Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • English
  • Polski
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Stanik do biegania – czy jest konieczny? Jaki biustonosz do biegania wybrać?

Stanik do biegania – czy jest konieczny? Jaki biustonosz do biegania wybrać?

Data aktualizacji 17.04.2019

Przeczytasz w 7 minut

Stanik do biegania – czy jest konieczny? Jaki biustonosz do biegania wybrać?

Stanik do biegania jest Ci niezbędny. Bez względu na to, czy biegasz rekreacyjnie, czy przygotowujesz się do startów. Nieważne również czy masz mały, czy duży biust, ponieważ każdy z nich potrzebuje odpowiedniej ochrony i stabilizacji podczas wstrząsów, jakie fundujesz mu biegając.

W tym artykule dowiesz się za co odpowiada dobry biustonosz do biegania, jak powinien wyglądać, oraz jak wybrać ten właściwy dla siebie.

Stanik do biegania – po co go nosić?

Odpowiednio dobrany biustonosz do biegania zapobiegnie: bólom głowy, ramion, karku, szyi. Ponadto zadba, aby włókna kolagenowe obecne wewnątrz piersi, jak i na skórze nie były za bardzo rozciągane. Będzie stabilizował piersi, wyeliminuje wstrząsy i ich ruch. Oznacza to, że sportowy stanik do biegania nie pozwoli na to, aby Twoje piersi straciły jędrność i były obwisłe.

biustonosz do biegania

Pamiętaj również, że co się stało, to się nie odstanie. Jeżeli jesteś początkująca i chcesz zainwestować w stanik biegowy nieco później, jak już sobie zasłużysz, czy będziesz chciała biegać regularnie, to musisz wiedzieć, że naprawdę w tej kwestii nie warto zwlekać. Już pierwsze treningi mogą doprowadzić do bolesności i opuchnięcia piersi. To co zostało już rozciągnięte, nie wróci do swojej poprzedniej formy. Dlatego zadbaj o stanik do biegania już na samym początku.

Oto dlaczego małe piersi również potrzebują dobrze dobranego biustonosza do biegania:

To nie prawda, że dużym biustom stanik do biegania jest bardziej potrzebny, niż tym o małym.

Jesteś posiadaczką małego biustu?

Nie daj się zwieść ogólnym przekonaniom i kolorowym topom. Pomimo, że może Twoje piersi nie są duże to i tak potrzebują odpowiedniej stabilizacji!

Podczas biegania biust przemieszcza się razem z Tobą: w górę i w dół. W zależności od rozmiaru biustu ruch ten jest mniejszy lub większy, lecz zawsze występuje! I tak:

  • dla piersi o rozmiarze miseczki A brodawka sutkowa może przemieszczać się o 40 mm
  • wraz z większymi piersiami obszar wychylenia brodawki sutkowej podczas ruchu wzrasta i dla sporego biustu może on wynieść ok 9 – 14 cm.

Jak więc widzisz już nawet te 40 mm wychylenia jest niezdrowe dla piersi. Wystarczy przebiec tylko 1 km, a Twoje piersi wykonają ruch o wartości 40 m. To dla nich naprawdę sporo.

I mimo, że może nie czujesz jak on się porusza i nie przeszkadza Ci podczas biegania, to i tak traci w ten sposób jędrność. Ciągłe wstrząsy mogą doprowadzić do jego bólu, a nawet opuchnięcia. Dlatego też zadbaj o dobór dobrego biustonosza do biegania tak samo, jak koleżanka z obfitym biustem.

Nie sugeruj się też powszechnymi opiniami, że wystarczy Ci zwykły, ładny, kolorowy top. On nie podtrzyma Twoich piersi. Dlatego pozostaw sobie go na dni, w których masz zaplanowany stretching.

Masz duży biust?

Jak widzisz koleżanki o mniejszych piersiach powinny przykładać dużą uwagę przy doborze stanika sportowego. To Ty powinnaś tak samo mocno, lub bardziej skupić się i znaleźć odpowiedni biustonosz.

CZY WIESZ, ŻE…?

Odpowiednio dobrany biustonosz do biegania znacznie poprawi technikę Twojego biegu? Pozwoli Ci na wykonywanie pełnego zakresu ruchu ramionami.

Jaki powinien być stanik sportowy do biegania?

Najlepsze staniki do biegania to te z wydzielonymi miseczkami. Warto też przemyśleć obecność fiszbin, bo to one poprawiają stabilizację, a dodatkowo ładnie kształtują biust. W końcu podczas biegania też chcesz się ładnie prezentować.

I PAS TO PODSTAWA

Pas pod biustem ma stabilizować i utrzymywać ciężar piersi. Im większy biust, tym musisz mieć szerszy pas. Nie może on być luźny. Ma ciasno okalać Twój obwód. Natomiast jeżeli zostawia odcisk, to wtedy jest za ciasny. Musisz móc w nim swobodnie oddychać.

