Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Gdzie biegać w Krakowie? – 6 najlepszych krakowskich tras biegowych

28.03.2019

Gdzie biegać w Krakowie? – 6 najlepszych krakowskich tras biegowych

Gdzie biegać w Krakowie? – 6 najlepszych krakowskich tras biegowych

Może się wydawać, że w wielkich miastach ciężko jest znaleźć trochę odpowiedniej przestrzeni, do tego, by pobiegać. Nic bardziej mylnego. Każdy znajdzie coś dla siebie. W tym artykule właśnie dowiesz się, gdzie znajduje się Twoja ścieżka biegowa w Krakowie.

Gdzie biegać w Krakowie?

Gdzie biegać w Krakowie – trasy asfaltowe z ewentualną możliwością wybrania również trasy gruntowej.

KRAKOWSKIE BŁONIA – pętla 3,5 km

To jedna z najbardziej popularnych tras krakowskich biegaczy. Trzeba się liczyć z tym, że w ciepłe, wiosenne, letnie, czy jesienne wieczory jest nieco zatłoczona. W szczególności, że znajduje się ona nieopodal akademików studenckich. W około olbrzymiego, zielonego terenu jest poprowadzona droga asfaltowa dla przechodniów i rowerzystów o długości 3,5 km. Całość została oświetlona, dzięki czemu nie musisz brać własnej latarki po zmroku.

Jeżeli preferujesz biegać po ścieżkach gruntowych, to możesz wejść na teren samych Błoni i biec, wydeptaną już przez wielu biegaczy, ścieżką wzdłuż asfaltu.

Krakowskie Błonia wybierz, wtedy gdy:

 • mieszkasz w akademikach AGH,
 • chcesz robić pętle, tak by móc przedłużać bieg o kolejne okrążenie, a tym samym nie oddalać się za bardzo od miejsca zamieszkania, czy linii tramwajowej,
 • mieszkasz nieopodal rynku, Cracovii, w Bronowicach, czy Woli Justowskiej,
 • chcesz mieć możliwość wydłużenia biegu o trasę gruntową biegnącą wzdłuż rzeki Rudawa.

BULWARY WZDŁUŻ WISŁY – trasa prosta 6,5 km.

To urokliwa trasa wzdłuż Wisły z widokiem na Wawel. Nieraz jest bardziej oblegana niż Krakowskie Błonia w szczególności na wysokości Zamku Królewskiego na Wawelu. Trzeba się liczyć z licznymi turystami. Bieg można rozpocząć już od Salwatoru na wysokości „Hotel Niebieski” i biec aż do Kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika. Całość trasy obejmuje:

 • bulwar Rodła,
 • bulwar Czerwieński,
 • bulwar Kurlandzki,
 • bulwary na Dąbiu

i ma aż ok 6,5 km. W pewnym momencie Bulwar Kurlandzki nieco odbiega od Wisły, jednakże wciąż istnieje możliwość biegu wzdłuż wydeptanej ścieżki nad rzeką.

Bez względu na to, gdzie na tej trasie zakończysz bieg, to zawsze nie daleko znajdziesz połączenie autobusowe, lub tramwajowe pozwalające Ci się dostać do centrum miasta.

Ta ścieżka będzie dla Ciebie dobra, gdy:

 • poszukujesz dłuższej trasy w centrum Krakowa, nieopodal rynku,
 • nie lubisz biegać w około jednego placu,
 • chcesz pobiegać nad Wisłą.

Gdzie biegać w Krakowie – Trasy asfaltowo -gruntowe:

ŁĄKI NOWOHUCKIE – pętla ok 4 km

Ta trasa jest połączeniem drogi asfaltowej z szutrową. Biegnie wokoło duże zielonego placu. Trening możesz rozpocząć, jak i skończyć przy Nowohuckim Centrum Kultury. Trasa nie musi być pętlą. Możesz ją dowolnie zmieniać w zależności od chęci i potrzeb. Wykorzystując okoliczne drogi dobiegniesz, aż do samej Wisły, która jest nieopodal.

Ta trasa będzie najlepszą opcją jeżeli mieszkasz na Nowej Hucie.

PARK LOTNIKÓW – pętla ok 3 km.

