siłownie i wchodził na bieżnik, wtedy ze względu na swoje zdrowie zadbaj o nieco inne odpowiednie buty. Takie, które mają przewiewną cholewkę, są dopasowane do typu Twojej stopy, zapewnią Ci odpowiednią przyczepność do bieżnika, oraz amortyzację w miejscu stopy.