Robiąc przymiarki zrób parę podskoków, podnieś ręce do góry, zrób nimi wymachy. W żadnym z tych przypadków pas nie może się przemieszczać. Twoje piersi również. Materiał, który jest wewnątrz pasa powinien być miękki i przyjemny dla skóry. To wszystko ma Cię ochronić przed obtarciami i dyskomfortem podczas biegu.

II SZEROKIE RAMIĄCZKA DLA TWOJEGO KOMFORTU

Szerokie ramiączka lepiej będą stabilizować miseczki. Ponadto będą one również bardziej wygodne. Weź pod uwagę, aby ich materiał również był delikatny dla Twojej skóry. Najlepiej, aby miały one regulację długości. Regulacja długości bardzo się przydaje w asymetrii piersi. Pozwalają na dopasowanie miseczki do mniejszej piersi.

Pamiętaj: ramiączka nie służą do podciągania biustu do góry! Owszem ich zadaniem jest stabilizacja, lecz nie podtrzymywanie – za to odpowiedzialny jest pas.

Uważaj również, aby ramiączka nie były wykonane ze śliskiego materiału. Może to powodować ich samoistne luzowanie się przy haftkach regulujących podczas ruchu ramion.

III JAK NAJMNIEJ SZWÓW

Tak. Szwy mogą obcierać i odbierać radość z biegania. Zwróć uwagę na to, jak są wykonane szwy, jaka nić została użyta. Czy nie będą drażnić Twojej skóry?

IV ROLA MISECZEK

Miseczki mają być całkowicie wypełnione piersiami. Nie pozwól na zbędny luz, bo wtedy piersi będą miały miejsce na ewentualny ruch, któremu chcesz właśnie zapobiec. Zbierz ciało spod pach i również umieść go w miseczkach.

Nie pozwól, by piersi wystawały z miseczek, tworząc…no cóż po prostu drugie piersi. Nieraz na zdjęciach modelki mają właśnie źle dobrane miseczki, ponieważ ich piersi się w nich nie mieszczą i tworzą fałdę nad miseczkami. Tak nie może być, tego unikaj. Jeżeli tworzy Ci się taka fałdka, to jest to oznaka za małych miseczek. Może i wygląda to sexy, lecz jest niezdrowe dla piersi, szczególnie podczas biegania!

V POSTAW NA ODDYCHAJĄCY MATERIAŁ

Taki materiał zapobiegnie nadmiernej potliwości piersi. Powinien on również odprowadzać wilgoć na zewnątrz. A więc odpada stanik bawełniany.

Dlaczego?

Bawełna nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Jeżeli Twoje piersi się spocą, to będziesz biegać w mokrym staniku, co może doprowadzić do bólu piersi. Jeżeli masz piersi pełne mleka tym bardziej powinnaś unikać ziębienia piersi przepoconym stanikiem. To jest prosta droga do bardzo nieprzyjemnych zastojów pokarmu i stanów zapalnych.

stanik sportowy do biegania

Jaki ma być biustonosz do biegania dla karmiących?

Jeżeli biegasz w okresie kiedy karmisz dziecko, to zapewne będziesz musiała na ten czas zaopatrzyć się w nowy stanik. Ten sprzed ciąży nie spełni już swojej roli, bo będzie za mały. Niestety musisz pogodzić się z tym, że jak już skończysz karmić, to czeka Cię ponowna zmiana biustonosza do biegania.

Ale do rzeczy. Czy wiesz na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę wybierając stanik do biegania dla karmiących piersi?

  • biustonosz ma mieć sztywną miseczkę,
  • ma otulać biust i
  • pod żadnym pozorem nie może go spłaszczać (tak, jak zazwyczaj robią to topy)

A więc zapamiętaj: zero stabilizacji poprzez spłaszczanie. Ta technika nie odbije się korzystnie na Twoich gruczołach mlekowych pełnych (lub mniej pełnych) pokarmu.

Jak dobrać stanik biegowy?

Aby dobrać odpowiednio biustonosz do biegania kieruj się poniższymi wskazówkami:

  • Zmierz obwód pod biustem. Metr krawiecki ma iść równolegle do podłoża.
  • Zmierz obwód w najszerszym miejscu biustu. Najlepiej zrób to na gołej skórze. Metr krawiecki również musi iść równolegle.
  • Zapisz sobie dane wymiary, oraz odejmij od obwodu biustu obwód pod biustem. Wynik porównaj ze specjalnymi tabelkami, które są w każdym sklepie internetowym ze stanikami, lub przekaż je brafitterce ze sklepu.
  • Musisz również wiedzieć, że biustonosz do biegania należy kupować o rozmiar mniejszy, niż ten, który Ci wyszedł z pomiarów i obliczeń.