Ścieżki asfaltowo-gruntowe wiodące przez Park Lotników zapewnią dużo cienia, a nawet wzniesienia (w północnej części), na których możesz poćwiczyć podbiegi. Park ten znajduje się w centralnej części Krakowa, pomiędzy Rynkiem, a Nową Hutą. Prowadzi do niego wiele linii autobusowych, jak i tramwajowych. Dlatego też dostanie się do niego nie będzie żadnym wyzwaniem. Możesz zrobić w nim pętle, jak i również kluczyć pomiędzy różnymi ścieżkami. Na jego terenie znajduje się również park ćwiczeń Street Workout. Toteż ten park będzie świetnym wyborem, jeżeli w trakcie biegu chcesz zrobić trening np. siłowy.

Wybierz ten park, gdy:

 • chcesz trochę pobiegać po malutkich pagórkach,
 • w trakcie treningu chcesz zrobić przerwę na krótki trening siłowy w parku Street Workout,
 • zależy Ci, aby biegać w cieniu, wśród drzew,
 • mieszkasz nieopodal,
 • chcesz wziąć udział w bezpłatnych treningach biegowych, które rozpoczynają się w wtorki i czwartki o godzinie 18.00, oraz w niedzielę o godzinie 10.00 . Start treningów jest przy Tablicy Ścieżek Biegowych.

Gdzie biegać w Krakowie – Trasy gruntowe i szutrowe:

ŚCIEŻKA NAD RUDAWĄ – pętla 8 km

Ta trasa jest ścieżką gruntową biegnącą wzdłuż rzeki Rudawa. Natomiast znajdują się na niej również krótkie odcinki asfaltowe. Bieg można rozpocząć na Salwatorze przy skrzyżowaniu ulicy Senatorskiej z Tadeusza Kościuszki, na której znajduje się mała budka z lodami włoskimi. Właśnie niedaleko od tej budki znajdziesz wydeptaną ścieżkę wzdłuż rzeki. Część odcinka tej trasy biegnie wzdłuż Błoni Krakowskich. Gdy dobiegniesz do ulicy nad Zalewem niedaleko Klubu Konnej Jazdy Mustang, musisz przejść około 0,5 km chodnikiem, aby znaleźć się po drugiej stronie rzeki i tam kontynuować bieg powrotny. Meta znajduje się przy parafii Najświętszego Salwatora. Ponieważ większość biegu będzie odbywał się po wałach nad Rudawą, to też trasa ta zapewni Ci bardzo ładne widoki na okoliczne łąki, jak i Kopiec Kościuszki.

Ścieżka nad Rudawą jest dla Ciebie, jeżeli:

 • chcesz zrobić pętlę po drodze gruntowej z urokliwymi widokami,
 • z punktu startowego i mety potrzebujesz mieć dobre połączenie tramwajowe i autobusowe do centrum Krakowa,
 • chcesz mieć możliwość dowolnego przedłużenia trasy o kolejne ścieżki gruntowe, czy asfaltowe.

LAS WOLSKI

To miejsce pełne leśnych ścieżek, podbiegów, śpiewu ptaków i gdzieniegdzie wystających skał. W tym lesie można zrobić całkiem sporo różnych pętli, o różnej długości i intensywności. Za punkt startowy może Ci posłużyć parking pod Zoo, skąd też odjeżdża autobus linii 304, lub parking pod Kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski. Z obu miejsc odchodzą szlaki piesze w głąb lasu. Podczas biegu warto zrobić przystanek na Kopcu Piłsudskiego i stamtąd zobaczyć panoramę miasta,a także Tatry (pod warunkiem, że powietrze akurat będzie czyste, a widoczność dobra).

Warto pobiegać po Lesie Wolskim, jeśli chcesz:

 • zrobić trening na terenie górzystym,
 • obcować z naturą z dala od ulicznego hałasu,
 • przeznaczyć na całe wyjście co najmniej dwie godziny,
 • dowolnie zmieniać i wydłużać trasę,
 • w trakcie treningu zrobić dłuższy postój na odpoczynek, jedzenie i picie wśród zieleni,
 • zobaczyć panoramę miasta.

To tylko 6 przykładów ładnych i popularnych ścieżek biegowych w Krakowie. Warto wypróbować każdą z nich. Niewątpliwie najbardziej urozmaicona będzie trasa, którą sobie wytyczysz przez Las Wolski. Jest ona też najbardziej „dzika”. Natomiast każda z tras pozwoli Ci zrobić dobry trening i oderwać się od szarego miasta. Jeżeli wybierasz się na bieganie zimą, za nim zdecydujesz się na którąkolwiek z tras, sprawdź jakość powietrza. Niewątpliwie w Lesie Wolskim będzie ono wtedy najczystsze.

Polecasz inną trasę w Krakowie? Koniecznie podziel się nią z nami w komentarzach.