Gdy już przymierzasz proponowane modele, które mogą na Ciebie pasować, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • W dobrze dobranym i wyregulowanym staniku pas musi iść prosto. Nie może się na plecach wyginać w łuk ku górze – jest to oznaką zbyt krótkich ramiączek. By sprawdzić, czy faktycznie jest to odpowiednio wyregulowane, zrób test.

TEST DOBRZE DOBRANEGO BIUSTONOSZA:

Opuść ramiączka na ramiona. Piersi nie mogą się przesunąć w dół. Mają pozostać w miejscu, tak samo pas. Gdy tak jest to znaczy, że pas odpowiednio podtrzymuje piersi.

  • Nowy stanik powinien idealnie pasować, gdy jest zapięty na środkową haftkę.
  • Dobrze leżące miseczki nie mogą się marszczyć.
  • Wybierając biustonosz z fiżbinami mostek powinien przylegać do Twojej klatki piersiowej. Nie może jednak jej uciskać, ponieważ spowoduje to ból i obtarcia w tym miejscu.

Robiąc zakupy i przymiarki pamiętaj, że należy się od razu zaopatrzyć w dwa modele. Biustonosz sportowy nie powinien być używany dzień po dniu. On również potrzebuje czasu na regenerację, a właściwie to włókna, z którego jest wykonany potrzebują odpocząć od obciążeń, które zafundowały im Twoje piersi podczas biegania. Dlatego jeżeli ćwiczysz dzień po dniu, powinnaś mieć więcej niż jeden biustonosz do biegania.

Wybierając swój pierwszy sportowy stanik do biegania najlepiej udaj się do salonu, w którym pomoże Ci brafitterka. Od niej dowiesz się na co należy zwracać szczególną uwagę. Ponadto dobierze do Ciebie odpowiedni biustonosz. Po takich zakupach w przyszłości łatwiej bezie Ci kupić sobie dobry biustonosz do biegania przez internet.

Mogą Ci się spodobać:

27 03.2024
Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe?

Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]

22 03.2024
Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Jogging – co to? Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]

12 03.2024
Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Bieganie po górach zimą. Porady i wskazówki

Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]

04 03.2024
Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać – poradnik i plany na start

Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki pokochaniu aktywności? […]

27 02.2024
BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA – jak pomaga biegaczom?

BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]

08 02.2024
Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging – co to jest i jak biegać tą metodą?

Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]

31 01.2024
30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

30 ciekawostek o bieganiu do zarzucenia w towarzystwie

Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]

19 01.2024
Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa? Oszczędzaj czas i pieniądze!

Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]

27 12.2023
Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Mroźne Pasje: TOP 5 Zimowych Dyscyplin Sportowych

Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]

22 12.2023
Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Jaki wybrać rowerek dla 3-4 latka – poradnik

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]

21 12.2023
Sauna – właściwości prozdrowotne

Sauna – właściwości prozdrowotne

Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]

20 12.2023
Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Efekty biegania – co możesz osiągnąć?

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

23 11.2023
Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe – jak je robić?

Zdjęcia sportowe to jedna z najistotniejszych kategorii sztuki fotograficznej. Jest […]

20 11.2023
Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia – skąd bierze się osłabienie i co z nim zrobić?

Uczucie zmęczenia czasem towarzyszy każdemu – co jednak, jeśli uderza […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

03 11.2023
Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać dla pełnej regeneracji?

Ile powinno się spać, by organizm miał szansę na pełną […]

20 10.2023
Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

Co daje sport? 10 zalet uprawiania go i kibicowania

O tym, co daje sport, można pisać książki – a […]

05 10.2023
Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup – jak powinien o niego dbać biegacz?

Zdrowy kręgosłup przez całe życie – marzenie, które może się […]

03 10.2023
Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka – co robić? Poradnik powrotu do sprawności

Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego […]

26 09.2023
Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Jak wzmocnić serce? Poradnik – bo zdrowe serce to silnik biegacza!

Biegasz? Kochasz ten sport i nie wyobrażasz sobie bez niego […]

21 09.2023
Joga dla biegaczy — na czym polega?

Joga dla biegaczy — na czym polega?

Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]

04 09.2023
Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma?

Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]

01 09.2023
Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Dlaczego warto biegać? 5 korzyści dla zdrowia płynących z biegania!

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]

01 09.2023
Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Rola regeneracji w treningu biegowym: Sen, masaż, rozciąganie

Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]

31 08.2023
Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – czy bieganie na pewno Ci je da?

Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]

30 08.2023
Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

Cytaty o bieganiu. 10 wypowiedzi, które dodadzą Ci skrzydeł

O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]

25 08.2023
16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

16 rzeczy, których lepiej nie mówić do biegacza

Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]

22 08.2023
Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Ochrona butów sportowych przed zużyciem – sprawdzone triki

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]

14 08.2023
Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Czy strój do ćwiczeń może być kobiecy?

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się